Lekcja 2 - forhend
Forhend
Jest to podstawowe uderzenie w tenisie wykonywane z prawej strony (u zawodników praworęcznych). Przy uderzeniu forhendowym wyróżniamy trzy chwyty (wschodni, pół - zachodni oraz zachodni), jednak w początkowym etapie nauki skoncentrujemy się na pierwszej opcji, czyli chwycie wschodnim tzw eastern forhend. Poprawny technicznie forhend jest zazwyczaj uderzeniem dominującym – przynoszącym zawodnikowi przewagę na korcie, a w efekcie cenne punkty. Jednak zanim będziecie w stanie zdobywać punkty forhendem musicie opanować jego podstawy techniczne.
W czasie naszej lekcji przeanalizujemy szczegółowo chwyt rakiety, ustawienie na nogach, pracę skrętną tułowia, punkt trafienia piłki oraz prawidłowe prowadzenie rakiety.
Zachęcamy zatem do treningu!
Forhend:
Podstawowe elementy uderzenia
1. Chwyt rakiety
Jest to podstawowy element zanim po raz pierwszy przebijemy piłkę przez siatkę. Tak jak już wcześniej pisaliśmy zdecydowanie polecamy chwyt wschodni , którym będziecie w stanie komfortowo zagrać piłkę płasko jak również nadać jej w późniejszym czasie rotację awansującą.
Aby chwycić rakietę chwytem wschodnim wystarczy położyć rakietę na ziemi i w sposób naturalny ją złapać za rączkę – wówczas mamy pewność, że chwyt jest prawidłowy.
2. Ustawienie na nogach
Ustawienie boczne – lewa noga z przodu, nie możemy stać zbyt wąsko. Nogi powinny być ustawione na szerokość bioder. Przed wykonaniem uderzenia ciężar ciała jest na nodze tylnej (prawej), w trakcie uderzenia ciężar ciała jest przenoszony na nogę przednią (lewą).
3. Skręt tułowia
Bardzo istotnym elementem przy zagraniu forhendu jest praca skrętna tułowia. Wykonując zamach rakietą wykonujemy również skręt tułowia, czyli lewy bark musi być skierowany do przeciwnika stojącego po drugiej stronie siatki. Po wykonaniu uderzenia prawy bark jest skierowany do przeciwnika.
4. Punkt trafienia
Jest to zdecydowanie najważniejszy moment w każdym tenisowym zagraniu również przy forhendzie. W momencie uderzenia płaszczyzna naciągu powinna być ułożona równolegle do siatki. W przypadku gdy płaszczyzna rakiety będzie otwarta, wówczas piłka po uderzeniu poszybuje wysoko do góry, z kolei gdy przy uderzeniu zamkniemy rakietę, to piłka trafi w siatkę. Dodatkowo punkt trafienia powinien być około pół metra z przodu (przed linią bioder) – jest to bardzo istotne, gdyż w tym punkcie jesteśmy w stanie obserwować piłkę - bez patrzenia na piłkę trudno będzie w nią trafić.
5. Prowadzenie rakiety
Wykonując zamach główka rakiety jest na dole, następnie prowadzimy rakietę do przodu , w momencie kontaktu z piłką płaszczyzna rakiety jest ustawiona równolegle do siatki. Następnie w dalszym ciągu prowadzimy rakietę do przodu i wykańczamy uderzenie chowając rakietę za plecami.
Scenariusze treningowe
1. Wprowadzenie uderzenia
Ustawiamy się w odległości około 3-4 metrów od partnera. Jedna osoba ma za zadanie zagrać piłę forhendem do partnera, natomiast druga osoba musi dokładnie rzucić piłkę na forhend (rzucamy piłkę od dołu – tak jak wykonujemy uderzenie forhendem). Po 10 uderzeniach jest zmiana – osoba, która rzucała piłkę bierze rakietę i uderza forhend, natomiast druga osoba podaje piłkę ręką. Bardzo istotnym elementem w tym ćwiczeniu oprócz dokładnego uderzenia, jest również dokładne rzucenie piłki do partnera.
Cel ćwiczenia:
Wyżej opisane ćwiczenie ma dwa główne cele:
- wymaga od zawodnika z rakietą dokładnego uderzenia do partnera
- osoba podające piłkę musi bardzo dokładnie rzucić piłkę – rzut piłką imituje uderzenie forhendem ( ruch ręką jest od dołu do przodu)
2. Uderzenie forhendem z podbiciem kontrolnym
Ustawiamy się na linii serwisowej, po drugiej stronie siatki ustawiony jest partner. Pierwszą piłkę podbijamy forhendem „pionowo w górę”, natomiast drugie uderzenie wykonujemy forhendem do partnera, który również pierwszą piłkę gra „pionowo w górę” i przy drugim odbiciu zagrywa na drugą stronę siatki.
