Poziom II – Średniozaawansowany


Wybierz poziom szkolenia:

Lekcja 6 - lob


Lob – czyli zagranie wysokiej piłki (nad przeciwnikiem, który jest przy siatce), najlepiej pod linię końcową. Wyróżniamy dwa rodzaje lobów:
1. Ofensywny – lob top spinowy
2. Defensywny

 

W pierwszym przypadku nadajemy piłce bardzo dużej rotacji, dzięki temu piłka po odbiciu dynamicznie odskakuje – jeżeli przeciwnik został przelobowany lobem top spinowym to nie ma praktycznie szans dobiec do tej piłki.

 

W przypadku loba defensywnego piłka jest zagrana do góry, jednak bez rotacji awansującej. W tym przypadku po odbiciu piłka lecie pionowo w górę, przez co nie sprawia przeciwnikowi większych problemów.

 

Loba używamy w przypadku, gdy:
-  przeciwnik jest przy siatce – wówczas staramy się przerzucić piłkę nad nim
- jesteśmy w głębokiej defensywie i podnosimy piłkę w górę zyskując sporo czasu na powrót na środek kortu
- zależy nam na zmianie rytmu gry – w momencie gdy toczy się mocna wymiana zagranie loba potrafi wybić przeciwnika z uderzenia i wymusić u niego błąd.

 

Podczas naszej lekcji zajmiemy się szczegółowo lobem top spinowym

Lob

 

 

Elementy uderzenia

1. Ustawienie na nogach
Identycznie jak w przypadku zwykłego forhendu/ bekhendu – czyli możliwa jest pozycja boczna, otwarta i półotwarta.

 

2. Chwyt rakiety
Chwyt jest taki sam jak w przypadku standardowego bekhendu i forhendu:
- forhend – wschodni, pół zachodni
- bekhend – wschodni (jednoręczny), kontynentalny lub wschodni (prawa ręka) oraz wschodni forhendowy (lewa ręka) – przy bekhendzie dwuręcznym.

 

3. Moment uderzenia
Piłka jest trafiona przed sobą, bardzo istotnym elementem jest dynamiczne pociągnięcie piłki po strunach rakiety w celu nadania rotacji awansującej.

 

4. Prowadzenie rakiety
Rakieta prowadzona jest z dołu do góry – wykończenie za plecami. W stosunku do standardowego uderzenia zdecydowanie mocniej jest pociągniecie rakiety do góry.

 

5. Wykończenie uderzenia
Na samym końcu rakieta jest prowadzona za plecy.

 

Scenariusze treningowe

1. Wprowadzenie do uderzenia
Jeden zawodnik jest ustawiony przy siatce, natomiast drugi gracz na linii końcowej. Zawodnik z linii końcowej zagrywa lob top spin (sam podaje sobie piłkę), natomiast zawodnik stojący przy siatce próbuje sięgnąć piłę i zagrać smecz. To samo ćwiczenie należy również zagrać trenując lob z bekhendu.

Cel ćwiczenia:
W tym ćwiczeniu zawodnik sam wystawia sobie piłkę, żeby mógł w pełni skoncentrować się na uderzeniu. Zawodnik stojący przy siatce przy okazji trenuje smecz.

2. Lob połącznony z wolejem
Ustawienie identyczne jak w poprzednim ćwiczeniu, jednak tym razem pierwsza piłka jest zagrana na wolej, który powinien być odegrany głęboko, następnie zawodnik próbuje przelobować zawodnika stojącego przy siatce. (to samo ćwiczenie wykonujemy zarówno forhendem jak również bekhendem.

Cel ćwiczenia:
Zagranie ofensywnego loba w grze – wariant trudniejszy w stosunku do poprzedniego ćwiczenia.

3. Lob zagrany w trudnej sytuacji
Jeden z graczy ustawiony jest przy siatce natomiast drugi na linii końcowej w narożniku bekhendowym. Woleista wprowadza piłkę na forhend „na dobiegnięcie”. Zawodnik ma za zadanie zagrać loba top spin  (to samo ćwiczenie należy wykonać startując również z drugiego narożnika).

Cel  ćwiczenia:
Trening loba w trudnej sytuacji – zawodnik jest zmuszony dobiec do trudnej piłki i przelobować rywala.

4. Lob top spin - powtarzalność
Zawodnicy stoją na linii końcowej i mają za zadanie utrzymać wymianę grając loby top spin – początkowo wymiana jest forhendem po krosie, następnie zawodnicy grają bekhendem po krosie

Cel ćwiczenia:
Poprawa regularności uderzenia – zarówno po stronie forhendowej jak również bekhendowej

Najczęściej popełniane błędy


- Zmiana chwytu do loba
- Zbyt mała dynamika uderzenia – główną przyczyną jest obawa przed zagraniem piłki w aut.
- Brak mocnego pociągnięcia uderzenia w górę – bez dynamicznej końcówki zagrania piłka będzie uderzona zbyt nisko i przeciwnik bez problemu skończy wymianę smeczem.
- Niechętne wykorzystywanie tego uderzenia szczególnie przez osoby słynące z agresywnego stylu gry

Wskazówki


- Powinniśmy mieć ustalony jeden chwyt do uderzenia forhendowego i jeden chwyt do bekhendu – modyfikacja chwytu do loba czy też np. do uderzeń atakujących jest zdecydowanie niewskazana
- Zagranie loba przyniesie zamierzony skutek jeżeli nadamy piłce dużej rotację ciągnąc rakietę mocno w górę. Obawy przed wyrzuceniem piłki w aut są niepotrzebne. Właśnie mocna rotacja – jest gwarantem tego, że piłka wejdzie w kort. Grając loba warto jest zagrać piłkę po przekątnej – wówczas mamy do dyspozycji dłuższy kort
- Jeżeli przeciwnik jest przy siatce i podjęliśmy decyzję o zagraniu loba, to warto jest skierować piłkę na jego stronę bekhendową – smecz bekhendowy jest trudny do zagrania i nawet w przypadku nieudanego loba mamy okazję wybronić kolejną piłkę
- Tak jak pisaliśmy na wstępie tej lekcji lob top spin jest uderzeniem ofensywnym, co więcej będąc w obronie uderzenie to pomaga nam wrócić do wymiany i tym samym daje nam możliwość w kolejnym uderzeniu skontrować przeciwnika (jeżeli zagramy dobrego loba, to przeciwnik może się pomylić i odegra nam krótszą piłkę)

 

Lob w wykonaniu tenisowych gwiazd:

 

1. Roger Federer


 

 

2. Kei Nishikori

 

 

 

3. James Blake

 

 

 

5. Martina Hingis

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X