Poziom III – Zaawansowany

Lekcja 5 - bekhend slajs

Bekhend slajs jest to uderzenie grane ze wsteczną rotacją, wykonywane jest jedną ręką. Slajs ma bardzo szerokie zastosowanie podczas gry, używamy go w następujących sytuacjach:


1. Uderzenie defensywne – przy mocno wyrzucających piłkach na stronę bekhendową zagrywamy slajs, żeby zwolnić piłkę i wrócić na środek kortu.


2. Zmiana rytmu gry – z uwagi na wsteczną rotację, slajs jest dość często stosowany w celu zmiany rotacji uderzenia (wybicie przeciwnika z rytmu wymiany).


3. Uderzenie ofensywne -  zazwyczaj po zagraniu ofensywnym  zawodnik biegnie do siatki, żeby zakończyć całą akcję wolejem.

 

 

Elementy techniczne

1. Chwyt rakiety
Przy slajsie stosujemy chwyt wschodni bekhendowy

2. Ustawienie na nogach
Identyczne jak w przypadku standardowego bekhendu – czyli prawa noga jest z przodu (ustawienie prawym bokiem w kierunku siatki)

3. Skręt tułowia
Bardzo istotny element uderzenia. Rakietę odprowadzamy do tyłu (główka rakiety jest lekko powyżej lewego ramienia) wykonując przy tym głęboki skręt tułowia

4. Moment uderzenia piłki
Moment uderzenia jest identyczny jak przy woleju, czyli daleko przed sobą. W momencie uderzenia piłka przechodzi po całej szerokości naciągu – wykonujemy ruch rakietą z góry w dół

5. Wykończenie
Po uderzeniu bardzo istotnym elementem jest długie prowadzenie rakiety przed siebie.

 

Scenariusze treningowe

1. Podstawy uderzenia
Na początku zawodnicy mają za zadanie utrzymać wymianę na karze serwisowym. Jeden z graczy gra bekhend slajs, natomiast druga osoba zagrywa piłkę w dowolny sposób – tak żeby dokładnie nagrać partnerowi.

Cel ćwiczenia:
Ćwiczenie jest grane na korcie skróconym,  krótszy kort ułatwi szybszą naukę tego zagrania. Bardzo istotnym element ego tego ćwiczenia jest wczesny zamach oraz trafienie piłki przed sobą. Przy uderzeniu nadgarstek jest usztywniony, a rakieta jest prowadzona do przodu

2. Kierunki uderzenia
W dalszym ciągu ćwiczymy to uderzenie na krótszym korcie, jednak w tej chwili zawodnik grający slajs ma za zadanie zagrać dwie piłki wzdłuż linii, natomiast kolejne dwie po przekątnej. Zawodnik z drugiej strony koncentruje się na dokładnym nagraniu piłki partnerowi.
Cel ćwiczenia:
Kontrola kierunku uderzenia – w tym ćwiczeniu zawodnik powinien opanować zarówno uderzenie po przekątnej jak również po prostej

3. Długość uderzenia
Kolejne ćwiczenie gramy już z linii końcowej. Zawodnicy utrzymują wyminę slajs bekhend po przekątnej – ich zadaniem jest zagranie piłki za karo serwisowe.

Cel ćwiczenia:
Grając slajs bekhend po przekątnej zawodnicy trenują powtarzalność zagrania, dodatkowo tenisiści koncentrują się na długim prowadzeniu rakiety do przodu, tak aby piłka była zagrana za karo serwisowe

4. Zmiana kierunku uderzenia
Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu zawodnicy utrzymują wymianę slajsem po przekątnej, jednak w dowolnym momencie mogą zagrać slajs wzdłuż linii i wówczas jest rozgrywana wymiana na cały kort dowolnym uderzeniem

Cel ćwiczenia:
Umiejętność zmiany kierunku przy uderzeniu. Uderzenie wzdłuż linii powinno być ofensywne, przy dokładanym długim zagraniu warto podejść do siatki i zakończyć akcję wolejem.

5. Slajs bekhend na dobiegnięcie
Jeden z graczy jest ustawiony w narożniku forhendowym (na linii końcowej), natomiast druga osoba stoi na środku kortu i wprowadza piłkę na bekhend partnera (na dobiegnięcie). Pierwsza piłka musi być zagrana slajsem z bekhendu, następnie jest rozgrywana wymiana na cały kort.

Cel ćwiczenia:
Umiejętność uderzenia slajsa w sytuacji obronnej – bardzo istotne, żeby zagrać pierwszą piłkę pod końcową linię. Zbyt krótko zagrana piłka spowoduje, że przeciwnik będzie miał znakomitą pozycję do ataku.


Najczęściej popełniane błędy:


-  Piłka zagrana slajsem leci wysoko do góry.
- Uderzenie jest grane w okolice kara serwisowego.
- Większość piłek leci wzdłuż linii – problem z zagraniem po przekątnej.
- Przy uderzeniu owszem jest rotacja ale brakuje siły uderzenia

Wskazówki:


- Jeżeli piłka po slajsie leci wysoko do góry, to przyczyną jest zły punkt trafienia. Warto zweryfikować czy jest poprawny uchwyt rakiety – powinien być wschodni bekhendowy
- Zbyt krótkie uderzenie jest spowodowane zbyt krótką fazą prowadzenia rakiety do przodu.
- Jeżeli piłi notorycznie lecą wzdłuż linii, a zamiarem zawodnika było uderzenie po krosie to przyczyną jest zbyt późne trafienie piłki. Przed zagraniem należy zrobić wcześniej zamach, tak żeby uderzenie było wykonane przed sobą.
- Slajs nigdy nie będzie tak mocnym uderzeniem, jak bekhend liftowany, jednak jeżeli w uderzeniu brakuje mocy to trzeba zwrócić uwagę na trzy elementy:

1. pogłębić skręt tułowia
2. usztywnić nadgarstek w momencie kontaktu rakiety z piłką
3. pójść ciałem za uderzeniem do przodu

 

 

Bekhend slajs w wykonaniu tenisowych gwiazd:

 

1. Roger Federer

 

 

 

 

 

2. Novak Djokovic

 

 

 

 

 

 

 

3. Rafael Nadal

 

 

 

 

4. Andy Roddick

 

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama



 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny





Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X