Lekcja 6 - return
Return jest to uderzenie piłki po serwisie. Podobnie jak serwis zalicza się do kluczowych uderzeń w tenisie. Return jest bardzo zbliżonym uderzeniem do standardowego zagrania forhendem/bekhendem jednak z drobną różnicą. Serwis (zwłasza pierwsze podanie) grany jest bardzo silnie, stąd zawodnik stojący na returnie ma ograniczony czas na reakcję. Z tego powodu przy returnie należy zredukować zamach, tak aby trafić piłkę przed sobą i tym samym wykorzystać siłę zagrania przeciwnika.
Tak jak już wcześniej wspominaliśmy return jest kluczowym elementem, stąd nie możemy pomijać tego zagrania w naszym treningu.
Elementy techniczne
1. Chwyt rakiety
Początkowo rakieta jest trzymana przed sobą i w zależności od tego czy zagrywamy return forhendem czy też bekhendem łapiemy rakiietę optymalnym dla danego uderzenia chwytem.
2. Ustawienie na nogach
Nogi są ugięte i ustawione szeroko, przy mocnym pierwszym serwisie return jest wykonywany w pozycji otwartej, natomiast jeżeli serwis nie sprawia nam problemów, wówczas można przyjąć wygodną dla siebie pozycję do uderzenia .
3. Skręt tułowia
Wykonujemy skręt tułowia, jednak skracamy zamach - przy mocnym serwisie nie mamy czasu, na wykonanie pełnego zamachu.
4. Moment uderzenia piłki
Uderzamy piłkę przed sobą i prowadzimy rakietę daleko do przodu wchodząc ciałem za uderzeniem do przodu.
5. Wykończenie
Po uderzeniu rakieta prowadzona jest za plecy – podobnie jak przy standardowym forhendzie i bekhendzie.
Scenariusze treningowe
1. Return w określonych kierunkach
Jeden z graczy wprowadza piłkę serwisem, drugi zawodnik ma za zadanie zagrać return na stronę bekhendową serwującego. Następnie wykonujemy to samo ćwiczenie, tylko return jest kierowany na stronę forhendową serwującego.
Cel ćwiczenia:
W tym ćwiczeniu zawodnik na returnie ma za zadanie trafić piłkę w określoną część kortu czyli zagrać return z pełną kontrolą. Ważne, aby zawodnik serwujący zagrywał piłki na około 70 proc siły.
2. Ofensywny return po drugim serwisie
Tym razem zawodnik serwujący ma za zadanie zagrywać tylko drugim serwisem, z tego powodu gracz stojący na returnie ma na celu zagrać return ofensywny. Przy słabszym serwisie zawodnik na returnie może wejść lekko w kort, żeby wcześniej zaatakować piłkę.
Cel ćwiczenia:
Uzyskanie przewagi będąc na returnie. Przy słabszym serwisie powinniśmy przejąć inicjatywę, co wcale nie oznacza, żeby koniecznie zagrać return kończący. Bardzo dobrą opcją jest zagranie głębokiego returnu wzdłuż linii, bądź też mocno wyrzucający return po przekątnej.
3. Return „pod presją”
Tym razem zawodnik serwuje stojąc na ¾ kortu i po serwisie ma za zadanie biec do siatki i zakończyć wymianę. Gracz stojący na returnie ma bardzo mało czasu na uderzenie, stąd przy zagraniu musi mocno zredukować zamach.
Cel ćwiczenia:
Jest to bardzo trudne zagranie dla zawodnika będącego na returnie, gdyż jego przeciwnik serwuje z bliższej odległości. Jednak to ćwiczenie jest bardzo istotne, gdyż wymaga od returnującego szybkiej reakcji oraz precyzyjnego zagrania. Zwykłe przebicie na piłki na drugą stronę nie wystarczy, gdyż zawodnik serwujący bez większych problemów skończy wymianę wolejem.
4. Rozegranie na punkty
Zawodnicy rozgrywają tie – breaka, z tą różnicą, że przez cały tie-break jeden gracz serwuje, natomiast drugi jest na returnie.
Cel ćwiczenia:
Każdy zdobyty punkt przez returnującego to tzw mini – break przy standardowym tie – breaku. Zawodnik na returnie powinien koncentrować się zagraniu długiej, głębokiej piłki, natomiast przy drugim serwisie powinien próbować przejąć inicjatywę.
Najczęściej popełniane błędy:
- Return zagrany zbyt pasywnie
- Uderzenia wykonane za poźno
- Return zagrywany w środek kortu
Wskazówki:
- Przy returnie powinniśmy wykorzystać siłę zagrania przeciwnika, stąd bardzo istotne jest trafienie piłki przed sobą i wejście ciałem w przód. Return grany zbyt pasywnie spowoduje, że od początku wymiany jesteśmy w defensywie i możemy liczyć tylko na błąd przeciwnika
- Przy returnie bardzo istotne jest skrócenie zamachu – dzięki temu mamy możliwość zagrania piłki przed sobą. Obszerność zamachu musi być dostosowana do szybkości z jaką zbliża się do nas piłka.
- W tenisie każde uderzenie należy kierować w określoną część kortu. Samo przebicie piłki nie wystarczy, żeby wygrać wymianę. Bardzo dobrym ćwiczeniem wymuszającym kierunek uderzenia jest ćwiczenie opisane w punkcie nr 1.
Return w wykonaniu tenisowych gwiazd:
1. Roger Federer
2. Robin Soderling
3. Juan Martin Del Potro
4. David Nalbandian
5. Nikołaj Dawidienko
6. Andy Murray
7. Andree Agassi
8. Na Li
Wasze komentarze: