Lekcja 7 - serwis
Serwis
Serwis jest zdecydowanie najważniejszym uderzeniem w tenisie. Bez umiejętności wprowadzenia piłki nie możemy myśleć o rozegraniu jakiegokolwiek meczu. W tenisie wyróżniamy kilka rodzajów serwisów:
- płaski
- top spinowy (kick)
- slajs (ścięty)
Na początku naszej nauki zajmiemy się podstawowym serwisem, czyli serwisem płaskim, natomiast pozostałe warianty przedstawimy szczegółowo na poziomie średniozaawansowanym oraz zaawansowanym.
Korzystając z naszej poprzedniej lekcji smecza, łatwiej będzie wam opanować podstawy serwisu. Jednak zanim zaczniemy serwować przedstawimy wam najważniejsze elementy na których należy się skoncentrować podczas treningu.
Serwis
Elementy serwisu
1. Chwyt rakiety
Przy serwisie, podobnie jak przy smeczu, dopuszczalny są dwa chwyty: Uniwersalny oraz bekhendowy. Na początku nauki zalecamy stosowanie chwytu uniwersalnego
2. Ustawienie
Przy serwisie ustawienie jest boczne (lewa noga z przodu). Stoimy w lekkim rozkroku – tak żebyśmy mieli stabilną pozycję na nogach.
3. Pronacja
Trzymając rakietę chwytem kontynentalnym przed samym zagraniem musimy wykonać pronację, czyli ruch skrętny przedramienia – wówczas będziemy w stanie trafić piłkę w optymalnym punkcie.
4. Zamach
Na początku ruchu serwisowego odprowadzamy rakietę za plecy i w tym samym momencie wyrzucamy lewą ręką piłę do góry. Następny etap znamy już ze smecza, czyli wyprowadzamy rakietę zza pleców i uderzamy piłkę w najwyższym punkcie
5. Wykończenie
Gdy uda nam się trafić piłkę w najwyższym punkcie, wówczas prowadzimy rakietę do przodu i wykańczamy ruch przy lewym biodrze
Zazwyczaj w początkowej fazie nauki gry nie jest łatwo skoordynować wszystkie elementy na raz, stąd poniżej przedstawimy Wam kilka cennych ćwiczeń, które pomogą wam opanować to zagranie.
Scenariusze treningowe
1. Wyrzut piłki
Wbrew pozorom jest to jeden z trudniejszych elementów serwisu. Piłka powinna być wyrzucona lekko przed siebie, na odpowiednią wysokość, która pozwoli uderzyć piłkę w najwyższym możliwym punkcie. Oto kilka przykładowych ćwiczeń, które pomogą wam opanować ten element:
- należy ustawić się przy płocie lub przy ścianie (stoimy plecami do płotu/ściany). Jednocześnie podrzucamy piłkę do góry i odprowadzamy rakietę za plecy. Piłka powinna nam wrócić do lewej ręki
- Ustawiamy się na linii końcowej kortu przy lewej nodze kładziemy rakietę. Następnie wyrzucamy piłkę do góry, tak aby spadłą na główkę położonej rakiety, w tym samym momencie prawa ręka imituje ruch rakiety za plecy. (jeżeli macie taką możliwość w tym ćwiczeniu warto wykorzystać również drugą rakietę )
Cel ćwiczenia:
W obu ćwiczeniach głównym celem jest prawidłowy podrzut piłki, która powinna wylądować lekko przed zawodnikiem.
2. Punkt trafienia
Ustawiamy się na linii serwisowej , rakieta jest za plecami. Wyrzucamy piłkę lewą ręką i trafiamy ją w najwyższym punkcie (wykonujemy tzw serwis skrócony). W momencie uderzenia zatrzymujemy rakietę. Piłka powinna trafić w karo serwisowe po przeciwnej stronie siatki (po przekątnej). Jeżeli po uderzeniu piłka poleci nam do góry to jest znak, że przy kontakcie z piłką rakieta był otwarta, jeżeli zagramy w siatkę główka rakiety była zamknięta (pochylona w dół).
Cel ćwiczenia:
W tym ćwiczeniu należy skoncentrować się na poprawnym wyrzucie piłki oraz na trafieniu w najwyższym możliwym punkcie. Ćwiczenie należy powtarzać wielokrotnie, aż serwis będzie powtarzalny.
3. Wykończenie uderzenia
Jeżeli mamy już opanowany moment uderzenia, to do ćwiczenia z pkt 2 dodajemy po uderzeniu prowadzenie rakiety do przodu i wykończenie rakiety na dole (przy lewym biodrze)
Cel:
Ruch serwisowy jest zbliżony do rzutu piłeczką bądź też kamieniem. Dlatego też w tym ćwiczeniu koncentrujemy się na prowadzeniu rakiety przed siebie oraz wykończeniu uderzenia. Dodatkowo zwracamy uwagę na skręt tułowia – rozpoczynamy serwis stojąc lewym barkiem w kierunku siatki, natomiast po uderzeniu prawy bark jest skierowany do siatki.
4. Pełny ruch serwisowy
Kolejnym elementem nauki jest wprowadzenie pełnego ruchu. Stoimy w dalszym ciągu na linii serwisowej, odprowadzamy rakietę do tyłu i jednocześnie wyrzucamy piłkę w górę, następnie uderzamy ją w najwyższym punkcie i wykańczamy zagranie.
Bardzo istotne, żeby rozpocząć to ćwiczenie dopiero w momencie, gdy wykonujemy prawidłowo poprzednie ćwiczenia.
Cel ćwiczenia:
Opanowanie pełnego ruchu serwisowego. Jak na razie serwis wykonujemy stojąc na linii serwisowej – staramy się już trafiać w karo serwisowe po przekątnej. Przy tym ćwiczeniu koncentrujemy się na poprawnym zagraniu (technice uderzenia), na razie nie interesuje nas siła zagrania.
5. Rozegranie wymiany z serwisem
Rozpoczęcie wymiany jest serwisem z góry (serwis wykonujemy lekko), przeciwnik odbiera serwis i jest rozegranie całej akcji. Jeżeli pierwszy serwis jest nieudany zawodnik ma do dyspozycji drugie podanie. W tym ćwiczeniu zawodnicy na zmianę rozgrywają dwie wymiany przy własnym serwisie.
Cel ćwiczenia:
Rozegranie pełnej akcji meczowej. Bardzo istotny jest regularny trening serwisowy połączony z rozegraniem całej akcji – odwzorowanie sytuacji w meczu tenisowym.
Najczęściej popełniane błędy
- Zły wyrzut piłki – zazwyczaj przy wyrzucie piłki wykonujemy niepotrzebny ruch nadgarstka, bądź też ręka jest ugięta w łokciu.
- Forhendowy uchwyt rakiety – niestety to jest podstawowy błąd, który należy zawczasu eliminować. Przy serwisie uchwyt powinien być uniwersalny bądź też bekhendowy
- Brak skrętu tułowia – spowodowane jest to przede wszystkim złym ustawieniem – przodem do siatki oraz wykończeniem rakiety przy prawym kolanie. Wówczas zaczynamy serwis stojąc przodem i kończymy stojąc w tej samej pozycji.
- Zbyt silne uderzenie w początkowej fazie nauki – niestety obserwując zawodników serwujących regularnie powyżej 200 km/h często chcemy pójść w ich ślady i z całej siły uderzamy piłkę. Mimo ogromnej siły włożonej w uderzenie piłka nie będzie zagrana mocno, mała szansa jest również, że trafi w karo serwisowe. Serwując nieprawidłowo łatwo można nabawić się kontuzji.
Wskazówki
- Odpowiedni wyrzut piłki jest podstawą dobrego serwisu. Podczas ćwiczeń opisanych w pkt 1 zwróćcie uwagę, żeby lewa ręka wyrzucająca piłkę była prosta. Warto spróbować trzymać piłkę w trzech palcach (trzymamy piłkę jak kieliszek) co spowoduje, że nie wykonamy niepotrzebnego ruchu nadgarstkiem.
- Od początku nauki serwisu należy zwrócić uwagę na odpowiedni chwyt rakiety – najlepszą opcją jest chwyt kontynentalny. Żeby zagrać tym chwytem należy wykonać pronację , brak pronacji spowodowałby, że byśmy uderzyli piłkę ramą rakiety. Najlepszym ćwiczeniem tego elementu jest serwis tzw ruchem skróconym – opisany w pkt 3. Zanim zaczniemy serwować warto przećwiczyć sam ruch bez piłki.
- Przy każdym uderzeniu w tenisie, a szczególnie przy serwisie, skręt tułowia generuje największą siłę. Podczas serwisu zwróćcie uwagę, że na początku jesteśmy ustawieni lewym bokiem do siatki, natomiast po uderzeniu prawy bark jest skierowany do siatki.
- Przy serwisie, podobnie jak w pozostałych tenisowych uderzeniach, koncentrujemy się na prawidłowej technice zagrania, kierunku uderzenia, a dopiero na trzecim miejscu znajduje się siła uderzenia.
Serwis w wykonaniu tenisowych gwiazd:
1. Roger Federer
2. Pete Sampras
3. Rafael Nadal
4. Andy Murray
5. Andy Roddick
6. Ana Ivanovic
7. Justin Henin
Wasze komentarze: