Poziom III – Zaawansowany


Wybierz poziom szkolenia:

Lekcja 7 - serwis top spin

Serwis top spin (Kick serwis) charakteryzuje się dużą rotacją awansującą.  Po zagraniu tego serwisu piłka po odbiciu dynamicznie odskakuje w górę, co więcej dzięki dużej rotacji piłka jest również zagrana bezpiecznie nad siatką – stąd serwis top spin jest znakomitą opcją na pewny i regularny drugi serwis.


Oczywiście serwis top spin jest również często stosowany jako pierwsze podanie, jednak wówczas zawodnicy dodają do uderzenia mniej rotacji, koncentrując się głównie na sile tego zagrania.

 

 

 

 

 

 

 

Elementy uderzenia

1. Chwyt rakiety
Przy serwisie, dopuszczalne są dwa chwyty: uniwersalny oraz bekhendowy.

 

2. Ustawienie
Przy serwisie ustawienie jest boczne (lewa noga z przodu). Stoimy w lekkim rozkroku – tak żebyśmy mieli stabilną pozycję na nogach.

 

3. Wyrzut piłki
Piłka jest wyrzucona lekko w lewą stronę – wyobrażając sobie tarczę zegara piłka powinna być wyrzucona  na godzinie jedenastą.

 

4. Ugięcie kolan
Bardzo istotny element uderzenia. Po wyrzucie piłki opuszczamy rakietę za plecy, jak również schodzimy nisko w kolanach.

 

5. Pronacja
Trzymając rakietę chwytem kontynentalnym/ bekhendowym  przed samym zagraniem musimy wykonać pronację, czyli ruch skrętny przedramienia – wówczas będziemy w stanie trafić piłkę w optymalnym punkcie.

 

6. Zamach
Na początku ruchu serwisowego odprowadzamy rakietę za plecy i w tym samym momencie wyrzucamy lewą ręką piłę do góry.  Następnie wyprowadzamy rakietę zza pleców, wychodzimy z kolan do góry  i wchodzimy rakietą pod piłkę  nadając jej rotację awansującą .

 

7. Moment uderzenia
Piłkę  trafiamy prostą ręką w najwyższym punkcie,  następnie  rakieta jest prowadzona daleko  do przodu.

 

8. Wykończenie
Po uderzeniu rakietę wykańczamy przy lewym biodrze.

Scenariusze treningowe

1. Rotacja awansująca
Zawodnicy ustawieni są na linii serwisowej – rakieta jest powieszona za plecami, następnie mają za  zadanie  trafić piłkę lekko z lewej strony (na godzinie 11) i poprowadzić agresywnym ruchem główkę rakiety z  dołu do góry.  Po uderzeniu piłka powinna dostać rotację awansującą.

Cel ćwiczenia:
Wytrenowanie ruchu top spinowego – piłka jest przeciągnięta po strunach rakiety. Przy dobrym zagraniu piłka powinna z dużym marginesem przelecieć nad siatką

2. Pełny ruch serwisowy
Po opanowaniu serwisu skróconego zawodnicy mają za zadanie uderzyć piłkę już pełnym ruchem. Na obecną chwilę koncentrujemy się głównie na wyrzucie piłki i prowadzeniu rakiety pod piłkę. Dopiero w momencie gdy zauważymy powtarzalność tego uderzenia, to  dołączamy również do uderzenia ugięcie i wyjście z kolan

Cel ćwiczenia:
Stopniowe dopracowanie serwisu aż do osiągnięcia pełnego ruchu serwisowego . Początkowo serwujemy z linii serwisowej, jednak stopniowo oddalamy się w stronę linii końcowej.

3. Serwis do celu
Kolejnym etapem  w szkoleniu serwisu top spin jest kierowanie uderzenia do wyznaczonych celów (celem może być pokrowiec od rakiety, butelka wody itp.).  Trening serwisu powinien odbywać się na podwyższonej siatce (wystarczy odpiąć taśmę środkową)

Cel ćwiczenia:
Zadaniem serwującego jest umiejętność trafienia serwisu zarówno wyrzucającego, jak również blisko linii środkowej.

4. Rozegranie akcji z serwisem
Rozegranie wymiany z serwisem – z założeniem, że zarówno pierwszy, jak również drugi serwis będzie grany z rotacją awansującą.

Cel ćwiczenia:
Serwis top spin z rozegraniem całej akcji

Najczęściej popełniane błędy:


- Piłka ląduje w siatce.
- Serwis jest zbyt lekki, ląduje w połowie kara serwisowego.
- Problem z uzyskaniem rotacji awansującej.


Wskazówki:


- Jeżeli przy serwisie top spin piłka ląduje w siatce, to należy popracować nad momentem w którym nadaje się piłce rotację, czyli prowadzenie główki rakiety pod piłkę w górę a następnie wyprowadzenie rakiety długim ruchem w przód. Kontakt piłki z naciągiem musi być dynamiczny – jeżeli rakieta jest prowadzona wolnym ruchem, to nie będziemy w stanie nadać dostatecznie dużej rotacji.
- Przyczyną zbyt krótkiego zagrania jest brak długiego prowadzenia rakiety po uderzeniu do przodu (następuje zbyt wczesna faza zakończenia uderzenia). Co więcej jeżeli piłka leci zbyt lekko, to najprawdopodobniej przy uderzeniu jest nadmiar rotacji- musi być wyraźnie zaznaczony ruch rakiety do przodu.
- Jeżeli macie problem z nadaniem rotacji to należy wrócić do pierwszego etapu nauki tego serwisu. Mając rakietę opuszczoną za plecami należy ją wyprowadzić w górę (głaszcząc przy tym piłkę po naciągu). Warto na samym początku zagrać piłką miękką (dwukolorową) wówczas dokładnie będzie widoczna rotacja, którą nadamy piłce.  Pamiętajcie, o dokładnym wyrzucie piłki – na godzinę jedenastą.

 

Serwis w wykonaniu tenisowych gwiazd:

 

1. Roger Federer

 

 

 

 

 

 

 

2. Andy Murray

 

 

 

 

 

3. Jo- Wilfried Tsonga

 

 

 

 

 

4. Andy Roddick

 

 

5. Novak Djokovic

 

 

 

6. Fernando Verdasco

 

 

 

 

7. Caroline Wozniacki

 

 

 

8. Maria Sharapova

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X