Trening mentalny

Ćwiczenia psychologiczne

Wstęp

Podczas występów na korcie, od tenisistów wymagane jest zaprezentowanie swoich umiejętności psychologicznych, jako części wykonywanej przez nich pracy technicznej, taktycznej i fizycznej. Mimo, że większość trenerów tenisa nie ma problemów z zalecaniem swoim zawodnikom odpowiednich ćwiczeń technicznych, taktycznych, czy też fizycznych, to rzadko spotyka się szkoleniowców wykorzystujących odpowiednie metody na korcie, służące do doskonalenia umiejętności psychologicznych swoich zawodników. Celem tego artykułu jest zatem przedstawienie kilku ćwiczeń, które mogą w tym pomóc.





MOTYWACJA  (PRZEZ USTALANIE CELÓW)

Zawodnicy walczą na punkty, a przed rozegraniem każdej piłki muszą przedstawić swojemu trenerowi strategię na rozegranie kolejnej akcji. Jeden punkt jest przyznawany za zwycięstwo w trakcie wymiany, natomiast drugi za wygranie piłki według wcześniej ustalonej strategii.

KONCENTRACJA

Zawodnicy rozgrywają wymianę na małe kara dwoma piłkami jednocześnie, które wprowadzane są do gry z dołu. Dwie pary tenisistów rywalizują między sobą o to, która z nich zagra więcej piłek bez popełnienia błędu.

100% ZAANGAŻOWANIA

Zawodnicy A i B rozgrywają mecz, w którym zawodnik odbierający serwis gra na polu deblowym, natomiast tenisista serwujący, gra na polu singlowym.
IMPET

Zawodnicy rozgrywają punkty z serwisem lub bez. Tenisista, który wygrał wymianę, otrzymuje tyle punktów, ile zagrał piłek (np. 3). Jeśli wygra następną wymianę, dodaje liczbę piłek, które w niej rozegrał (np. 4) do swojego wyniku z poprzedniej wygranej (np. 3 + 4 = 7). Jeśli jednak przegra, posiadane przez niego punkty kasują się do zera, a premię zdobywa jego przeciwnik, w zależności od tego ile zagrał piłek. Zawodnicy grają do 10 lub 15 punktów.

WIZUALIZACJA

Zawodnicy rozgrywają seta, ale zmieniają strony po każdym gemie. Podczas tych częstych zmian, zadaniem tenisistów jest wyobrażenie sobie, w jaki sposób będą usiłowali rozgrywać punkty w następnym podaniu.

PEWNOŚĆ SIEBIE

Zawodnicy informują trenera o swoim ulubionym uderzeniu (np. odwrotny forhend) albo zagraniu taktycznym (np. dojście do siatki bezpośrednio po serwisie). Tenisiści grają na punkty i otrzymują ich podwójną liczbę, jeśli wygrają wymianę wykorzystując wskazane przez siebie uderzenie lub zagranie taktyczne.

GRA POD PRESJĄ

Zawodnicy rozgrywają mecz składający się z pięciu setów, przy czym każdy z nich rozpoczyna się od prowadzenia jednego z tenisistów 4-1. Można grać w ten sposób, że zawsze to ten sam zawodnik ma ustaloną przewagę, albo że po każdym rozegranym secie tenisiści zamieniają się rolami.

PANOWANIE NAD EMOCJAMI

Zawodnicy rozgrywają seta, podczas którego przed każdym kolejnym punktem obaj mogą zadecydować, że kto wygra daną wymianę, triumfuje w całym gemie.

RYTUAŁY

Przed rozpoczęciem seta, zawodnicy informują swojego trenera o określonych rytuałach zachowań, które zamierzają stosować w czasie pomiędzy rozgrywanymi piłkami oraz pomiędzy gemami. Podczas meczu szkoleniowiec obserwuje i notuje wszystkie sytuacje, w których zawodnik nie stosuje zaplanowanych przed meczem zachowań. Za nieprzestrzeganie wybranych przez siebie rytuałów, zawodnik karany jest w następnym gemie utratą punktu lub punktów.

SAMOOCENA

Zawodnicy grają na punkty, a trener określa jedną z psychologicznych umiejętności wymienionych powyżej, której zastosowanie podczas swojej gry zawodnik musi osobiście ocenić. Każdy tenisista ma dziesięć spinaczy do papieru w swojej prawej kieszeni i za każdym razem, gdy uważa, że z powodzeniem zastosował podczas gry wskazaną przez trenera psychologiczną umiejętność, przekłada jeden spinacz do swojej lewej kieszeni. Po rozegraniu pewnej liczby piłek lub gemów, trener omawia z zawodnikami rezultaty ich samooceny odnośnie stosowania przez nich podczas gry określonych przez niego umiejętności psychologicznych.

PODSUMOWANIE

Chociaż wspomniane powyżej ćwiczenia tylko w niewielkim stopniu przedstawiły sposoby doskonalenia umiejętności psychologicznych na korcie, to jednak mamy nadzieję, że przybliżyły nieco trenerom, w jaki sposób mogą być one regularniej stosowane podczas codziennych treningów tenisowych.

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama



 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny





Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X