Poziom II – Średniozaawansowany
Wybierz poziom szkolenia:
Lekcja 7 - skrót
Skrót
Skrót (drop shot) – jest uderzeniem zagranym z wsteczną rotacją bardzo blisko siatki. Zagranie skróta wymaga od zawodnika bardzo dobrego czucia piłki oraz precyzji uderzenia - źle zagrany skrót jest idealną piłą dla przeciwnika do ataku. Dobrze zagrany skrót powinien być znakomicie „zamaskowany”, czyli przeciwnik do ostatniego momentu nie może się spodziewać tego uderzenia. Skrót jest rzadko grany na szybkich nawierzchniach – najczęściej jest stosowany na kortach ceglanych, gdzie piłka jest wolna
Drop shot
Elementy uderzenia
1. Chwyt rakiety
Grając skrót forhend polecamy chwyt wschodni forhendowy, bądź też kontynentalny. W przypadku zagrania bekhendowego najlepszym chwytem jest wschodni bekhendowy lub kontynentalny
2. Ustawienie
Ten element jest identyczny jak przy standardowym uderzeniu forhendem lub bekhendem. Przeciwnik z naszego ustawienia nie może wywnioskować, że mamy zamiar zagrać tuż za siatkę.
3. Prowadzenie rakiety
Początkowa faza zamachu jest identyczna jak przy forhendzie i bekhendzie, czyli wykonujemy skręt tułowia, rakieta jest odprowadzona do tyłu, jednak przed samym uderzeniem zwalniamy ruch ręki i delikatnie podcinamy piłkę po strunach nadając jej wstecznej rotacji. Przy uderzeniu rakieta jest prowadzona z góry w dół (dzęki temu piłce nadajemy rotacji wstecznej).
4. Wykończenie uderzenia
W momencie uderzenia rakieta musi zamortyzować siłę uderzenia (podobnie jak w przypadku stop woleja), stąd też nie wykańczamy uderzenia za plecami , tylko prowadzimy ją lekko do przodu podobnie jak przy woleju.
Scenariusze treningowe
1. Wsteczna rotacja – podstawy
Zawodnicy podbijają piłkę na rakiecie po koźle nadając jej wsteczną rotację – czyli wykonują ruch „cięcia” piłki.
Cel ćwiczenia:
Opanowanie zasad gry z wsteczną rotacjią.
2. Skrót grany po prostej
Zawodnicy są ustawieni około 2 metrów od siatki i mają za zadanie uderzyć piłkę możliwie najbliżej za siatkę – stosując wsteczną rotację. To ćwiczenie wykonujemy zarówno forhendem, jak również bekhendem.
Cel ćwiczenia:
Pierwsze kroki przy nauce tego zagrania należy stawiać stojąc blisko siatki. Wówczas mamy stosunkowo łatwą piłkę do zagrania i możemy w pełni skoncentrować się na technice uderzenia.
3. Skrót grany wzdłuż siatki
Zawodnicy są ustawieni około 2 metrów od siatki na linii bocznej i mają za zadanie zagrać piłkę po przekątnej bardzo blisko siatki – piłka powinna być zagrana z rotacją wsteczną.
Ćwiczenie to powinno być wykonane zarówno forhendem, jak również bekhendem.
Cel ćwiczenia :
Bardzo ważne zagranie, często stosowane przy dobiegnięciu do krótkiej piłki. Precyzyjne odegranie piłki wzdłuż siatki jest bardzo trudnym uderzeniem, ale dobrze zagrane jest niezwykle trudne do odbioru dla przeciwnika.
4. Praktyczne zastosowanie uderzenia
Zawodnicy mają za zadanie utrzymać wymianę na siebie. Po kilku piłkach jeden z graczy zagrywa przeciwnikowi trochę krótszą piłkę w okolicę kara serwisowego – z tej krótszej piłki należy zagrać skrót. W tym ćwiczeniu skrót grany jest zarówno forhendem , jak również bekhendem. Warto jest wyznaczyć specjalną strefę do zagrania skróta (około 2 m od siatki).
Cel ćwiczenia:
Próba zagrania skróta podczas wymiany. W tym ćwiczeniu dla ułatwienia przeciwnik zagrywa piłkę krótszą, z której należy zagrać drop shota. Podobnie jak w poprzednich ćwiczeniach ważne jest, żebyśmy ćwiczyli zarówno zagranie forhendem, jak również bekhendem.
5. Rozgrywka na punkty
Zawodnicy rozgrywają tie-breaka do 7 pkt na krótkim polu – linia końcowa jest 2,5 m od siatki. Zadaniem graczy jest uderzania piłki tylko i wyłącznie z rotacją wsteczną, w tym ćwiczeniu nie można grać piłki wolejem.
Cel ćwiczenia:
Jest to trudne ćwiczenie, wymagające od zawodników bardzo dobrego czucia piłki. W przypadku problemów z regularnym trafianiem w wyznaczone małe pole dopuszczalne jest zastosowanie piłek miękkich.
Najczęściej popełniane błędy:
- Skrót jest grany w niewłaściwej sytuacji – nie należy grać skróta stojąc daleko za linią serwisową, bądź też gdy przeciwnik zagrywa nam bardzo mocną piłkę.
- Brak „maskowania uderzenia” – jeżeli przeciwnik zdoła wcześnie odczytać nasz zamiar uderzenia drop shota, to zazwyczaj bez większych problemów dobiegnie do piłki i wygra wymianę
- Grając skrót obserwujmy dokładne ustawienie przeciwnika jeżeli jest on ustawiony przy linii końcowej to wówczas uderzenie jest mocno ryzykowne
Wskazówki:
- Skrót nie powinien być przesadnie często stosowany podczas gry, gdyż jest to mocno ryzykowne uderzenie, które jeżeli zostanie źle zagrane, wówczas daje przeciwnikowi idealną możliwość do ataku.
- Im jesteśmy bliżej siatki, tym łatwiej jest nam zagrać precyzyjnego drop shota. Nigdy nie próbujcie tego zagrania stojąc Dalego za linią końcową, bądź też gdy przeciwnik zagrywa wysoką piłkę.
- Nawet najlepszy skrót nie przyniesie nam zamierzonego efektu, jeżeli przeciwnik z łatwością nas rozszyfruje. Pamiętajcie o tym, że przygotowanie do skróta powinno być takie same jak przy zagraniu forhendu czy też bekhendu.
- Zanim podejmiecie decyzję o zagraniu skróta bardzo istotne jest ustawienie przeciwnika na korcie – jeżeli stoi on daleko za linią końcową, to wówczas warto spróbować tego wariantu uderzenia.
Skrót w wykonaniu tenisowych gwiazd:
1. Jerzy Janowicz:
2.. Roger Federer
3. Novak Djokovic
4. Gaston Gaudio
5. Richard Gasquet
6. Andy Murray
7. Agnieszka Radwańska
Wasze komentarze: