Forhend

Forhend

Forhend- bez wątpienia jedno z ważniejszych uderzeń w tenisie. Przez wielu początkujących graczy uważane jest za najprostsze uderzenie. Trudno się z tą tezą w 100 procentach zgodzić, jednak bez wątpienia z reguły nauka forhendu przychodzi graczom łatwiej niż uderzenie bekhendu. Prawidłowo opanowany forhend jest bardzo często uderzeniem dominującym u graczy, często forhendem wywieramy presję na przeciwniku (uderzenia kończące, jak również ataki pozwalające na wykończenie wymiany wolejem).

 

Przy forhendzie wyróżniamy cztery podstawowe chwyty:

 

- wschodni (eastern) – tak zwany klasyczny chwyt przy forhendzie, zazwyczaj ten chwyt stosowany jest przy nauce uderzenia. Główną zaletą chwytu wschodniego jest możliwość uderzania płaskich mocnych piłek, jak również komfortowe uderzanie piłki w stosunkowo niskim punkcie. Idealnie nadaje się na twardych szybkich kortach, oraz na kortach trawiastych. Bez wątpienia wadą tego chwytu jest trudność przy zagrywaniu piłki w wysokim punkcie (grając z przeciwnikiem, który uderza piłki z dużą rotacją awansującą „topspin”, w szczególności na kortach ziemnych)

 

- pół zachodni (semi western) – najczęściej stosowany chwyt rakiety przez zawodników. W stosunku do chwytu wschodniego jest on „głębszy”. Ten rodzaj chwytu daje graczowi możliwość zagrania zarówno płasko, jak również z dużym topspinem. Jednak ze względu na dość zamknięte ułożenie rakiety, nie poleca się tego chwytu w początkowej fazie nauki gry (przy uderzeniu chwytem semi western jest dość duża praca nadgarstka, co w początkowym etapie nauki gry jest bardzo trudne do opanowania). Jednak w miarę podnoszenia swoich umiejętności można stopniowo zmienić chwyt ze wschodniego na pół zachodni.

 

- zachodni (western) – stosowany zazwyczaj przez zawodników specjalizujących się w grze na ziemnych kortach. Jest to chwyt idealnie pasujący do zagrywania piłek w wysokim punkcie, nadając przy tym dużo rotacji awansującej. Grając tym chwytem gracze mają ogromne problemy z zagrywaniem niskich piłek (western jest chwytem bardzo głębokim). Dlatego też zawodnicy grający tym chwytem nie czują się najlepiej na szybkich kortach. Gracze początkujący nie powinni próbować tego chwytu.

 

- kontynentalny – trudno w dzisiejszym tenisie znaleźć zawodnika grającego tym chwytem. W latach 70 tych gracze stosowali ten chwyt zarówno przy forhendzie jak również często przy bekhendzie (tym samym nie musieli zmieniać chwytu rakiety). Największą wadą chwytu kontynentalnego jest trudność przy zagrywaniu piłek topspinowych , jak również odgrywanie piłek wysokich. Warto zastosować ten chwyt przy blokującym returnie, lub zagrywając slajs forhendem.

 

Etapy uderzenia forhendu:

 

1) pozycja wyjściowa rakieta jest trzymana oburącz przed sobą, nogi ustawione dość szeroko, ugięte w kolanach

 

2) skręt barków i odprowadzenie rakiety do tyłu (zawodnik praworęczny rozpoczyna uderzenie ustawiając lewy bark w kierunku siatki)

 

3) ciężar ciała przenoszony jest na prawą nogę (przy uderzeniu w pozycji otwartej), lub na nogę zakroczną (przy uderzeniu w pozycji zamkniętej), następnie przyspieszamy ruch rakiety (odprowadzając rakietę robimy pętlę w celu przyspieszenia uderzenia, oraz nadaniu większej rotacji)

 

4) kontakt rakiety z piłą następuje wyraźnie przed zawodnikiem, w momencie uderzenia główka wędruje z dołu (należy „pogłaskać” piłkę po naciągu, w celu nadania rotacji. W momencie uderzenia główka rakiety ustawiona jest równolegle do siatki, należy również w tym momencie mocno trzymać rakietę, oraz usztywnić nadgarstek. Bez wątpienia kontakt rakiety z piłką jest kluczowym momentem uderzenia.

 

5) Po uderzeniu piłki rakieta prowadzona jest daleko do przodu, następnie na samym końcu zamykamy główkę rakiety nadgarstkiem (rakieta wędruje na lewe ramię gracza, podciągamy wysoko łokieć). Na końcu uderzenia prawy bark zawodnika powinien być ustawiony w kierunku siatki

 

W celu utrwalenia sobie podstaw uderzenia forhendu zachęcam do obejrzenia poniższych multimediów. Należy pamiętać, że forhend podobnie jak pozostałe uderzenia w tenisie uczymy się stopniowo (krok, po kroku).

 

Początkujący graczu zapamiętaj, że nie od razu będziesz Rogerem Federerem!!!!

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X