Cel ćwiczenia:
W powyższym ćwiczeniu koncentrujemy się głównie na optymalnym punkcie trafienia piłki – stąd konieczne jest uderzenie kontrolne, które powinno nam ustawić piłkę w odpowiednim punkcie. Ponadto bardzo istotne w tym ćwiczeniu jest również panowanie nad siłą uderzenia – celem jest utrzymanie jak najdłuższej wymiany, żeby tego dokonać to musimy koniecznie grać lekko.
3. Wykończenie uderzenia
W momencie gdy jesteśmy już w stanie utrzymać wymianę kilku odbić z uderzeniem kontrolnym, to wprowadzamy kolejny element – wykończenie. Podobnie jak w pkt 2 ustawiamy się blisko siatki i staramy się utrzymać wymianę, jednak jedna osoba nagrywa partnerowi dokładną piłkę na forhend (nagranie powinno być z uderzeniem kontrolnym), natomiast druga osoba zagrywa lekko forhendem koncentrując się na wykończeniu uderzenia za plecami.
Cel ćwiczenia:
Wykończenie uderzenia jest kluczowym elementem przy mocniejszych uderzeniach. Jeżeli opanujemy ten element forhendu to będziemy w stanie uderzyć piłkę mocniej, jak również piłka nie wyleci nam poza linię końcową.
4. Kierunki uderzenia
Bardzo istotnym elementem gry jest zaplanowanie kierunku, w którym ma być zagrana piłka. Staramy się początkowo utrzymać wymianę forhendową (oczywiście na małym polu serwisowym) po prostej, następnie zmieniamy kierunek trzymając wymianę po przekątnej.
Cel ćwiczenia:
Utrzymanie zamierzonego kierunku uderzenia jest podstawą gry w tenisa. Opanowując uderzenie wzdłuż linii i po krosie możemy zaplanować przebieg wymiany i docelowo zagrać w tę część kortu, gdzie nie ma przeciwnika.
5. Rozgrywka na punkty
Mecz rozgrywany jest na małych polach serwisowych po przekątnej. Obaj gracze mogą uderzyć piłkę tylko forhendem. Rozgrywamy sety do 7 punktów – zwycięzca musi wygrać dwa sety.
Cel ćwiczenia:
Tym razem celem tego ćwiczenia nie jest dokładne nagranie do przeciwnika, tylko wygranie punktu. W tym ćwiczeniu oprócz odbijania po przekątnej wprowadzamy również elementy taktyczne – zagrywamy przeciwnikowi w „ miejsce, gdzie go nie ma” w celu zdobycia punktów.
Najczęściej popełniane błędy
- Używanie piłek twardych przez osoby początkujące – przez nieodpowiedni dobór piłek można nabrać złych nawyków, które będzie ciężko wyeliminować w późniejszym etapie gry, co więcej używając piłek miękkich postęp w grze jest dużo szybszy.
- Piłka przy uderzeniu leci wysoko do góry
- Uderzając forhend piłka jest zagrywana w aut na długości.
Wskazówki
- Cierpliwość – zanim będziecie próbować grać pełnym uderzeniem, musicie wcześniej opanować podstawowe elementy forhendu (uchwyt, skręt tułowia i przede wszystkim punkt trafienia.) . Na początku opanujcie forhend w grze na korcie skróconym, następnie systematycznie zwiększajcie pole gry, aż do momentu gdy będziecie w stanie regularnie uderzać z linii końcowej
- Przyczyną zagrywania w górę jest punkt trafienia – w momencie uderzenia płaszczyzna rakiety powinna być ustawiona równolegle do siatki.
- Jeżeli uderzenie jest grane za daleko, należy zwrócić uwagę na dwa elementy – zmniejszenie siły uderzenia oraz przede wszystkim wykończenie uderzenia za plecami.
- Nie spieszcie się z rozpoczęciem gry na pełnym korcie
Forhend w wykonaniu tenisowych gwiazd:
1. Roger Federer
2. Rafael Nadal
3. Novak Djokovic
4. Grigor Dimitrov
5. Serena Williams
Wasze komentarze: