Poziom III – Zaawansowany

Lekcja 3 - wolej

Mając już opanowane podstawy woleja skoncentrujemy się podczas tej lekcji na zastosowaniu tego uderzenia w praktyce. Wolej jest szczególnie potrzebny podczas gry z zawodnikami, którzy okupują linię końcową i bez najmniejszego ryzyka przebijają piłkę na drugą. Jak poradzić sobie w meczu z takim przeciwnikiem? Gra z typowym tenisowym „przebijaczem” nie jest łatwa, dużą rolę w grze z tego typu przeciwnikiem odegra wolej.

 

- wolej forhend

 

 

 

- wolej bekhand

 

 

Elementy uderzenia

1. Pozycja wyjściowa
Ustawiamy się przodem do siatki ( odległości około 2,5 m od siatki), nogi są ustawione w lekkim rozkroku (na szerokość ramion).  Bardzo istotnym elementem jest trzymanie rakiety oburącz przed sobą – chwytem uniwersalnym.


2. Naskok tzw „split step”
Naskok wykonujemy w momencie uderzenia przeciwnika – dzięki temu jesteśmy gotowi szybko zareagować na piłkę zagraną przez przeciwnika.


3. Uderzenie piłki
Trzymając rakietę przed sobą wykonujemy lekki skręt tułowia (nie wykonujemy zamachu) i trafiamy piłkę przed sobą wchodząc na lewą nogę (przy forhendzie) oraz na prawą nogę  (przy bekhendzie).

 

Scenariusze treningowe

Podobnie jak w przypadku uderzeń z końca kortu, również w przypadku woleja bardzo istotna jest kontrola kierunku uderzenia  i właśnie na tym elemencie skoncentrujemy się w poniższych ćwiczeniach.


1. Kierunek woleja
Jeden zawodnik stoi przy siatce natomiast drugi gracz jest ustawiony na linii końcowej na stronie forhendowej. Woleista ma za zadanie wszystkie woleje kierować do partnera, czyli na stronę forhendową. Oczywiście to samo ćwiczenie należy wykonać zagrywając piłki wolejem na stronę bekhendową

Cel ćwiczenia:
Regularne zagrywanie woleja w określonym kierunku

2. Zmiana kierunku woleja
Jeden zawodnik jest ustawiony przy siatce i zagrywa dwa woleje na stronę forhendową przeciwnika, natomiast trzecia piłka jest grana na bekhend i jest rozegranie całej akcji. To samo ćwiczenie wykonujemy zmieniając kierunek woleja (dwie piłki na stronę bekhendową i trzecie zagranie jest na forhend).

Cel ćwiczenia:
Dokładne trzymanie kierunku woleja, następnie próba wygrania  akcji przy siatce.

3. Wolej przygotowawczy
Zawodnicy grają na cała długość kortu i na pół szerokości kortu. Wprowadzenie piłki jest forhendem po czym koniecznie trzeba iść do siatki. Pierwszy wolej tzw przygotowawczy jest grany w okolicach linii serwisowej powinien być zagrany pod linię końcową , następnie woleista powinien podejść bliżej do siatki i jest rozgrywana cała akcja.

Cel ćwiczenia:
Ćwiczenie woleja przygotowawczego. Decydując się na podejście do siatki pierwszy wolej jest grany z reguły w okolicy linii serwisowej. Jest to bardzo trudne uderzenie, które powinno być zagrane pod końcową linię, gdyż umożliwi nam wówczas podejście bliżej do siatki. Przed zagraniem woleja przygotowawczego podobnie jak przy standardowym woleju  koniecznie wykonujemy naskok – nie można grać woleja w biegu.

4. Uderzenie atakujące wykończone wolejem
Zawodnicy rozgrywają wymianę forhendem po przekątnej, w dowolnym momencie mogą zaatakować forhendem wzdłuż linii. Po tym zagraniu osoba, która zmieniła kierunek biegnie do siatki i próbuje wygrać akcję przy siatce. To samo ćwiczenie należy wykonać grając krosy bekhendem.

Cel ćwiczenia:
W tym ćwiczeniu bardzo istotnym elementem jest uderzenie wzdłuż linii, które powinno otworzyć nam możliwość wykończenia akcji przy siatce. Zbyt krótki atak po linii spowoduje, że przeciwnik będzie miał dużo czasu, żeby zagrać skuteczne minięcie.

5. Rozegranie po krosie z naciskiem na podejście do siatki
Zawodnicy rozgrywają krótki mecz (do 7 pkt)  tylko po krosie, każda wygrana akcja przy siatce jest liczona za dwa punkty.

Cel ćwiczenia:
Zachęcenie graczy do  gry przy siatce (punkty bonusowe).  Grając po przekątnej  wyczekujemy na krótką piłę zagraną przez przeciwnika. Poczym staramy się ją zaatakować pod końcową linię i  po tym uderzeniu biegniemy do siatki.

Najczęściej popełniane błędy:


- Uderzenie zagrane za późno
- Zbyt „miękko zagrany wolej”
- Brak kontroli uderzenia  przy grze kierunkowej
- Brak zatrzymania przy uderzeniu – szczególnie przy woleju przygotowawczym.

Wskazówki:


- Koniecznie należy trzymać ręce przy woleju przed sobą. Jeżeli mimo wszystko uderzenie jest grane za późno należy zredukować zamach przy uderzeniu – jest tylko nastawienie rakiety i wejście ciałem do przodu
- Wolej jest uderzeniem atakującym, jeżeli zagrywamy piłkę przy siatce zbyt „miękko” to wówczas należy usztywnić nadgarstek przy uderzeniu, co więcej należy skontrolować gdzie znajduje się główka rakiety po zagraniu – nie powinna być opuszczona poniżej nadgarstka
- Brak kontroli kierunku uderzenia spowodowany jest przede wszystkim zbyt późnym trafieniu piłki – należy postąpić podobnie jak napisaliśmy w pierwszym punkcie (ręce trzymane przed sobą, zredukowanie zamachu)
- Zatrzymanie przy woleju jest konieczne –w  momencie gdy biegniemy z linii końcowej do siatki to w okolicy linii serwisowej wykonujemy naskok, który gwarantuje nam, że zajęliśmy odpowiednią  pozycję wolejową.

 

Wolej w wykonaniu tenisowych gwiazd:

 

- Roger Federer

 

 

 

 

- Andy Murray

 

 

 

 

- Rafael Nadal

 

 

 

 

 

- Jo - Wilfried Tsonga

 

 

 

- Juan Martin Del Potro

 

 

- Ana Ivanovic

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X