Poziom I – Początkujący


Wybierz poziom szkolenia:

Lekcja 4 - wolej forhend

Wolej forhend
Oprócz uderzeń „po koźle“ w tenisie dozwolona jest również gra z powietrza – czyli wolej. W lekcji czwartej zajmiemy się wolejem forhendowym, granym z prawej strony. Wolej forhend gramy stojąc blisko siatki, uderzenie jest wykonane bez zamachu – przy tym zagraniu wykorzystujemy głównie  siłę zagrania przeciwnika -  nastawiamy rakietę i przenosimy ciężar ciała do przodu. Wolej jest uderzeniem ofensywnym,  wykonujemy je po uprzednim atakującym uderzeniu z forhendu, bekhendu lub też po bardzo dobrym serwisie.

 

Forhend wolej

 

 

Elementy woleja

1. Pozycja wyjściowa
Ustawiamy się przodem do siatki ( odległości około 2,5 m od siatki), nogi są ustawione w lekkim rozkroku (na szerokość ramion).  Bardzo istotnym elementem jest trzymanie rakiety oburącz przed sobą – prawa ręka trzyma rakietę chwytem uniwersalnym, natomiast lewa ręka trzyma serce rakiety. Przy woleju jest dużo mniej czasu na uderzenie, stąd rakieta jest trzymana przed sobą .

 

2. Uderzenie piłki
Trzymając rakietę przed sobą wykonujemy lekki skręt tułowia, lewa ręka pokazuje nadlatującą piłkę i trafiamy piłkę przed sobą. W momencie uderzenia pamiętajmy o następujących elementach:
- prawa ręka jest lekko ugięta
- główka rakiety jest trzymana lekko powyżej nadgarstka prawej ręki
- przy uderzeniu wchodzimy lewą nogą do przodu

 

3. Wykończenie uderzenia
W przeciwieństwie do standardowego  forhendu nie wykańczamy rakiety za plecy. Przy woleju rakieta wędruje do przodu, następnie wracamy do pozycji wyjściowej (rakieta trzymana oburącz przed sobą).

 

Scenariusze treningowe

1. Wprowadzenie do uderzenia

Podstawowym ćwiczeniem wprowadzającym do woleja jest podbijanie piłki na rakiecie pionowo w górę. W tym ćwiczeniu trzymamy rakietę chwytem uniwersalnym. Początkowo staramy się podbić piłkę na rakiecie min 6-8 razy. Kolejnym etapem tego ćwiczenia jest podbijanie piłki ze zróżnicowaną siłą – 2 razy podbijamy piłkę wyżej, natomiast dwa kolejne odbicia są niższe

Cel ćwiczenia:
Kontrola uderzenia – opanowanie podbijania piłki pionowo w górę jest warunkiem koniecznym zanim przejdziemy do docelowego uderzenia.

 

2. Wolej z uderzeniem kontrolnym
Jeżeli opanowaliście już odbicie „bez kozła” pionowo w górę to możemy przejść krok do przodu, czyli do uderzenia wolejowego. W tym ćwiczeniu ustawiamy się po przeciwnych stronach siatki w odległości około 1,5 metra od siatki. Waszym zadaniem jest podbijanie piłki pionowo w górę na rakiecie i przebicie jej z powietrza do partnera. Bardzo istotne jest, żeby przebicie do partnera nastąpiło w momencie, gdy piłka jest w dogodnym miejscu czyli lekko z przodu. Zagrywamy do partnera bez zamachu, jedynie nastawiając rakietę i wyprowadzając ją do przodu.
Jeżeli jesteście w stanie utrzymać wymianę około 6-8 uderzeń, to wówczas modyfikujemy ćwiczenie. Podbijamy raz piłkę do siebie pionowo w górę, natomiast drugie odbicie musi być już zagrane do partnera.

Cel ćwiczenia
Optymalny punkt trafienia przy uderzeniu- uderzenie kontrolne pomoże wam ustawić sobie piłkę przed sobą , dopiero wówczas zagrywamy piłkę wolejem do partnera. Przy odegraniu piłki do przeciwnika pamiętajcie aby:
-  nie robić zbędnego zamachu
- w momencie uderzenia główka rakiety powinna być  powyżej linii nadgarstka
- w momencie uderzenia nadgarstek jest usztywniony

 

3. Uderzenie wolejem do linii serwisowej
Jedna osoba jest ustawiona przy siatce i ma za zadanie zagrać piłkę wolejem z forhendu do linii serwisowej. Druga osoba zagrywa forhendem bądź też bekhendem po koźle dokładnie na forhend woleisty.  Początkowo proponujemy, żeby nagrywać piłkę na wolej z uderzeniem kontrolnym – ułatwi to  osobie stojącej przy siatce dokładne odbicie wolejem.

