Poziom I – Początkujący

Lekcja 6 - smecz

Smecz
Smecz jest to uderzenie zagrywane  z nad głowy – bardzo ofensywne. Smecz jest zagrywany, wówczas gdy zawodnik jest blisko siatki natomiast jego rywal próbuje zagrać loba ( zagrywa piłkę wysoko do góry). Smecz jest  bardzo efektownym uderzeniem, przy dobrym zagraniu przeciwnik jest praktycznie bez szans na odegranie piłki.

 

Smecz

 

 

Elementy uderzenia:

1. Chwyt rakiety
Smecz jest grany chwytem uniwersalnym  lub bekhendowym – na początku nauki polecamy chwyt uniwersalny.


2. Ustawienie na nogach
Zawodnik przy smeczu ustawiony jest lewym bokiem w kierunku siatki (lewa noga jest z przodu)

 

3. Zamach
Przy smeczu opuszczamy rakietę za plecy , natomiast lewa ręka wskazuje nam piłkę. Następnie wyprowadzamy rakietę do góry i trafiamy piłkę w najwyższym możliwym punkcie.

 

4. Punkt trafienia
Tak jak pisaliśmy w definicji – smecz gramy nad głową. Trafiamy piłkę wyprostowaną ręką w najwyższym możliwym punkcie.

 

5. Wykończenie uderzenia
Po zagraniu ciężar ciała przechodzi na nogę przednią (lewą ) – wykończenie jest  prawym barkiem w kierunku przeciwnika. Rakieta po uderzeniu wędruje w dół- w kierunku lewego biodra

Scenariusze treningowe

1. Wprowadzenie do uderzenia
Przy smeczu najwięcej trudności sprawia moment uderzenia( wysoko w górze). Nasze ćwiczenie pomoże wam opanować ten trudny element.
Jeden z graczy jest ustawiony blisko siatki, natomiast druga osoba stoi na linii serwisowej po przeciwnej stronie siatki.  Zawodnik przy siatce oczekuje na wysoka piłkę zagraną od partnera – ustawienie jest boczne(lewa noga z przodu), natomiast rakieta jest opuszczona za plecami.  W momencie nagrania wysokiej piłki zawodnik ma za zadanie złapać piłkę do lewej ręki (stojąc lewym bokiem do siatki).

Cel ćwiczenia:
W tym ćwiczeniu głównym celem jest odpowiednie ustawienie się do piłki oraz stałe obserwowanie zagranej przez partnera piłki. Lewa ręka musi cały czas wskazywać piłkę, w końcu łapiemy piłkę  wyprostowaną lewą ręką przed sobą.

2. Moment uderzenia

Zawodnicy ustawiają się analogicznie jak w poprzednim ćwiczeniu. Jednak tym razem zawodnik stojący blisko siatki ma za zadanie trafić piłkę rakietą w najwyższym punkcie.
Zawodnik grający smecz koncentruje się tylko na trafieniu piłki i w momencie uderzenia zatrzymuje rękę.

Cel ćwiczenia:

Ćwiczenie momentu uderzenia piłki, co jest kluczowe przy każdym tenisowym zagraniu.  Zawodnik grający smecz nie koncentruje się na sile uderzenia, tylko na optymalnym momencie trafienia piłki. Z drugie strony partner koncentruje się na dokładnym nagraniu wysokiej piłki, ćwicząc przy okazji zagranie loba.

3. Pełne uderzenie
Zawodnicy stoją około 1 m od siatki każdy z nich ma po 4 piłki. Każdy z graczy ustawia się lewym bokiem w kierunku siatki, rakieta jest opuszczona z tyłu za plecami, następnie zawodnik podrzuca piłkę lewą ręką i próbuje uderzyć piłkę w najwyższym punkcie, tak żeby zagrana piłka odbiła się po przeciwnej stronie siatki przed linią serwisową. Tyma razem zawodnik wykonuje pełny ruch kończąc zagranie rakietą przy lewym biodrze (każdy z zawodników zagrywa około 20 uderzeń.

 

Cel ćwiczenia:
Powtarzalność uderzenia – zagrywanie smecza z dokładnie podanej przez siebie piłki pomoże zawodnikom utrwalić prawidłowy ruch uderzenia.

 

4. Uderzenia smecza  w grze
Zawodnicy ustawiają się na linii serwisowej po przeciwnej stronie kortu. Po wprowadzeniu piłki forhendem zawodnik podbiega do siatki, następnie zagrywa pierwszą piłkę wolejem, natomiast drugą piłkę dostaje wysoką i zagrywa smecz ( koncentracja na punkcie trafienia oraz ustawieniu bocznym). Smecz powinien być zagrany do linii serwisowej. Po rozegraniu akcji serwuje druga osoba .

 

Cel ćwiczenia:
Symulacja meczowa, smecz jest zazwyczaj grany przy akcji wolejowej. Powyższe ćwiczenie obrazuje nam sytuację, którą spotkamy w czasie meczu. Zawodnik grający smecza musi w dalszym ciągu koncentrować się na dokładnym ustawieniu oraz momencie uderzenia piłki.

 

5. Ćwiczenie smecza przy ścianie
Zawodnik ustawia się około 3 m od ściany i zagrywa smecza tak, żeby piłka skozłowała przed ścianą, następnie zagrywa smeczem piłkę odbitą od ściany – celem gracza jest utrzymanie wymiany „smeczowej”  (4- 5 uderzeń).

Cel  ćwiczenia:
Znakomite ćwiczenie, które można wykonać bez partnera. Od zawodnika wymagana jest dobra praca na nogach, oraz uderzenie piłki wyraźnie przed sobą  - w przeciwnym wypadku piłka po smeczu nie będzie miała szans odbić się przed ścianą.

Najczęściej popełniane błędy:
- Zły chwyt rakiety – chwyt forhendowy uniemożliwi  graczowi prawidłowego zagrania. Przy złym chwycie nadgarstek nie będzie zablokowany, przez co  piłki będą wylatywały w aut. Chwytem forhendowym również nie będziemy w stanie nadać odpowiedniej dynamiki przy uderzeniu (przy smeczu niezbędna  jest dynamiczna praca nadgarstka – o czym napiszemy w lekcji smecza na poziomie średniozaawansowanym)
- Ustawienie przodem do siatki – bardzo częsty błąd u początkujących graczy. Stojąc przodem ciężej jest nam trafić w piłkę, co więcej przy złym ustawieniu uczestniczy tylko sama ręka – nie wykonujemy skrętu tułowia
- Zbyt silna gra w początkowej fazie nauki – zbyt duża siła nie jest wskazana, gdyż zawodnik przy mocnym uderzeniu nie jest w stanie utrwalić sobie prawidłowego ruchu
- Nadawanie piłce dużej rotacji- smecz docelowo ma być silnym uderzeniem. Zbytnie podcinanie piłki powoduje, że siła uderzenia będzie na tyle słaba, że przeciwnik z łatwością  przebije piłkę na drugą stronę siatki

 

Wskazówki:
- Od  samego początku zwracajcie uwagę na prawidłowy chwyt rakiety. W początkowej fazie nauki gry polecamy grać zarówno wolej jak również smecz jednym chwytem .
- Popracujcie nad ustawieniem  bocznym oraz pracą na nogach (poruszanie się do przodu i do tyłu krokiem odstawno dostawnym) . Rozpoczęcie uderzenia jest lewym barkiem (ustawionym w kierunku siatki), natomiast po uderzeniu następuje skręt tułowia i prawy bark jest ustawiony w kierunku siatki
- Dużo czasu poświęćcie na trening optymalnego punktu trafienia ( szczególnie polecamy ćwiczenia przedstawione w pkt 2 oraz pkt 3).
- Przy smeczu starajcie się wbić piłkę w kort – tak, żeby po koźle piłka odbiła się wysoko w górę. Żeby tego dokonać uderzenie musi być zagrane płasko oraz piłka musi być trafiona wyraźnie przed sobą – polecamy ćwiczenie opisane w pkt 3 i pkt 5.

 

Smecz w wykonaniu tenisowych gwiazd:

1. Roger Federer

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Rafael Nadal

 

 

 

3. Andy Roddick

 

 

4. Fernando Verdasco

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama



 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny





Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X