Porady trenerskie

Korekta błędów

Korekta techniczna jest jednym z podstawowych zadań każdego trenera. Każdy ze szkoleniowców z pewnością zdaje sobie sprawę z ogromnej wagi tego elementu u graczy. Przy decyzji o poprawie technicznej u zawodnika trener powinien się kierować następującymi elementami:Współmierność i efektywność

Współmierność techniki jest to poziom podobieństwa wykonania danego uderzenia do uderzenia modelowego, czyli: utrzymanie balansu, koordynacja łańcucha biomechanicznego, maksymalne wykorzystanie elementów ciała zawodnika przy danym uderzeniu

Efektywność techniki jest to efekt danego uderzenia, czyli pokazuje czy dane uderzenie jest skuteczne.

Naturalnie w celu uzyskania optymalnej techniki współmierność i efektywność ściśle się łączą

Model, skala możliwości

Ruch modelowy charakteryzuje się maksymalnym wykorzystaniem ciała zawodnika przydanym uderzeniu. Innymi słowy trener musi umieć ocenić jak powinno wyglądać na dany moment uderzenie swojego zawodnika (głębokość skrętu, zejście w kolanach, przyspieszenie nadgarstka itd.). Naturalnie przy regularnym treningu fizycznym i koordynacyjnym model u danego zawodnika się zmienia – gdy się wzmacnia fizycznie, to jest on w stanie bardziej wykorzystywać poszczególne elementy łańcucha koordynacji przy swoim uderzeniu, nie tracąc przy tym płynności, balansu.

Ocena analiza i korekta graczy

Warto zaznaczyć dwa różne podejścia trenera:

- gracze początkujący – w początkowej fazie nauki trener musi eliminować „rażące” błędy techniczne u graczy (np. ekstremalne chwyty), jednak musi również pozwolić zawodnikowi na ukształtowaniu indywidualnych cech przy danym uderzeniu (oczywiście nie mogą one odbiegać od zasad biomechanicznych stosowanych w tenisie ). Innymi słowy trener musi zdawać sobie sprawę, że człowiek jest postacią indywidualną i optymalna technika dla niego wynika w dużej mierze z jego budowy ciała, koordynacji, siły fizycznej. U graczy początkujących skutek uderzenia nie ma jeszcze aż tak istotnego znaczenia jak u zawodników

- zawodnicy – głównym celem trenera powinno być zwiększenie efektywności danego uderzenia. W przypadkuzawodników trener musi podchodzić do zawodników indywidualnie, musi znaleźć przyczynę nieefektywnego uderzenia (czasem wynika to z problemów koordynacji lub złego przygotowania fizycznego). W większości przypadków trener wprowadza drobne zmiany przy uderzeniu, które wbrew pozorom w dużym stopniu wpływają na zwiększenie efektywności uderzenia np. (pozycja otwarta, szerokie ustawienie na nogach, czy też większe wykorzystanie nóg przy uderzeniu). Przy wprowadzaniu zmian rewolucyjnych (zmiana chwytu) trener musi wcześniej porozmawiać z zawodnikiem i nastawić go pozytywnie do takiej zmiany ( korekta wymaga dłuższego czasu). Bardzo istotnym elementem, przed wprowadzaniem jakichkolwiek zmian, jest obserwacja zawodnika podczas treningu, jak również meczu turniejowego, ponieważ czasem przyczyną porażek mogą być braki taktyczne lub mentalne.

Kiedy rozpocząć korektę techniczną dla zawodników, oraz w jaki sposób? Kilka istotnych wskazówek odnośnie przedstawię w poniższych tabelach:

 

Czas

Wskazówki

Trening, okres przygotowawczy

- bez wątpienia okres przygotowawczy jest najlepszym momentem na wprowadzanie zmian technicznych

- gracz w tym czasie nie jest pod presją turniejów

- starajcie się wprowadzać zmiany stopniowo ( najpierw jeden element, gdy już zaczyna funkcjonować to kolejny element), trudno jest oszacować czas potrzebny na korektę (indywidualne podejście do zawodnika)

- przy dużych zmianach technicznych na początku nie wprowadzajcie meczy kontrolnych, żeby zawodnik mógł lepiej utrwalić  zmienione uderzenie

 

Turnieje

- w tym czasie nie jest wskazane wprowadzanie istotnych zmian technicznych, presja zawodów ogranicza wprowadzanie zmian

- gdy jednak ocenicie konieczność wprowadzenia korekty technicznej, to należy zrobić odpowiednią przerwę w turniejach

Okres roztrenowania

- nie zaleca się stosowania zmian w technice gry

- zawodnik jest zmęczony sezonem, musi zregenerować się, odpocząć,

 

 

PROCES KOREKTY

 

Faza

Charakterystyka

Obserwacja uderzenia

- obserwujcie dane uderzenie z różnych punktów

- obserwujcie gracza w różnych sytuacjach (trening, sparing, turniej)

- wykorzystujcie analizę wideo

- oceniajcie sukces zawodnika (sukces jest mniej istotny w najmłodszych kategoriach wiekowych 10, 12 , 14 lat)

Analiza problemu

- czy dany problem jest przeszkodą w dalszym rozwoju zawodnika

- czy obecna technika jest mniej efektywna, niż ta którą zawodnik jest w stanie pojąć

- czy jest to problem techniczny, czy może mentalny, fizyczny lub taktyczny

- czy jestem w stanie poradzić sobie z problemem (być może konieczna jest pomoc innego trenera)

- czy zawodnik będzie w stanie pogodzić się z chwilową obniżką swojej formy (podczas korygowania błędu należy zrobić przerwę w turniejach)

- czy jestem w stanie przekonać zawodnika do współpracy przy korekcie

Decyzja o naprawie problemu, metody korekty

- jakie metody i sposoby korekty wykorzystać: wizualizacja (obserwacja wzorcowego uderzenia), uderzanie „na sucho” przed lustrem, wykorzystanie przedmiotów ołówek bądź moneta (przy zmianie chwytu), wyczucie zmiany przez zawodnika( praca np. z piłką lekarską imitacja forhendu, bekhendu, serwisu),

- ćwiczenia na poprawę koordynacji ruchowej

- wykorzystywanie ćwiczeń z „kosza”- dokładne nagrywanie łatwej piłki, w celu utrwalenia przez zawodnika nowego uderzenia

- w późniejszej fazie przygotowanie zawodnika do gry na punkty ( mecze sparingowe koniecznie pod okiem trenera, nagrywanie wideo, w celu analizy czy nie ma powrotu do stałych nawyków)

Ocena procesu

- analiza końcowa nowego uderzenia: czy uderzenie jest bardziej efektywne, czy zawodnik czuje się pewnie

- rozgrywanie meczy sparingowych (próba nowego uderzenia pod presją wyniku)

- czy zawodnik czuje że uderzenie  jest lepsze, bardziej efektywne

 

 Istotne wskazówki :

- Szukajcie przyczyny błędu, a nie symptomu

Przykład: jeżeli zawodnik uderza za późno forhend (symptom), to należy skupić się na przyczynie (wcześniejsze ustawienie, przygotowanie do uderzenia)

- Uważajcie z radykalnymi zmianami

Dobrze przeanalizujcie problem zawodnika, zanim kompletnie będziecie zmieniać uderzenie (np. chwyt rakiety), często poprawki wymagają drobne szczegóły przy  uderzeniu, należy  je doszlifować.

-  Przed każdą zmianą techniczną porozmawiajcie z zawodnikiem

Postarajcie się przekonać zawodnika do wagi danej zmiany, gracz powinien zaakceptować „proces naprawy uderzenia”. Zawodnik musi uświadomić sobie, że wprowadzając korektę techniczną na początku uderzenie będzie mniej pewne, efekt przyjdzie z czasem

- Przy wprowadzaniu zmian technicznych dostosujcie odpowiednio czas zmiany

Istotnym elementem jest moment wprowadzania zmian - okres przygotowawczy, gdyż zawodnik nie ma obciążenia meczowego. W przypadku zmiany w czasie okresu startowego, należy chwilowo zrezygnować ze startów w turniejach

Trening z kosza

Bardzo istotnym elementem w początkowej fazie zmian jest dokładne nagrywanie piłki dla zawodnika (trening z kosza). Poza tym bardzo ważne żeby nagrywać gracza kamerą wideo (zawodnik musi widzieć swoje uderzenie)

- Wykorzystajcie przykłady do naśladowania

Oglądajcie z zawodnikiem nagrania znanych zawodników, w czasie sesji wideo podkreślajcie istotne elementy, które wpływają na poprawę efektywności uderzenia (biomechanika)

- Bądźcie cierpliwi

Nie oczekujcie natychmiastowych rezultatów, starajcie się nie wywierać zbyt dużej presji na zawodniku (nie uczcie kilku elementów na raz).

- Nie bójcie się sięgnąć po radę innych trenerów

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X