Poziom II – Średniozaawansowany


Wybierz poziom szkolenia:

Lekcja 2 - bekhend

Bekhend
Jeżeli posiadacie już podstawy bekhendu i potraficie przebić piłkę na druga stronę siatki, to jest to najlepszy moment, żeby wzmocnić uderzenie oraz dodać piłce rotację awansującą. W lekcji 2 przedstawimy wam  kilka  prostych, aczkolwiek niezwykle cennych ćwiczeń, które pozwolą wam pewniej poczuć się również grając bekhendem.

Bekhend top spin

 

 

Elementy uderzenia

1. Chwyt rakiety
Grając bekhendem oburęcznym polecamy prawą ręką trzymać rakietę chwytem kontynentalnym, bądź też wschodnim bekhendowym, natomiast lewa ręka trzyma rakietę chwytem wschodnim forhendowym.

 

2. Ustawienie na nogach
Standardowo przy łatwej piłce ustawiamy się prawym bokiem do siatki, natomiast jeżeli piłka jest zagrana mocno w bok, to uderzenie powinno być wykonane w pozycji otwartej

 

3. Skręt tułowia
Ten element w dużym stopniu decyduje o sile uderzenia. Przy bekhendzie skręt powinien być głęboki (wykonując skręt tułowia należy pokazać przeciwnikowi część pleców).

 

4. Praca na nogach
Wykonując zamach schodzimy nisko w kolanach – ciężar ciała jest na nodze tylnej, następnie przy uderzeniu prostujemy kolana i przenosimy ciężar na nogę przednią.

 

5. Punkt trafienia
Trafienie piłki następuje daleko przed sobą. Przy uderzeniu piłka jest prowadzona po całej szerokości naciągu w celu uzyskania rotacji awansującej.

 

6. Wykończenie
Po uderzeniu ciało idzie za piłką, a rakietę chowamy za plecami.  Po uderzeniu lewy bark jest skierowany w stronę siatki.

Scenariusze treningowe

1. Ugięcie kolan
Bardzo istotny element przy każdym tenisowym uderzeniu – który powoduje zwiększenie dynamiki oraz rotacji przy zagraniu. Ustawiamy się na linii serwisowej i gramy wymianę bekhendem po przekątnej. W momencie gdy piłka kozłuje po naszej stronie kortu należy ugiąć kolana i w momencie uderzenia prostujemy nogi przenosząc ciężar ciała do przodu. Gracz stojący po drugiej stronie siatki wykonuje to samo zadanie.  Jeżeli uda wam się złapać powtarzalność tego uderzenia można stopniowo zwiększać długość kortu aż dojdziemy do linii końcowej.

 

Cel ćwiczenia:
Powtarzalność uderzenia – znalezienie rytmu gry. Ugięcie kolan powinno być zaznaczone przy każdym uderzeniu – im piłka jest niższa tym głębiej musimy zejść w kolanach

 

2. Rotacja awansująca (top spin) - wprowadzenie
Przykładamy rakietę z piłką do siatki ( konkretnie do górnej części siatki czyli taśmy) i, następnie dynamicznym ruchem bekhendowym przeciągamy piłkę po naciągu rakiety, w wyniku czego piłka powinna przelecieć na drugą stronę siatki

Cel ćwiczenia:
Wykonując to ćwiczenie jesteście w stanie dokładnie zaobserwować jak wygląda uderzenie top spin („głaskanie piłki” po całej szerokości naciągu)

3. Uderzenie top spin
W pierwszym etapie tego ćwiczenia zawodnicy mają za zadanie grać forhendem lewą ręką po przekątnej. Lewa ręka jest trzymana na górze rączki rakiety (tak jak przy bekhendzie dwuręcznym). Główka rakiety prowadzona jest od dołu i wykończenie jest za plecami. Do tego ćwiczenia polecamy zastosować miękką piłkę.
Kolejnym etapem tego ćwiczenia jest dodanie do uderzenia również prawej ręki – czyli gramy już bekhendem. Sposób zagrania się nie zmienia – główka rakiety wędruje pod piłkę , przy uderzeniu przeciągamy piłkę po strunach i wykończenie jest za plecami.

Cel ćwiczenia:
Przy bekhendzie dwuręcznym bardzo istotną rolę odgrywa lewa ręka, stąd w pierwszym etapie ćwiczenia zagranie było wykonane tylko lewą ręką.  W kolejnym etapie dodaliśmy prawą rękę i wykonywaliśmy już optymalne zagranie. W tym ćwiczeniu koncentrujemy się głównie na przeciągnięciu piłki po naciągu, w celu nadania piłce rotacji awansującej.

4. Zmiana kierunku zagrania
Zagranie po krosie jest  najczęściej stosowanym uderzeniem podczas meczów tenisowych. W praktyce to zagranie powinno otworzyć nam drugą część kortu, żebyśmy mogli uderzyć piłkę  wzdłuż linii.
W naszym ćwiczeniu również trzymamy wymianę po przekątnej (min 4 uderzenia po krosie), następnie jeden z graczy może zmienić kierunek uderzenia – wówczas rozgrywana jest wymiana otwarta na cały kort. Możemy to ćwiczenie również rozegrać na punkty  np. do 7 pkt.

Cel ćwiczenia:
W tym ćwiczeniu zawodnicy trenują grę kontową – która powoduje, że przeciwnik odkrywa drugą stronę kortu i wówczas należy zmienić kierunek gry. Uderzenie wzdłuż linii jest trudniejsze od krosa (krótszy kort oraz wyższa siatka), dlatego też należy pamiętać, żeby przy tym zagraniu dodać do uderzenia  rotację awansującą.

5. Bekhend w pozycji otwartej
Na początku ćwiczenie możemy wykonać na krótszym korcie.
Jeden gracz jest ustawiony w narożniku forhendowym, drugi gracz zagrywa mu piłkę na dobiegnięcie na bekhend. Pierwsza piłka bekhendem powinna być zagrana w pozycji frontalnej, czyli  zatrzymujemy się przed zagraniem, przenosimy ciężar ciała  na nogę lewą , następnie uderzamy bekhend idąc ciałem za uderzeniem.

Cel ćwiczenia:
Bekhend w pozycji otwartej jest coraz częściej stosowany podczas gry. Dzięki ustawieniu frontalnemu mamy większy zasięg i jesteśmy w stanie zagrać ofensywni e oburącz. Bardzo istotnym elementem przy tym zagraniu jest stabilna pozycja na nogach oraz oczywiście zatrzymanie się przed zagraniem.

Bekhend w wykonaniu tenisowych gwiazd:

1. Juan Martin Del Potro

 

 

2. Andy Murray

 

 

 

3. Gael Monfils

 

 

 

4. Rafael Nadal

 

 

 

5. Fernando Verdasco

 

 

6. Maria Sharapova

 

 

7. Serena Williams

 

8. Venus Williams

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklamaSponsor portalu: FEBAR - Wynajem Namiotów imprezowych

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
18.08-24.08

Moselle Open

Metz, France

17.09-17.09

Davis Cup

Różne lokalizacje

18.09-24.09

St. Petersburg Open

St. Petersburg, Russia

25.09-01.10

Shenzhen Open

Shenzhen, China

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
09.10-15.10

Tianjin Open

Tianjin, China

09.10-15.10

Prudential Hong Kong Tennis Open

Hong Kong, Sar

11.10-17.10

Japan Women's Open Tennis

Tokyo, Japan

16.10-21.10

BGL BNP Paribas Luxembourg Open

Luxembourg

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X