Poziom II – Średniozaawansowany
Wybierz poziom szkolenia:
Lekcja 9 - bekhend jednoręczny
W lekcji drugiej trenowaliśmy bekhend dwuręczny, teraz najwyższa pora na uderzenie klasyczne, czyli bekhend jednoręczny.
W żadnym wypadku nie mamy zamiaru „na siłę” zmieniać bekhendu dla graczy preferujących bekhend dwuręczny, jednak mimo wszystko spora tenisowa grupa wybiera uderzenie grane jedną ręką i to właśnie będzie lekcja specjalnie dla nich.
Bekhand jednoręczny krok po kroku:
http://lockandrolltennis.com/
Elementy uderzenia
1. Chwyt rakiety
Zdecydowanie polecamy uchwyt wschodni bekhendowy, którym można zagrać zarówno piłkę płaską, jak również liftowaną.
2. Ustawienie na nogach
Ustawienie prawym bokiem do siatki (prawa noga jest z przodu)
3. Skręt tułowia
Ten element w dużym stopniu decyduje o sile uderzenia. Przy bekhendzie skręt powinien być głęboki (wykonując skręt tułowia należy pokazać przeciwnikowi część pleców) - rakieta jest odprowadzona do tyłu ,
4. Praca na nogach
Wykonując zamach schodzimy nisko w kolanach – ciężar ciała jest na nodze tylnej, następnie przy uderzeniu prostujemy kolana i przenosimy ciężar na nogę przednią.
5. Punkt trafienia
Trafienie piłki następuje daleko przed sobą. Przy uderzeniu piłka jest prowadzona po całej szerokości naciągu w celu uzyskania rotacji awansującej.
6. Wykończenie
Po uderzeniu ciało idzie za piłką, a rakietę prowadzimy daleko do przodu (główka rakiety jest skierowana w górę)
Scenariusze treningowe
1. Wprowadzenie – punkt trafienia
Zawodnicy ustawiają się po obu stronach siatki na linii serwisowej. Jeden z graczy nagrywa partnerowi dokładną, lekką piłkę na bekhend. Przy bekhendzie rakieta jest prowadzona od dołu do przodu. Koniecznie rozpoczynamy uderzenie od skrętu i koncentrujemy się na punkcie trafienia - w momencie uderzenia płaszczyzna rakiety jest ustawiona równolegle do siatki.
Cel ćwiczenia:
Zawodnicy koncentrują się na prowadzeniu rakiety od dołu do przodu oraz przede wszystkim na momencie uderzenia przed sobą.
2. Bekhend kros
Kolejnym krokiem przy bekhendzie jest powtarzalność – zawodnicy stojąc na linii serwisowej mają za zadanie utrzymać wymianę bekhendem po przekątnej.
Cel ćwiczenia:
Uzyskanie regularności uderzenia. Zawodnicy powinni wprowadzić do tego ćwiczenia:
- ugięcie kolan
- rotację awansującą – wejście główką rakiety pod piłkę i przeciągnięci piłki po całym naciągu.
3. Utrzymanie kierunków z końca kortu
Jeżeli udaje się nam utrzymać regularną wymianę grając na karach serwisowych, to najwyższy czas spróbować swoich sił w grze z linii końcowej. W tej chwili mamy dłuższy kort, stąd przy uderzeniu należy pogłębić skręt tułowia oraz wydłużyć prowadzenie rakiety do przodu. Koncentrujemy się na regularnym przebiciu piłki po przekątnej, a następnie wzdłuż linii (wówczas drugi gracz trzyma wyminę forhendem)
Cel ćwiczenia:
Regularna gra kierunkowa z rotacją awansującą. W tym ćwiczeniu należy pamiętać, że uderzenie po przekątnej musi być zagrane bardziej z przodu w porównaniu do zagrania wzdłuż linii, które zagrywamy minimalnie później.
4. Bekhend po przekątnej ze zmianą kierunku
Zawodnicy trzymają wyminę bekhendem po przekątnej, gdy jeden z graczy zagra piłkę wzdłuż linii wówczas jest rozegranie całej wymiany.
Cel ćwiczenia:
Celem tego ćwiczenia jest wypracowanie sobie bekhendem optymalnej pozycji do zagrania ofensywnej piłki wzdłuż linii. Grając bekhend kros celem zawodników jest zagrywanie piłek kątowych, tak aby przeciwnik odsłonił drugą część kortu.
5. Uderzenie bekhendem „na dobiegnięcie”
Jeden z graczy jest ustawiony w narożniku forhendowym, natomiast drugi zawodnik stoi na środku kortu i wprowadza pierwszą piłkę partnerowi na stronę bekhendową na dobiegnięcie. Po uderzeniu tej piłki bekhendem następuje rozegranie całej akcji
Cel ćwiczenia:
Zagranie bekhendu z trudnej pozycji – dobiegając do piłki zawodnik powinien się zatrzymać. Przy trudnej piłce dopuszczalne jest również zagranie bekhendu w otwartej pozycji .
Najczęściej popełniane błędy:
- po uderzeniu ciało idzie do tyłu, przez co piłki wylatują w aut
- zbyt późne uderzenie
- brak siły przy zagraniu
- regularne trafianie bekhendem w siatkę
Wskazówki:
- Główną przyczyną odchylania się przy uderzeniu jest zbyt późne trafienie piłki – należy wcześniej przygotować się do uderzenia (wcześniejszy zamach oraz koniecznie zatrzymanie przed uderzeniem).
- Żeby utrwalić wcześniejsze zagranie piłki warto dużo czasu poświęcić na trening bekhendu po przekątnej – żeby piłka poleciała po krosie musi być uderzenie wykonane wyraźnie przed sobą.
- Koniecznie przy uderzeniu należy zwiększyć skręt tułowia oraz dołączyć ugięcie kolan – wówczas na pewno bekhend będzie zagrany z dużo większą mocą.
- W przypadku zagrywania piłek w siatkę należy dodać do uderzenia rotację awansującą – główka rakiety powinna być prowadzona od dołu, natomiast piłka musi zostać „pogłaskana” po naciągu. Koniecznie należy przy uderzeniu ugiąć kolana
Bekhend jednoręczny w wykonaniu tenisowych gwiazd:
1. Roger Federer oraz Ivan Lendl
2. Roger Federer
3. Stan Warinka - slow motion
4. James Blake
4. Fernando Gonzales
5. Richard Gasquet
6. Amelie Mauresmo
7. Justin Henin
Wasze komentarze: