Poziom III – Zaawansowany


Wybierz poziom szkolenia:

Lekcja 4 - passing shot

Jest to zagranie polegające na minięciu zawodnika stojącego przy woleju. Stosując to uderzenie możemy zagrać piłkę:
- lobem
- krótkim krosem
- długim krosem
- wzdłuż linii

Naturalnie powyższe warianty stosujemy z w zależności od sytuacji na korcie. Wszystkie powyższe uderzenia są szczegółowo przeanalizowane w naszych poprzednich lekcjach, stąd też tym razem od razu przejdziemy do scenariuszy treningowych. Przy okazji  treningu passing shota  dużą uwagę kierujemy w tych ćwiczeniach na grę przy siatce.

 

 

 

Scenariusze treningowe:

1. Minięcie krótkim krosem

Jeden zawodnik jest ustawiony przy siatce, z kolei druga osoba zajmuje pozycję na linii końcowej. Pierwsze  dwa uderzenia woleista  zagrywa na forhend partnera – po czym zawodnik stojący na linii końcowej stara się minąć przeciwnika zagrywając piłkę krótkim krosem. Jeżeli woleista zdoła sięgnąć tą piłkę to następuje rozegranie całej akcji.
To samo ćwiczenie jest również rozgrywane po stronie bekhendowej.

Cel ćwiczenia:
Głównym zadaniem  gracza  jest skuteczne minięcie rywala krótkim krosem.  Minięcie krótkim  krosem jest często stosowane podczas meczów tenisowych. Woleista ma mocno utrudnione zadanie, żeby skutecznie zagrać w tej sytuacji woleja (piłka jest zagrana pod nogi woleisty pod dużym kątem).

2. Lob top spinowy
Ustawienie jest analogiczne do ćwiczenia pierwszego – woleista musi zagrać dwie pierwsze piłki na przeciwnika, który następnie próbuje minąć rywala zagrywając lob top spin. Po tym uderzeniu  jest  rozegranie całej akcji.

Cel ćwiczenia:
Skuteczny lob top spinowy . Decydując się na granie loba warto kierować piłkę po przekątnej (mamy do dyspozycji dłuższy kort) lub na stronę bekhendową woleisty (nawet w przypadku nieudanego loba przeciwnik może mieć problem z zagraniem skutecznego smecza bekhendem)

3. Minięcie wzdłuż linii
Jeden z graczy startuje stojąc na ¾ kortu otrzymuje od partnera piłę na wolej przygotowawczy, który musi być zagrany po krosie (nie ma znaczenia czy forhend czy też bekhend – piłka musi być zagrana po przekątnej), następnie zawodnik stojący na linii końcowej zagrywa minięcie po linii i następuje rozegranie całej akcji.

Cel ćwiczenia:
W tym ćwiczeniu woleista trenuje bardzo trudny wolej przygotowawczy, natomiast zawodnik stojący na końcu końcowej linii koncentruje się na dokładnym uderzeniu wzdłuż linii

4. Minięcie zagrane z kontrataku
Jeden zawodnik stoi na linii końcowej i podaje pierwszą piłkę partnerowi do ataku. Piłka atakująca musi być zagrana po przekątnej, następnie zawodnik atakujący biegnie do siatki. Celem partnera stojącego na linii końcowej jest zagranie skutecznego minięcia.

Cel ćwiczenia:
Zagranie minięcia z trudnej, niewygodnej piłki. Zawodnik musi sam zdecydować się na odpowiedni wariant uderzenia. Jeżeli atak jest zagrany bardzo precyzyjnie, to warto pierwszą piłkę zagrać pod nogi woleisty, a dopiero z kolejnej piłki spróbować zagrać skuteczne minięcie.
Uderzenie pod nogi woleisty jest bardzo nieprzyjemne dla gracza idącego do siatki. Z tej piłki woleista próbuje odegrać niskiego głębokiego woleja, bądź też podejmuje duże ryzyko i stara się zagrać tuż za siatkę stop wolejem.

5. Rozgrywka serwis – wolej
Jeden gracz zagrywa serwis stojąc na ¾ kortu, następnie po serwisie biegnie do siatki. Zawodnik stojący na returnie ma za zadanie zagrać skuteczne minięcie

Cel ćwiczenia:
Zagranie skutecznego returnu. Jeżeli serwis jest trudny do odbioru – wówczas należy zagrać piłę pod nogo woleisty, natomiast jeżeli serwis nie sprawia zawodnikowi większego problemu to może podjąć próbę bezpośredniego minięcia (wzdłuż linii lub po krosie). Zdecydowanie odradzamy próbę minięcia lobem.

Najczęściej popełniane błędy:


- lob grany jest zbyt nisko
- krótki kros jest grany w aut na szerokości
- uderzenie wzdłuż linii ląduje w siatce

Wskazówki:


- Grając lob top spin kluczowym elementem jest nadanie piłce dużej rotacji i pociągnięcie rakiety do góry
- Przy uderzeniu krótkim krosem bardzo istotne jest niskie zejście w kolanach oraz nadanie dużej rotacji. Ruch rakiety jest zdecydowanie krótszy niż w stosunku do standardowego zagrania po krosie, przy tym uderzeniu dużą pracę wykonuje również nadgarstek.
- Decydując się na minięcie przeciwnika wzdłuż linii koniecznie należy nadać piłce rotację awansującą  wykorzystując zejście w kolanach oraz bardziej dynamiczne pociągnięcie piłki po naciągu . Grając wzdłuż linii siatka jest znacznie wyżej niż  na środku kortu.

 

Passing shot w wykonaniu tenisowych gwiazd:

 

1. Roger Federer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Richard Gasquet

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X