Poziom II – Średniozaawansowany

Lekcja 8 - serwis ścięty (slajs)

Serwis ścięty (slajs)

Mając już opanowany serwis płaski, przejdziemy do nauki serwisu z rotacją boczną – tzw serwis ścięty. Rotacja przy serwisie (podobnie jak przy pozostałych uderzeniach) powoduje, że zagranie jest bardziej regularne. Co więcej po odbiciu piłka może zaskoczyć przeciwnika, gdyż w zależności od ilości rotacji mocno ucieka w bok. Serwis płaski jest zdecydowanie mocniejszym uderzeniem od serwisu ściętego, stąd podanie z dużą rotacją stosuje się głownie jako drugi serwis.

Serwis slajs

 

 

Elementy uderzenia

1. Chwyt rakiety
Przy serwisie, dopuszczalne są dwa chwyty: uniwersalny oraz bekhendowy.

 

2. Ustawienie
Przy serwisie ustawienie jest boczne (lewa noga z przodu). Stoimy w lekkim rozkroku – tak żebyśmy mieli stabilną pozycję na nogach.

 

3. Wyrzut piłki
Przy serwisie ściętym piłka jest wyrzucona lekko w prawą stronę – wyobrażając sobie tarczę zegara piłka powinna być uderzona na godzinie pierwszej.

 

4. Pronacja
Trzymając rakietę chwytem kontynentalnym/ bekhendowym  przed samym zagraniem musimy wykonać pronację, czyli ruch skrętny przedramienia – wówczas będziemy w stanie trafić piłkę w optymalnym punkcie.

 

5. Zamach
Na początku ruchu serwisowego odprowadzamy rakietę za plecy i w tym samym momencie wyrzucamy lewą ręką piłę do góry. Następny etap znamy już ze smecza, czyli wyprowadzamy rakietę zza pleców i uderzamy piłkę w najwyższym punkcie.

 

6. Moment uderzenia
W momencie gdy trafimy piłkę w najwyższym punkcie (na godzinie pierwszej) musimy przeciągnąć piłkę po strunach rakiety (główka rakiety jest prowadzona w prawą stronę), następnie wzorem standardowego serwisu rakieta wędruje daleko do przodu.

 

7. Wykończenie
Po uderzeniu rakietę wykańczamy przy lewym biodrze.

Scenariusze treningowe

1. Serwis skrócony
Zanim przejdziemy do pierwszych uderzeń, należy  przećwiczyć wyrzut piłki. Piłka powinna być wyrzucona na godzinę pierwszą  (czyli lekko na prawą stronę). Pierwsze serwisy wykonujemy ruchem skrócony – rakieta jest powieszona za plecami i koncentrujemy się głównie na nadaniu rotacji bocznej – przy uderzeniu przeciągamy piłkę po strunach rakiety.

Cel ćwiczenia:
W tym ćwiczeniu koncentrujemy się na opanowaniu rotacji bocznej.  Żeby serwis był regularny musimy przede wszystkim bardzo dokładnie wyrzucić piłkę – bez tego trudno będzie osiągnąć powtarzalność serwisową.

2. Wprowadzenie pełnego ruchu
Próbujemy wykonać ćwiczenie z pkt 1 jednak serwując już pełnym ruchem. Początkowo  również zagrywamy piłkę stojąc na linii serwisowej , jednak systematycznie oddalamy się, aż dojdziemy do miejsca docelowego – linii końcowej kortu.

Cel ćwiczenia:
Początkowo serwujemy z linii serwisowej, żeby utrwalić sobie prawidłowy ruch serwisowy. Następnie systematycznie odsuwamy się w kierunku linii końcowej. Bardzo ważne jest, żebyśmy podczas szlifowania tego serwisu nie wkładali zbyt dużo siły – celem nadrzędnym jest wypracowanie powtarzalności ruchu .

3. Kierunki serwisu
Jeżeli regularność serwisu jest zadawalająca to przechodzimy do kolejnego etapu – kierowania uderzenia. Serwując z prawej strony najlepszą opcją jest zagranie serwisu wyrzucającego, natomiast serwując z lewej strony kortu staramy się trafić piłkę blisko linii środkowej.

Cel ćwiczenia:
Umiejętność gry kierunkowej –  wykorzystanie atutu serwisu ściętego zwłaszcza serwując z prawej strony na zewnątrz. Przy precyzyjnym wyrzucającym serwisie  przeciwnik odsłania nam całą bekhendową część kortu.

4. Nauka drugiego serwisu
Tak jak na wstępie tej lekcji  pisaliśmy – serwis ścięty znakomicie nadaje się jako drugi serwis. W naszym ćwiczeniu  rozgrywamy mecz serwisowy. Każdy z zawodników ma tylko jeden serwis do dyspozycji – zadaniem jest naturalnie wykonać serwis ścięty. W przypadku trafionego serwisu zawodnik zdobywa punkt i prowadzi 15-0, natomiast w przypadku nieudanego serwisu jest wynik 0-15. Każdy z graczy rozgrywa osobny mecz – gramy np. do 3 wygranych gemów.

Cel ćwiczenia:
Serwis pod presją – staramy się, w tym ćwiczeniu grać serwis prawidłowo technicznie – nawet w przypadku sporej ilości błędów.  To ćwiczenie zweryfikuje na jakim poziomie jest opanowany serwis. W przypadku przegranej nie pozostaje nic innego jak dalsze ćwiczenie tego elementu.

5. Rozegranie akcji
Tym razem zawodnicy są ustawieni po obu stronach kortu i rozgrywają wymianę. Gracz wprowadzający piłę serwisem ma do dyspozycji dwa serwisy - pierwszy i drugi serwis powinien być ścięty.

Cel ćwiczenia:
Symulacja meczowa, czyli rozegranie całej wymiany. W tym ćwiczeniu w dalszym ciągu kładziemy nacisk na serwis ścięty.

Najczęściej popełniane błędy:


- Zły wyrzut piłki, który uniemożliwia zagranie poprawnego serwisu
- Brak dynamicznego pociągnięcia po strunach rakiety
- Brak siły przy uderzeniu – piłka z trudem dolatuje do siatki

Wskazówki:


- Trening wyrzutu jest podstawą każdego serwisu również serwisu ściętego. Podczas treningu warto położyć rakietę lekko z prawej strony – tak aby wyrzucona piłka wylądowała na strunach rakiety
- Przy serwisie przed samym uderzeniem musi być przyspieszenie ruchu rakiety. Nie uda się nam uzyskać odpowiedniej rotacji, jeżeli rakieta będzie prowadzona zbyt wolno.
-  Jeżeli mimo faktu, że w uderzenie wkładacie sporo energii,  piłka leci bardzo wolno to oznacza, że brakuje dostatecznego prowadzenie rakiety w przód. Grając serwis ścięty kluczem jest połączenie podstawowego ruchu serwisowego do przodu z ruchem rakiety w prawą stronę ( celem nadania rotacji). W takim przypadku musimy więcej energii włożyć w prowadzenie rakiety do przodu kosztem mniejszej rotacji.

Serwis w wykonaniu tenisowych gwiazd:

1. Roger Federer

 

 

 

2. Andy Murray

 

 

 

3. Jo-Wilfried Tsonga

 

 

 

4. Novak Djokovic

 

 

5. Fernando Verdasco

 

 

6. Robin Soderling

 

 

7. Justin Henin

 

 

 

9. Serena Williams

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama



 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny





Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X