Poziom II – Średniozaawansowany

Lekcja 1 - forhend

Forhend
Uderzenie ofensywne, forhend top spin oraz sytuacje meczowe – to wszystko przedstawimy wam podczas wirtualnej lekcji. Pokażemy wam co zrobić, żeby uzyskać większą dynamikę uderzenia, tak aby wasz forhend sprawiał przeciwnikowi jeszcze więcej trudności
Zapraszamy zatem do treningu
ForhendElementy uderzenia
1. Chwyt rakiety
Sugerujemy standardowy chwyt wschodni, bądź też pół - zachodni –przy obu chwytach jesteście w stanie zagrać dynamiczne i różnorodne uderzenie.

 

2. Ustawienie na nogach
Na nogach ustawiamy się w zależności od sytuacji:
- ustawienie boczne – lewa noga z przodu – w momencie gdy dobiegamy do krótszej piłki
- pozycja półotwarta  - w dalszym ciągu lewa noga jest z przodu jednak noga prawa jest ustawiona pod kątem około 45 stopni w stosunku do linii końcowej – przy standardowej wymianie z głębi kortu
- pozycja otwarta – nogi są ustawione równolegle w przypadku piłek trudnych, wyrzucających
Nogi ustawione są szeroko – na wysokości ramion. Przed zagraniem uginamy kolana, natomiast w momencie uderzenia „wychodzimy z nóg”, czyli prostujemy nogi – wkładając
całą energię w uderzenie.

3. Skręt tułowia
Bardzo istotny element przy uderzeniu. Jeżeli zależy wam na zwiększeniu siły forhendu, to właśnie głęboki skręt tułowia odgrywa tu ogromną rolę. Głęboki skręt możemy uzyskać stojąc w pozycji otwartej oraz półotwartej. Tułów jest najmocniejszym ogniwem naszego ciała stąd odgrywa kluczową rolę przy uderzeniu.

 

4. Moment uderzenia
Punkt trafienia piłki jest przed sobą  - w momencie uderzenia przeciągamy piłę po strunach rakiety w celu nadania piłce rotacji awansującej tzw top spin

5. Wykończenie uderzenia
Rakieta wędruje za plecy (na lewe ramie), na końcu uderzenia prawy bark skierowany jest w stronę siatki

Scenariusze treningowe

1. Forhend w pozycji otwartej
Rozgrywamy wymianę forhendem po krosie, po każdym uderzeniu należy wrócić do środka kortu. Forhend uderzamy w pozycji otwartej, czyli przed uderzeniem ciężar ciała jest przenoszony na prawą nogę. W momencie uderzenia odciążamy prawą nogę i przenosimy balans ciała do przodu. Przy tym ćwiczeniu bardzo istotna jest również praca skrętna tułowia.

Cel ćwiczenia:
W tym ćwiczeniu  koncentrujemy się na uderzeniu piłki trudnej, wymagającej od nas dobiegnięcia.  Ustawienie w pozycji otwartej powoduje, że zdecydowanie szybciej dobiegniemy piłki  w stosunku do ustawienia z lewą nogą z przodu, co więcej szybciej również jesteśmy w stanie wrócić do środka kortu

2. Uderzenie top spin - wprowadzenie
Przykładamy rakietę z piłką do siatki ( konkretnie do górnej części siatki czyli taśmy) i, następnie dynamicznym ruchem przeciągamy piłkę po naciągu rakiety, w wyniku czego piłka powinna przelecieć na drugą stronę siatki

Cel ćwiczenia:
Wykonując to ćwiczenie jesteście w stanie dokładnie zaobserwować jak wygląda uderzenie top spin („głaskanie piłki” po całej szerokości naciągu).

3. Uderzenie top spin w praktyce
Zawodnicy mają za zadanie utrzymać wymianę po przekątnej nadając piłce rotację awansującą. Początkowo wymiana jest prowadzona na małych karach serwisowych, natomiast po kilku wymianach gracze stopniowo wydłużają długość kortu, aż do linii końcowej. W tym ćwiczeniu główka rakiety za każdy razem wędruje pod piłkę i przy uderzeniu następuje dynamiczne przeciągnięcie piłki po strunach rakiety. Przy prawidłowym uderzeniu piłka nie powinna być zagrywana w siatce.

Cel ćwiczenia:
Praktyczne zastosowanie uderzenia top spinowego.  W tym ćwiczeniu piłka powinna być zagrywana bezpiecznie nad siatką . Zawodnicy powini się skoncentrować na regularności uderzenia zamiast na sile gry.

4. Zmiana kierunku gry
Analizując tenisowe mecze z pewnością zauważyliście, że bardzo dużo wymian jest rozgrywanych po przekątnej. Zawodnicy mają na celu „wyrzucić” przeciwnika z kortu, dzięki temu mają odsłoniętą drugą część kortu – wówczas aż się prosi, żeby uderzyć piłę wzdłuż linii.
W naszym ćwiczeniu również trzymamy wymianę po przekątnej (min 4 uderzenia po krosie), następnie jeden z graczy może zmienić kierunek uderzenia – wówczas rozgrywana jest wymiana otwarta na cały kort.

Cel ćwiczenia:
W tym ćwiczeniu zawodnicy trenują grę kontową – która powoduje, że przeciwnik odkrywa drugą stronę kortu i wówczas należy zmienić kierunek gry. Uderzenie wzdłuż linii jest trudniejsze od krosa (krótszy kort oraz wyższa siatka), dlatego też należy pamiętać, żeby przy tym zagraniu dodać  rotację awansującą.

5. Forhend na dobiegnięcie

Jeden zawodnik ustawiony jest w narożniku bekhendowym, natomiast drugi gracz stoi na środku kortu i wprowadza piłkę partnerowi na stronę forhendową (na dobiegnięcie). Po zagraniu piłki forhendem rozgrywana jest cała  akcja . To ćwiczenie można rozegrać na punkty np. do 7 pkt i następuje zmiana miejsc obu graczy.

Cel ćwiczenia:
Uderzenie piłki w pozycji otwartej w połączeniu z uderzeniem top spinowym. Pierwsza piłka dla gracza forhendowego  jest trudna, stąd powinien on odegrać tą piłkę z dużą rotacją blisko linii końcowej.


Najczęściej popełniane błędy:
- przywiązanie do pozycji „klasycznej” – czyli ustawienie boczne z lewą nogą z przodu. Niestety przy tym ustawieniu mamy ograniczony skręt tułowia, ciężko jest również zagrać piłkę zagraną przez przeciwnika mocno w bok
- brak skrętu tułowia – czyli gra przodem. Jest to nie dopuszczalne. Przy pozycji otwartej wykonujemy głęboki skręt tułowia, tak żeby lewy bark był skierowany do siatki
- brak zatrzymania przy uderzeniu piłek zagranych w bok – za każdym razem staramy się zatrzymać przed zagraniem, wówczas jesteśmy w stanie uderzyć piłkę zachowując kontrolę
- granie tylko i wyłącznie płaskich piłek – brak rotacji przy uderzeniu powoduje u graczy dużą liczbę niewymuszonych błędów. Co więcej zawodnik ma również ogromne trudności z uderzeniem wyższych piłek – szczególnie grając na kortach ziemnych, gdzie piłka odskakuje po koźle mocno w górę

Wskazówki:
- Tenis podobnie jak pozostałe dyscypliny sportu zmienia się , jest grą coraz szybszą. Jeżeli osoba „uparcie” jest przywiązana do pozycji „klasycznej” to warto przeanalizować mecz zawodników pod kątem ich ustawienia na korcie. Wówczas  nie będzie wątpliwości, że należy coś zmienić w swojej grze. Na początku proponujemy ćwiczenia pozycji otwartej bez piłki np. przed lustrem. Następnie dobrym ćwiczeniem będzie gra na małych polach opisana dokładnie w pkt 1.
-  Tak jak wcześniej pisaliśmy skręt tułowia jest kluczowym elementem przy każdym tenisowym uderzeniu.  Jeżeli mamy problemy ze skrętem warto rozegrać klika treningów na mini korcie (można również użyć miękkich piłek) przy dużo wolniejszej grze będziecie w stanie skoncentrować się właśnie na tym konkretnym elemencie – żeby  forhend rozpoczął się od skrętu. Jeżeli na mini korcie zaobserwujecie poprawę to wówczas można szlifować ten element grając na pełnowymiarowym korcie.
-  Wyczucie odległości do piłki jest bardzo istotnym elementem w grze. Zatrzymanie przed zagraniem jest konieczne, żeby zmniejszyć liczbę niewymuszonych błędów. Podczas każdego uderzenia postarajcie się „przykleić do kortu”  i dopiero po zagraniu następuje wznowienie pracy na nogach. Ten element również warto poćwiczyć na krótszym korcie.
-  Najlepszym ćwiczeniem na wprowadzenie rotacji awansującej jest gra na wyższej siatce. Jeżeli macie taką możliwość podnieście siatkę o kilka centymetrów, bądź też odepnijcie środkową taśmę na siatce.

Forhend w wykonaniu tenisowych gwiazd:
1. Roger Federer

 

 

 

2. Rafael Nadal

 

 

 

3. Fernando Verdasco

 

 

 

 

 

4. Kim Clijsters

 

5. Maria Sharapova

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X