Bekhend

Bekhend

W tenisie wyróżniamy dwa rodzaje bekhendów:

 

- jednoręczny

 

- dwuręczny

 

Wiele osób próbowało ocenić, który bekhend jest lepszy, jednak nie sądzę, żeby kiedykolwiek komukolwiek udało się jasno i precyzyjnie osądzić która opcja bekhendu jest bardziej efektywna. W poniższej charakterystyce obydwu rodzajów bekhendów znajdziecie zarówno zalety, jak również wady danego uderzenia. Najprostszą metodą wyboru jest metoda „prób i błędów”, czyli polecamy spróbować na początku nauki zarówno bekhendu jednoręcznego, jak również dwuręcznego. Często zdarza się, że graczowi podpasuje uderzenie jedną ręką lub oburącz i wtedy należy skoncentrować się już na wybranym przez siebie uderzeniu.

 

Chwyty rakiety:

 

- wschodni (eastern) – najpopularniejszy chwyt dla uderzenia jednoręcznego. Idealnie nadaje się zarówno do piłek zagrywanych płasko, jak również rotacyjnych

 

- ekstremalny wschodni- jest to wyraźnie głębszy chwyt od tradycyjnego wschodniego. Stosowany jest przez zawodników w celu nadania piłce większej rotacji. Pozwala on bardziej komfortowo uderzyć piłkę w wyższym punkcie (ma to duże znaczenie w grze na kortach ziemnych). Z kolei minusem tego chwytu jest odgrywanie bardzo niskich piłek, oraz szybkich serwisów (zagranie tym chwytem musi być bardziej z przodu, czyli zawodnik musi wykonać uderzenie bekhendem wcześniej

 

- kontynentalny- raczej niespotykany przy uderzeniach bekhendem jednoręcznym wśród zawodników. Z pewnością chwyt ten daje stosunkową łatwość przy uderzeniach płaskich, jak również slajsem. Zagrywając topspin tym chwytem gracz musi mieć silny nadgarstek.

 

- dwuręczny

 

1. obie ręce trzymają chwytem wschodnim – przy tym chwycie 70 procent uderzenia wykonuje ręka lewa (u praworęcznych) bekend ten można nazwać „forhendem lewą ręką”

 

2. ręka trzymana niżej chwyt kontynentalny, natomiast wyższa ręka chwyt wschodni – chwyt stosowany między innymi przez Andre Agassiego, pozwala na dość uniwersalną grę zarówno uderzenia płaskie, jak również topspinowe. Przy tym chwycie obie ręce wykonują uderzenie z podobną siłą.

 

3. ręka trzymana niżej chwyt wschodni bekhendowy, natomiast wyższa ręka trzyma chwytem wschodnim lub półzamkniętym zachodnim z forhendu- przy tym chwycie dominująca jest prawa ręka (u graczy praworęcznych), z tego względu zawodnicy grający tym chwytem radzą sobie również dość dobrze trzymając rakietę jedną ręką.

 

Etapy uderzenia bekhendu jednoręcznego

 

1. Przygotowanie i zamach - Należy wcześnie zająć odpowiednią pozycję, ustawienie prawym bokiem do siatki (dla zawodników praworęcznych), oraz odprowadzić daleko rakietę do tyłu. Pomocnym elementem przy odprowadzeniu rakiety jest przytrzymanie lewą ręką za serce rakiety, żeby kontrolować optymalne ustawienie główki rakiety

 

2. Kontakt rakiety z piłką – uderzenie jest wyraźnie przed sobą. Rakieta wędruje od dołu pod piłkę (należy pogłaskać piłkę po całej szerokości naciągu). Ustawienie główki rakiety jest równolegle do siatki. W tym momencie nadgarstek jest usztywniony.

 

3. Prowadzenie rakiety i wykończenie- Po uderzeniu należy poprowadzić rakietę długo przed siebie, następnie główka rakiety wędruje wysoko do góry w celu wyhamowania uderzenia. Przejście nogą zakroczną do przodu następuje już po uderzeniu (częstym błędem jest zbyt wczesne przechodzenie nogi zakrocznej do przodu, wtedy zawodnik za wcześnie „otwiera się”.

 

Główną zaletą bekhendu jednoręcznego jest bez wątpienia duży zasięg przy uderzeniu. Kolejną ważną rzeczą jest również bardzo wygodne zagranie uderzenia z dużym topspinem, oczywiście pod warunkiem, że zawodnik ma silny nadgarstek.

 

Z kolei wadą tego bekhendu, jest z pewnością wymuszenie u zawodnika perfekcyjnego ustawienia bokiem do siatki. Ponadto jeżeli gracz nie dysponuje silnym nadgarstkiem (w szczególności kobiety) bardzo trudno jest kontrolować uderzenie. Warunkiem koniecznym przy nauce bekhendu jednoręcznego jest prawidłowy chwyt rakiety (ekstern lub ewentualnie chwyt kontynentalny).

 

Bekhend dwuręczny

 

W latach 80- tych bardzo niewielu graczy decydowało się na zagrywanie dwuręcznego bekhendu. W dzisiejszym tenisie zawodniczym proporcje rozkładają się mniej więcej równo. Jednak w przypadku graczy początkujących zdecydowanie przewodzi bekhend dwuręczny.

 

Bez wątpienia największą zaletą tego uderzenia jest stabilne trzymanie rakiety w momencie kontaktu rakiety z piłką, pomaga to szczególnie przy odgrywaniu bardzo trudnych piłek (czasem pomimo złego ustawienia zawodnik jest w stanie zagrać dwuręcznym bekhendem). Ponadto istotnym elementem jest również późniejszy moment trafienia niż przy uderzeniu jedną ręką, dzięki temu łatwiej jest zagrać return po szybkim serwisie, zawodnik ma więcej czasu na uderzenie.

 

Dwuręczny bekhend ma również jedną podstawową wadę, a mianowicie ograniczony zasięg, przez to, że rakieta jest trzymana w dwóch rękach.

 

Etapy uderzenia

 

1. Przygotowanie i zamach – z pozycji wyjściowej (rakieta przed sobą, nogi dosć szeroko ustawione, ugięte w kolanach) następuje skręt barków i tym samym rakieta zostaje odprowadzona do tyłu.

 

2. Moment uderzenia – Przy zamachu następuje rozpędzenie rakiety, następnie wędruje ona z dołu pod piłkę (piłka jest „głaskana“ po całej szerokości naciągu). Kontakt rakiety z piłką jest wyraźnie przed sobą, główka rakiety jest ustawiona równolegle do siatki.

 

3. Wykończenie - po uderzeniu należy długo poprowadzić rakietę przed siebie, następnie rakieta wędruje na prawe ramię (u zawodnika praworęcznego) w celu wyhamowania ruchu. \na zakończenie lewy bark jest skierowany do siatki, następuje również przejście nogi zakrocznej do przodu (powrót do pozycji wyjściowej)

 

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X