Poziom II – Średniozaawansowany
Wybierz poziom szkolenia:
Lekcja 5 - uderzenie atakujące
Uderzenie atakujące
W tenisie uderzenie atakujące jest bardzo szerokim pojęciem. Ofensywnym zagraniem jest zarówno mocna płaska piłka z końca kortu, jak również delikatna piłka zagrana tuż za siatkę. Podczas tej lekcji skoncentrujemy się na skutecznym zagraniu ofensywnym z krótkiej bardzo wygodnej piłki. Uderzenie atakujące bardzo często łączy się z wolejem, stąd też przedstawimy wam kilka przydatnych ćwiczeń łącząc te dwa elementy.
Uderzenie atakujące z forhendu
Uderzenie atakujące bekhendem plus wolej
Elementy uderzenia
1. Ustawienie się do piłki
Biegnąc do piłki krótkie ( w okolicach kara serwisowego) musimy się zawczasu zatrzymać, żeby uderzenie było wykonane mając stabilną pozycję. Tuż przed samym zatrzymaniem wykonujemy zamach do uderzenia.
2. Uderzenie piłki
Moment uderzenia jest zbliżony do zwykłego forhendu i bekhendu. Jednak w tym przypadku uderzenie wykonujemy prowadząc rakietę z góry w przód (pod warunkiem, że mamy do czynienia z dość wysoką piłką). Przy zagraniu atakującym uderzenie jest praktycznie płaskie (dodajemy znacznie mniej rotacji niż podczas gry z końca kortu). Sytuacja się zmienia, gdy mamy do czynienia z krótką ale niską piłką, wówczas naturalnie musimy zejść nisko w kolanach i nadać piłce dużej rotacji.
3. Wykończenie uderzenia
Po zagraniu rakieta jest prowadzona do przodu i następuje wykończenie za plecami. Koniecznie całe ciało idzie za piłką do przodu. Jeżeli uderzenie atakujące gramy na karze serwisowym to po tym zagraniu koniecznie biegniemy do siatki.
Scenariusze treningowe
1. Uderzenie atakujące z podejściem do siatki
Zawodnicy ustawieni są na linii końcowej. Jeden z graczy wprowadza piłkę w okolice kara serwisowego raz na forhend, natomiast w kolejnej wymianie na bekhend. Uderzenie atakujące musi być zagrane po przekątnej, następnie jest rozgrywana cała akcja , jednak zawodnicy grają koniecznie po przekątnej (po uderzeniu atakującym zawodnik powinien biec do siatki i kontynuować wymianę wolejem). Następnie zawodnicy zmieniają się rolami.
Cel ćwiczenia:
Uderzenie atakujące po przekątnej plus wykończenie akcji przy siatce.
2. Uderzenie atakujące wzdłuż linii
Zawodnicy grają z końca kortu po prostej (szerokość kortu jest ograniczona – mamy do dyspozycji tylko pół kortu). Po kilku odbiciach jeden zawodnik celowo zagrywa partnerowi łatwą piłkę do ataku. Po uderzeniu atakującym po linii zawodnik biegnie do siatki i kontynuuje wymianę wolejem.
Cel ćwiczenia:
Uderzenie ofensywne wzdłuż linii w trakcie gry oraz zakończenie akcji wolejem
3. Rozegranie akcji z nastawieniem na uderzenie atakujące
Obaj gracze rozgrywają wymianę na cały kort, w momencie gdy rywal zagra krótszą piłkę należy zagrać piłkę atakującą – tym razem zawodnicy muszą sami ocenić czy piłka nadaje się do ataku.
Cel ćwiczenia:
W tym ćwiczeniu zawodnicy grają otwartą wymianę – sami muszą zdecydować czy jest możliwość zagrania piłki atakującej.
4. Rozegranie na punkty
Zawodnicy grają tie-breaka z jedną małą różnicą w przypadku zagrania piłki wygrywającej tzw. winnera (przeciwnik nawet nie dotknie piłki) wówczas gracz otrzymuje dwa punkty.
Cel ćwiczenia:
Ofensywna gra podczas meczu – zawodnik musi podjąć decyzję czy warto jest zaryzykować i przejść do ataku. W celu zmotywowania graczy wprowadziliśmy lekką modyfikację w liczeniu punktów – winner liczony jest podwójnie.
Najczęściej popełniane błędy:
- Uderzenie atakujące jest zagrywane na 100 procent siły, przez to uderzenie to jest nieregularne
- Atak jest grany zbyt ryzykownie (tuż przy linii bocznej lub końcowej) –również duże ryzyko błędu
- Brak zatrzymania przed uderzeniem – gracze często „wbiegają na piłkę” i z tego powodu nie mają możliwości zagrania ofensywnej piłki, gdyż są zbyt blisko piłki
- Zagrywanie uderzenia atakującego ze zbyt trudnej piłki, która w praktyce nie nadaje się do ataku
Wskazówki:
- Jeżeli decydujecie się zagrać piłkę atakującą, to wcale nie oznacza, że tym jednym uderzeniem musicie wygrać punkt. Warto zagrać atak np. na 70 proc siły i zakończyć wymianę kolejnym zagraniem np. wolejem. Tenis to jest gra błędów – przy każdym uderzeniu z siłą zagrania musi iść w parze również kontrola tego uderzenia
- Przy każdym uderzeniu w tenisie musimy zachować margines - zamiast celować w linię zagrajmy 30 cm od linii, wówczas zredukujemy liczbę niewymuszonych błędów.
- Zatrzymanie przed zagraniem tyczy się każdego tenisowego uderzenia. W przypadku wystawionej piłki należy zachować zimną krew i bardzo staraninie się do niej ustawić. Pamiętajmy, że przed samym zatrzymaniem należy już również wykonać zamach do uderzenia.
- Nie każda wysoka piłka nadaje się do ataku. Jeżeli przeciwnik zagrywa nam piłkę wysoką pod końcową linię to w żadnym wypadku nie należy jej atakować tylko przebić na drugą stronę głęboko (blisko linii końcowej).
Uderzenia atakujące w wykonaniu tenisowych gwiazd:
1. Roger Federer
2. Jo – Wilfried Tsonga
3. Ernests Gulbis
4. Tomas Berdych
5. Fernando Verdasco oraz Andy Roddick
6. Novak Djokovic
7. Gilles Somone
Wasze komentarze: