Poziom I – Początkujący


Wybierz poziom szkolenia:

Lekcja 3 - podstawy bekhendu

Bekhend podobnie jak forhend jest podstawowym uderzeniem w tenisie. Uderzenie to jest grane z lewej strony (u graczy praworęcznych). Wyróżniamy dwa rodzaje bekhendu:
- jednoręczny
- oburęczny


Trudno jednoznacznie wskazać, który z nich ma więcej zalet, jednak podstawową zaletą bekhendu dwuręcznego jest dużo większa łatwość nauki tego zagrania w stosunku do bekhendu granego jednorącz.  Co więcej  gdy opanujecie bekhend dwuręczny stosunkowo łatwo będzie wam ewentualnie w przyszłości zmienić to uderzenie na bekhend jednoręczny (w drugą stronę zmiana jest dużo trudniejsza). Stąd też w lekcji trzeciej skoncentrujemy się na bekhendzie dwuręcznym. Podobnie jak w przypadku forhendu przedstawimy wam  główne elementy nowego zagrania:
chwyt rakiety, ustawienie na nogach , praca skrętna tułowia , punkt trafienia piłki oraz prawidłowe prowadzenie rakiety.

Bekhend




Podstawowe elementy uderzenia

1. Chwyt rakiety
Jest to podstawowy element zanim po raz pierwszy przebijemy piłkę przez siatkę.  Przy bekhendzie dwuręcznym lewą ręką trzymamy chwytem wschodnim forhendowym (na górze rączki), natomiast prawą ręką trzymamy chwytem uniwersalnym lub wschodnim bekhendowym.

 

2. Ustawienie na nogach
Ustawienie boczne – prawa  noga z przodu, nie możemy stać zbyt wąsko. Nogi powinny być ustawione na szerokość ramion. Przed wykonaniem uderzenia ciężar ciała jest na nodze tylnej (lewej),  w trakcie uderzenia ciężar ciała jest przenoszony na nogę przednią (prawą).

 

3. Skręt tułowia
Bardzo istotny element przy każdym uderzeniu w tenisie.  Wykonując zamach rakietą wykonujemy również skręt tułowia, czyli prawy bark musi być skierowany do przeciwnika stojącego po drugiej stronie siatki. Po wykonaniu uderzenia i poprowadzeniu rakiety za plecy - lewy bark jest skierowany do przeciwnika.

 

4. Punkt trafienia
Zdecydowanie najważniejszy element uderzenia - w momencie kontaktu rakiety z piłką płaszczyzna rakiety powinna być ułożona równolegle do siatki. W przypadku gdy płaszczyzna rakiety będzie otwarta, wówczas piłka po uderzeniu poszybuje wysoko do góry, z kolei gdy przy uderzeniu zamkniemy rakietę, to piłka trafi w siatkę.  Dodatkowo punkt trafienia  powinien być około pół metra z przodu (przed linią bioder) – jest to bardzo istotne, gdyż w tym punkcie jesteśmy w stanie obserwować piłkę  - bez patrzenia na piłkę trudno będzie w nią trafić.

 

5. Prowadzenie rakiety
Wykonując zamach główka rakiety jest na dole, następnie prowadzimy rakietę do przodu , w momencie kontaktu z piłką płaszczyzna rakiety jest ustawiona równolegle do siatki, następnie w dalszym ciągu prowadzimy rakietę do przodu i wykańczamy uderzenie chowając rakietę na za plecy.
Scenariusze treningowe

Scenariusze treningowe

 

1. Wstęp do uderzenia

Ustawiamy się w odległości około 3-4 metrów od partnera.  Jedna osoba ma za zadanie zagrać piłkę bekhendem do partnera, natomiast druga osoba musi dokładnie rzucić piłkę na bekhend (rzucamy piłkę od dołu – tak jak wykonujemy uderzenie forhendem). Po 10 uderzeniach jest zmiana – osoba, która rzucała piłkę bierze rakietę i uderza forhend, natomiast druga osoba podaje piłę ręką. Bardzo istotnym elementem w tym ćwiczeniu jest dokładne rzucenie piłki do partnera. Przy uderzeniu piłki bekhendem  prowadzimy rakietę od dołu do przodu (przy uderzeniu rakietę prowadzimy w kierunku naszego partnera)

Cel ćwiczenia:
Wyżej opisane ćwiczenie ma dwa główne cele:
- kontrola siły uderzenia – dokładne trafienie bekhendem do partnera
- osoba podająca piłkę musi bardzo dokładnie rzucić piłkę  do partnera – rzut piłką imituje uderzenie ( ruch ręką jest od dołu do przodu)

2. Uderzenie bekhendem z podbiciem kontrolnym

Ustawiamy się na linii serwisowej, po drugiej stronie siatki ustawiony jest partner.  Pierwszą piłkę podbijamy bekhendem  „pionowo w górę”, natomiast drugie uderzenie wykonujemy bekhendem  do partnera, który również pierwszą piłkę gra „pionowo w górę” i przy drugim odbiciu zagrywa na drugą stronę siatki.

Cel  ćwiczenia:
W powyższym ćwiczeniu koncentrujemy się głównie na optymalnym punkcie trafienia piłki – stąd konieczne jest uderzenie kontrolne, które powinno nam ustawić piłkę w odpowiednim punkcie. Ponadto bardzo istotne w tym ćwiczeniu jest również panowanie nad siłą uderzenia – celem jest utrzymanie jak najdłuższej wymiany, żeby tego dokonać to musimy koniecznie grać lekko

3. Wykończenie uderzenia

W momencie gdy jesteśmy już w stanie utrzymać wyminę kilku odbić z uderzeniem kontrolnym wprowadzamy kolejny element – wykończenie. Podobnie jak w pkt 2 ustawiamy się blisko siatki i staramy się utrzymać wymianę, jednak jedna osoba nagrywa partnerowi dokładną piłkę na bekhend (nagranie powinno być z uderzeniem kontrolnym), natomiast druga osoba zagrywa lekko bekhendem koncentrując się na wykończeniu uderzenia na prawym  ramieniu.  Po 3 – 4 minutach gry następuje zmiana osoby nagrywającej

Cel ćwiczenia:
Wykończenie uderzenia jest kluczowym elementem  przy mocniejszych uderzeniach. Jeżeli opanujemy ten element bekhendu  to będziemy w stanie uderzyć piłkę mocniej, jak również piłka nie wyleci nam poza linię końcową.

4. Kierunki uderzenia

Dochodzimy do ćwiczenia czwartego – czyli kierowania bekhendu.  Zagranie piłki we wcześniej wybranym kierunku jest wstępem do gry na punkty. Na początku staramy się utrzymać wymianę bekhendową  (oczywiście na małym polu serwisowym) po prostej, następnie zmieniamy kierunek trzymając wymianę po przekątnej. W tym ćwiczeniu istotna jest regularność oraz technika  uderzenia

Cel ćwiczenia:
Utrzymanie zamierzonego kierunku uderzenia jest podstawą gry w tenisa. Opanowując uderzenie wzdłuż linii i po krosie możemy zaplanować przebieg wymiany i docelowo zagrać w tę część kortu, gdzie nie ma przeciwnika.

5. Rozgrywka na punkty

Mecz rozgrywany jest na małych polach serwisowych po przekątnej. Obaj gracze mogą uderzyć piłkę tylko bekhendem. Rozgrywamy sety do 7 punktów – zwycięzca musi wygrać dwa sety.

Cel  ćwiczenia:
Tym razem celem tego ćwiczenia nie jest dokładne nagranie do przeciwnika, tylko wygranie punktu.  W tym ćwiczeniu oprócz odbijania po przekątnej wprowadzamy również elementy taktyczne – zagrywamy przeciwnikowi  w „ miejsce,  gdzie go nie ma” w celu zdobycia punktów.


Najczęściej popełniane błędy:

Podstawowym błędem jest unikanie tego zagrania. Bekhend dla większości graczy jest trudniejszym uderzeniem niż forhend, stąd jest grany mniej chętnie. W praktyce powinno być odwrotnie, szczególnie w początkowym etapie nauki gry powinniśmy poświęcić więcej czasu na bekhend w stosunku do nauki forhendu
Zbyt mocna gra,  przez co zawodnicy nie mogą utrzymać wymiany kilku piłek.
Brak kontroli kierunku uderzenia – nie jesteśmy w stanie zagrać tam gdzie zamierzamy.
Podczas treningu udaje nam się przebić między sobą kilka piłek, jednak grając na punkty to już „nie przypomina gry” – głównie punkty są zdobywane po szybkich błędach przeciwnika

 

Wskazówki:


Przy nauce bekhendu skoncentrujcie się głównie na kontroli siły uderzenia. Rozpocznijcie grę na małym polu (stojąc blisko siebie), gdy jesteście w stanie utrzymać wymianę kilku uderzeń systematycznie powiększajcie pole gry.
Na początku nauki bekhendu  podstawą jest optymalny punkt trafienia oraz prowadzeniu rakiety z dołu do przodu. Grając piłkę po przekątnej należy ją trafić bardziej przed sobą niż przy uderzeniu wzdłuż linii..
Nie spieszcie się z grą na punkty – gdyż podczas meczu koncentrujecie się na zdobywaniu punktów, a nie na poprawnej technice gry. Jeżeli opanujecie technikę gry, wówczas gra na punkty będzie wam dawała dużo więcej satysfakcji .

Bekhend w wykonaniu tenisowych gwiazd:

1. Andre Agassi

 

 

2. Novak Djokovic

 

 

3. Marcos Bahgdatis

 

 

4. Lleyton Hewitt

 

 

5. Rafael Nadal

 

 

6. Ana Ivanovic

 

 

7. Caroline Wozniacki

 

 

8. Jelena Jankovic

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama



 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny





Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X