Cel ćwiczenia
Kontrola uderzenia  zarówno u woleisty, jak również u zawodnika grającego uderzenie po koźle. Przy woleju bardzo istotne jest maksymalne skrócenie zamachu, uderzenie przed sobą oraz wejście na lewą nogę do przodu. Z drugiej strony zawodnik nagrywający piłkę na wolej musi zagrać lekko oraz przede wszystkim dokładnie.

 

4. Wymiana wolejowa
Zawodnicy są ustawieni blisko siatki (w odległości około 1,5 m) i mają za zadanie utrzymać wymianę wolejową z forhendu. Uderzenie jest wykonywane po przekątnej. W tym ćwiczeniu bardzo istotny jest optymalny punkt trafienia, a także kierunek zagrania. Zawodnicy powinni zagrywać piłkę lekko, koncentrując się na technice zagrania.

Cel ćwiczenia
Utrzymanie kierunku uderzenia, gra bez zamachu. Zawodnicy stoją blisko siebie, dzięki temu utrzymując wymianę nie mogą robić zamachu (jest zbyt mało czasu na uderzenie). W tym ćwiczeniu należy również kontrolować  technikę uderzenia (zagranie przed sobą , wejście na lewą nogę oraz ustawienie główki rakiety przy uderzeniu)

5. Zastosowanie woleja w grze
Zawodnicy mają za zadanie podejść do siatki podczas wymiany na karze serwisowym. Podczas rozegrania jeden zawodnik decyduje się na podejście do siatki. Wówczas rozgrywana jest wymiana, jednak z zastrzeżeniem, że partner nagrywa woleiście piłki  na forhend. Oczywiście po kilku minutach zawodnicy zmieniają się rolami

Cel ćwiczenia
Praktyczne zastosowanie woleja , czyli podejście do siatki podczas rozgrywanej wymiany. W tym ćwiczeniu mamy do czynienia z sytuacją meczową – jeden z graczy  musi podjąć decyzję o podejściu do siatki, następnie musi dokończyć wymianę grając wolej.

 

Najczęściej popełniane błędy:

- Przez wielu graczy wolej jest bagatelizowany – „bez woleja mogę wygrać cały mecz” – często słychać komentarze. W praktyce naturalnie wolej jest rzadziej używany od forhendu czy też bekhendu, mimo to jest również istotnym elementem w tenisowym abecadle
- Wykonywanie zamachu przy uderzeniu – w celu zwiększenia siły uderzenia. Podstawowy błąd, gdyż przy woleju wykorzystujemy siłę uderzenia przeciwnika, dodatkowo uderzenie jest mocniejsze wchodząc po zagraniu do przodu na lewą nogę
- Praca nadgarstka – trzymając zbyt luźno rakietę oraz wykonując ruchy nadgarstkiem nie będziecie w stanie kontrolować uderzenia. Każda mocniejsza piłka będzie dla was problemem
- Brak pozycji wyjściowej – czyli rakieta nie jest trzymana przed sobą. Przy woleju zawodnik ma bardzo mało czasu na uderzenie, stąd bardzo istotnym elementem jest trzymanie rakiety przed sobą. Dzięki temu będziemy w stanie zagrać piłkę przed sobą i wykonać uderzenie w zamierzonym kierunku.

Wskazówki


- Podczas każdego treningu, czy też sparingu nie zapominajcie o woleju. Wolej jest również znakomitym ćwiczeniem na rozgrzewkę, gdyż wymaga od nas bardzo dobrej kontroli przy uderzeniu
- W początkowej fazie nauki gry nie koncentrujcie się na sile uderzenia, tylko na prawidłowej technice uderzenia. Jeżeli będziecie regularnie trafiać piłkę przed sobą to nie będzie żadnego problemu, żeby zwiększyć siłę zagrania – wystarczy tylko wejść ciałem do przodu po uderzeniu oraz wykorzystać siłę uderzenia przeciwnika.
- Ćwiczenie woleja odbijając piłkę o ścianę – dzięki temu ćwiczeniu zredukujecie zbyt obszerny zamach przy zagraniu.
- Pozycja wyjściowa jest kluczowa przy zagraniu – bez tego nie ma szans na uderzenie piłki przed sobą

Wolej forhend  w wykonaniu tenisowych gwiazd:

 

 

3. Andy Murray

 

 

1. Roger Federer

 

 

2. Novak Djokovic

 


 

 

 

4. Kei Nishikori

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X