Lekcja 2 - bekhend zaawansowany
Bekhend zazwyczaj jest uderzeniem słabszym od forhendu, aby tak nie było należy więcej czasu poświęcić na trening tego zagrania. Podczas tej lekcji popracujemy głównie nad regularnością uderzenia oraz celnością bekhendu. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych ćwiczeń przeanalizujmy technikę tego uderzenia.
Elementy uderzenia
1. Chwyt rakiety
Grając bekhendem oburęcznym polecamy prawą ręką trzymać rakietę chwytem kontynentalnym, bądź też wschodnim bekhendowym, natomiast lewa ręka trzyma rakietę chwytem wschodnim forhendowym.
2. Ustawienie na nogach
Standardowo przy łatwej piłce ustawiamy się prawym bokiem do siatki, natomiast jeżeli piłka jest zagrana mocno w bok, to uderzenie powinno być wykonane w pozycji otwartej.
3. Skręt tułowia
Ten element w dużym stopniu decyduje o sile uderzenia. Przy bekhendzie skręt powinien być głęboki (wykonując skręt tułowia należy pokazać przeciwnikowi część pleców).
4. Praca na nogach
Wykonując zamach schodzimy nisko w kolanach – ciężar ciała jest na nodze tylnej, następnie przy uderzeniu prostujemy kolana i przenosimy ciężar na nogę przednią.
5. Punkt trafienia
Trafienie piłki następuje daleko przed sobą. Przy uderzeniu piłka jest prowadzona po całej szerokości naciągu w celu uzyskania rotacji awansującej.
6. Wykończenie
Po uderzeniu ciało idzie za piłką, a rakietę chowamy za plecami. Po uderzeniu lewy bark jest skierowany w stronę siatki.
Ważne:
- podczas uderzenia wzrok jest skierowany cały czas na piłkę
- w celu zwiększenia siły uderzenia należy pogłębić skręt tułowi a oraz zejść niżej w kolanach. Energia wygenerowana ze skrętu tułowia oraz ugięcia kolan powinna wyraźnie wpłynąć na większą siłę zagrania.
- bardzo istotne jest wejście ciałem za piłką – po uderzeniu lewa noga wykonuje krok w przód (zaznaczając wejście w piłkę)
Scenariusze treningowe
1. Długość uderzenia
Jeden z graczy ma za zadanie utrzymać długa piłkę bekhendem w dowolnym kierunku w wyznaczoną strefę (około 3 m od linii końcowej). Bekhend może być zagrywany zarówno po linii jak również po krosie. Drugi zawodnik ma za zadanie trzymać regularną piłkę partnerowi na bekhend.
Cel ćwiczenia:
Głównym celem jest regularne trzymanie długiej piłki w korcie. W tym ćwiczeniu staramy się wydłużyć prowadzenie rakiety do przodu, uderzenie powinno być powtarzalne – koniecznie do uderzenia dołączamy głęboki skręt i mocne zejście w kolanach.
1. Różne warianty bekhendu
Jeden z zawodników gra trzy uderzenia bekhendem w wyznaczone miejsca:
- pierwsza piłka jest grana głęboko po krosie
- druga piłka jest uderzona krótkim, wyrzucającym krosem
- trzecia piłka jest grana po prostej
Drugi zawodnik wszystkie trzy piłki odgrywa swojemu partnerowi głęboko na bekhend. Po uderzeniu bekhendem wzdłuż linii następuje rozegranie wymiany na cały kort.
Cel ćwiczenia:
Różnorodność uderzenia bekhendem. Istotnym elementem jest zagranie krótkiego krosa, a następnie dokładne odegranie piłki wzdłuż linii (krótki kros odsłania zawodnikowi całą stronę forhendową rywala).
2. Zmiana kierunku uderzenia
Zawodnik zagrywa dwa bekhendy po krosie, natomiast kolejne dwa uderzenia wzdłuż linii. Wszystkie uderzenia e uderzenia powinny być zagrane głęboko pod końcową linię , następnie jest rozegrana akcja na cały kort.
Cel ćwiczenia:
Dokładna kierunkowa gra bekhendem – koncentracja na trafieniu piłki w wyznaczonym kierunku pod końcową linię. Przy rozegraniu całej akcji w dalszym ciągu koncentrujemy się na rozprowadzaniu przeciwnika po korcie.
3. Uderzenie bekhendem na dobiegnięcie
Zawodnik startuje z narożnika forhendowego i otrzymuje pierwszą piłkę na bekhend na dobiegnięcie. Pierwszą piłkę bekhendem ma za zadanie zagrać po przekątnej, następnie jest rozegranie całej wymiany. Drugi wariant tego ćwiczenia – pierwsza piłka jest zagrana bekhendem wzdłuż linii i następuje rozegranie.
Cel ćwiczenia:
Umiejętność precyzyjnego zagrania bekhendem z trudnej pozycji. Pierwsze uderzenie bekhendem powinno być zagrane w pozycji otwartej (ciężar ciała jest przeniesiony na lewą nogę, głęboki skręt tułowia), po uderzeniu następuje powrót na środek kortu.
4. Kros bekhend na punkty
Rozgrywka bekhendem po przekątnej na punkty. Zawodnicy każdą piłkę muszą odegrać bekhendem .
Cel ćwiczenia:
Na pozór proste ćwiczenie wymaga od graczy zagrania różnorodnych piłek po krosie. Krótkie krosy, w połączeniu z piłkami granymi pod końcową linię będą okazją do zaprezentowania swojego pełnego warsztatu bekhendowego. Ćwiczenie to wymaga od zawodników regularności oraz cierpliwości.
Najczęściej popełniane błędy:
- problem z regularnym utrzymaniem kierunku uderzenia
- uderzenie bekhendem jest zagrywane zbyt blisko ciała
- zbyt płaskie uderzenie – przez co jest mocno nieregularne
Wskazówki:
- Jeżeli zamierzacie zagrać piłkę po przekątnej należy ją trafić wyraźnie przed sobą, uderzenie wzdłuż linii jest zagrane trochę później.
- Brak wyczucia odległości do piłki to bardzo częsty problem przy bekhendzie. Dobrym ćwiczeniem na lepszą ocenę piłki jest ćwiczenie forhendu granego lewą ręką – to ćwiczenie warto wykonywać na rozgrzewce grając na małych karach serwisowych. Istotnym elementem przy optymalnym ustawieniu jest również poprawa pracy na nogach jak również dokładne obserwowanie piłki aż do momentu uderzenia.
- W celu nadania rotacji awansującej należy przy każdym zagraniu opuścić główkę rakiety pod piłkę. Do zagrania koniecznie trzeba dodać również zejście w kolanach i wyjście z nóg w górę – dodanie tych elementów do uderzenia powino przynieść zamierzony efekt.
Bekhend w wykonaniu tenisowych gwiazd:
- Novak Djokovic
- Nikołaj Dawidienko
- Marat Safin
- Rafael Nadal
- Andy Murray
- Kim Clijsters
- Victoria Azarenka
- Jelena Jankovic
Wasze komentarze: