Trening mentalny

Mentalne umiejętności u najmłodszych

WstępWiększość wykształconych trenerów, powinno znać ważne umiejętności mentalne, które muszą rozwijać młodzi tenisiści, jeśli mają sprostać psychologicznym wymaganiom meczu oraz gry w tenisa jako całości. Prawdopodobnie trzy najważniejsze z nich to:I) pozytywny stosunek do wygrywania, przegrywania i rozwijania umiejętnościII) zdolność myślenia tylko o rzeczach pozytywnych, która pomoże w osiąganiu lepszych wynikówIII) zdolność odczuwania, działania i reagowania w pozytywnie emocjonalny sposób

Pierwsza umiejętność jest w dużej mierze oparta na osobowości tenisisty, jednakże to trenerzy i rodzice odgrywają kluczową rolę we właściwym kształtowaniu jakości tego aspektu. Pozostałe dwie umiejętności przedstawiają cechy dotyczące zawodników podczas rozgrywania meczu, które są niezbędne, jeśli tenisiści mają poradzić sobie skutecznie w trakcie trudnych chwil na korcie oraz pozytywnie zareagować na każdą sytuację, która może mieć miejsce w meczu.


Obserwując przez lata trenerów tenisa, można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że konsekwentnie nie wykorzystujemy doskonałej sposobności do rozwijania tych umiejętności w trakcie treningów na korcie. Większość szkoleniowców najwięcej czasu podczas treningów poświęca na doskonalenie techniki uderzeń, a tak naprawdę przy odrobinie pomysłowości trenera, trening rozwijający zdolności mentalne można przeprowadzić razem z treningiem technicznym. Poniżej znajduje się lista mentalnych wskazówek, które stale powinny być stosowane podczas sesji treningowych na korcie. Im częściej będą one stosowane podczas treningów, tym bardziej zawodnik zacznie rozwijać i stopniowo utrwalać sobie podstawy treningu mentalnego.


- Zachęcaj przyszłych tenisistów, żeby oceniali siebie nawzajem w trakcie wykonywania niektórych ćwiczeń, ale następnie wyznacz dla każdego zawodnika osobisty i indywidualny wskaźnik, którego osiągnięcie będzie jego celem przy kolejnym wykonywaniu danego zadania. To działanie nie tylko zaznajomi tenisistów z podstawami ustalania celów, ale również pozwoli im przekonać się że mogą poprawiać swoją własną grę, równocześnie akceptując to, że inny zawodnik, posiadający od nich niższe lub wyższe umiejętności, dąży do osiągnięcia swoich własnych celów. Takie ćwiczenia są niezbędne u najmłodszych tenisistów, gdyż w większości młodzi zawodnicy, do dziewiątego roku życia, są albo przekonani o swojej doskonałości, albo nie potrafią przegrywać, albo też posiadają te dwie cechy naraz, czyli są przekonani o swojej doskonałości i nie potrafią przegrywać.


- Stosuj filozofię “każda piłka” albo “nie psuj piłki”. Jeśli zawodnikowi brakuje odpowiedniego przygotowania fizycznego, zwróć mu uwagę. Jeśli to nie pomaga, albo jakość jego gry spada, zastosuj podczas treningu okresy odpoczynku, po których w kolejnych ćwiczeniach będzie on w stanie dać z siebie 100% swoich możliwości. Pozwolenie zawodnikom zaakceptować, że nie pracują na na 100% oraz danie im możliwości odpoczynku pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami, może okazać się efektywną strategią kontroli jakości gry podczas treningu.


- Wysiłek mentalny powinien być konsekwentnie wysoki u młodych tenisistów do lat 9. Po pierwsze dlatego, że w tym wieku dzieci wykazują wyraźne braki w koncentracji – Twoim zadaniem jest temu przeciwdziałać, aby w tym trudnym okresie rozwoju młodego zawodnika kłaść jak największy nacisk na koncentrację podczas treningu. Po drugie, dzieci w tym wieku znacznie szybciej uczą się oraz rozwijają swoje umiejętności mentalne i techniczne, dlatego trzeba ten okres jak najbardziej wykorzystać! Trzeba jednak pamiętać, że bardzo szybko nabywają one nie tylko dobre nawyki, ale również i złe!


- Kładź nacisk na “obserwowanie piłki” i grę z młodymi tenisistami w takie gry, które będą od nich wymagały skupienia uwagi na piłce. Oczy wykonają mnóstwo pozytywnej pracy w podświadomości młodych zawodników, na którą nie masz wpływu ani Ty ani sami zawodnicy!


- Ustal zasady “języka mowy ciała” podczas twoich sesji treningowych. W trakcie poruszania się po korcie, pozycja powinna być wyprostowana, łopatki ściągnięte do siebie, główka rakiety skierowana do góry (zwłaszcza pomiędzy rozgrywanymi punktami i po popełnionych błędach). Są to bardzo ważne rzeczy, których tenisiści powinni się uczyć od najmłodszych lat.

- Stwórz zasady “mówienia do siebie samego pozytywnych rzeczy” podczas Twoich sesji treningowych. Naucz swoich zawodników, żeby powtarzali sobie np. “następny punkt, jestem gotowy” jako frazę przed rozegraniem kolejnej piłki w meczu albo podczas treningu. Jest to prosta metoda, dzięki której tenisiści nauczą się mówić pozytywne stwierdzenia w trudnych dla siebie chwilach, na przykład po popełnieniu prostego błędu. Zasada jest prosta, musisz być tylko pomysłowy!

- Pracuj z młodymi zawodnikami podczas treningów nad tym, aby nauczyli się rutynowego zachowania pomiędzy rozgrywanymi punktami. Możesz zacząć od tego, że będziesz ich informował, iż mają 20 sekund do rozegrania następnej piłki i że chcesz zobaczyć co w tym czasie zrobią, żeby odpowiednio się do tego przygotować. Gdy już ustalisz swoim zawodnikom odpowiednią rutynę zachowań, dopilnuj aby podczas treningu wielokrotnie ją ćwiczyli. Na przykład pomiędzy w trakcie wykonywania jakiegoś ćwiczenia krzyknij „rutyna”, żeby tenisiści wykonali odpowiednie czynności w przerwie, zanim znowu wznowisz przerwane ćwiczenie.


- Kiedy tylko możesz, powołuj się na ulubionych tenisistów swoich zawodników. Zacznij coraz bardziej uświadamiać ich, że grając w tenisa trzeba posiadać określone fizyczne, techniczne i taktyczne umiejętności (możesz nie wspominać o umiejętnościach mentalnych, jeśli jesteś w stanie je przedstawić przy pomocy odpowiednich przykładów). Im bardziej młodzi zawodnicy są świadomi tych wszystkich umiejętności, tym bardziej będą się koncentrowali nad tym aby jak najszybciej je u siebie rozwijać. Nagrywanie gry ich ulubionych zawodników i pokazywanie im tego, jest efektywną metodą, która pozwoli młodym zawodnikom zrozumieć jakie umiejętności muszą doskonalić jeśli chcą zostać w przyszłości zawodowymi tenisistami.


- Pracuj z rodzicami, żeby jak najwięcej ich nauczyć. Rodzice pełnią bardzo cenną rolę w treningu mentalnym młodych zawodników do lat 9. Muszą oni wiedzieć jakie powinny być reakcje na zwycięstwa i na porażki. Muszą również znać odpowiedni język tenisowy, żeby mogli odpowiednio zachować się na turnieju swojego dziecka oraz opowiedzieć trenerowi o przebiegu meczu jego zawodnika, którego on nie był w stanie obejrzeć. Są niedoceniani jeśli chodzi o zadania i działania, które mogą wykonać, aby pomóc Ci w treningu na korcie. Oczywiście jest kilka wyjątków, ale nie mogą one wpłynąć na to, żebyś jako trener nie współpracował z rodzicami swoich młodych zawodników


Filozofia, która stoi za przedstawionymi w tym artykule wskazówkami, jest taka, że trening tenisa jest swego rodzaju próbą. Dzieci w młodym wieku uczą się bardzo szybko, ale, jak już wspomniano wcześniej, bardzo szybko uczą się również negatywnych umiejętności. Jako trenerzy tenisa musicie przedstawić swoim zawodnikom takie zachowanie na korcie, jakiego od nich oczekujecie podczas rozgrywanych meczów. Musicie również rozważyć, czy Wasza wiedza, dotycząca pozytywnego myślenia, mowy ciała, radzenia sobie z błędami czy też z oceną jakości gry zawodnika, jest naprawdę wykorzystywana w prowadzonych przez Was treningach. Samo mówienie do dzieci w wieku do 9 lat nie wystarczy, gdyż szybko zapominają one co się do nich mówi. Muszą wszystko przećwiczyć w praktyce podczas treningu. Jeśli jednak mają robić postępy, to trening musi im umożliwiać utrwalanie zdobywanych nowych umiejętności.

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X