Poziom III – Zaawansowany


Wybierz poziom szkolenia:

Lekcja 1 - forhend zaawansowany

W trzeciej części naszego szkolenia skoncentrujemy się głównie na aspektach taktycznych, jak również na bardzo istotnej w tenisie sferze mentalnej . Podczas tego kursu przeanalizujemy sytuacje meczowe, pokażemy Wam jak należy trenować, żeby mimo dobrego poziomu gry w dalszym ciągu podnosić swoje umiejętności.

 

Podczas lekcji forhendu popracujemy nad zwiększeniem dynamiki i precyzji uderzenia. Poznacie również kilka uderzeń, które na pewno sprawią przeciwnikowi dużo problemów, co więcej doszlifujemy waszą technikę, żeby poprawić efektywność waszego uderzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elementy uderzenia

1. Chwyt rakiety
Polecamy dwa chwyty :
- wschodni  - Chwyt  bardzo dobry do gry na szybkich nawierzchniach, z łatwością zagrywa się mocne płaskie piłki. Niestety grając tym chwytem możemy mieć trudności z przeciwnikiem posyłającym nam głębokie top spiny, zwłaszcza na  korcie ziemnym
- pół zachodni – Chwyt stosowany przez zdecydowaną większość zawodników. Sprawdza się na każdej nawierzchni. Z uwagi na fakt, że jest on głębszy od chwytu wschodniego, to musimy zagrywać piłę bardziej przed sobą. Tym chwytem możemy zagrać płaską piłkę jak również mocno liftowaną.


2. Ustawienie na nogach
Przy forhendzie należy ustawić się szeroko na nogach ( nogi ustawione są na szerokość ramion), zazwyczaj gramy uderzenie w pozycji otwartej. Wykonując skręt ciężar ciała jest przenoszony na nogę prawą (lewa jest odciążona).


3. Moment uderzenia
Jeżeli już optymalnie ustawiliśmy się do piłki, to ugięte kolana stopniowo się prostują – energia z nóg i tułowia jest przenoszona na piłkę. W momencie uderzenia piłka powinna być dynamicznie przeciągnięta po naciągu w celu uzyskania rotacji awansującej.


4. Wykończenie uderzenia
Po optymalnym kontakcie rakiety z piłką ,rakieta jest prowadzona daleko do przodu , na samym końcu następuje zamknięcie nadgarstka i wykończenie za plecami, Warto zauważyć , że po wykończeniu zagrania  prawy bark jest skierowany do siatki.

Ważne:
- podczas uderzenia wzrok jest skierowany cały czas na piłkę
- w celu zwiększenia dynamiki uderzenia należy pogłębić ugięcie kolan, zwiększyć skręt oraz przyspieszyć ruch ręką. Przy mocnym wykorzystaniu nóg uderzenie jest wykonane w powietrzu.
- po uderzeniu całe ciało idzie za piłką

 

Scenariusze treningowe

1. Forhend po przekątnej do celu
Zawodnicy ustawiają cele w narożniku forhendowym około 3 m od linii końcowej (celem może być puszka z piłkami bądź też butelka z wodą mineralną). Gracze mają za zadanie zagrywać głęboki forhend po przekątnej (za wyznaczony cel). Jeżeli jednemu zawodnik uda się trafić do celu dwa razy – wówczas jest rozgrywana wymiana na cały kort.

Cel ćwiczenia:
Zagranie dokładnej, regularnej  piłki na koniec kortu  w połączeniu ze zmianą kierunku uderzenia.

2. Różne warianty forhendu
Jeden z zawodników gra trzy uderzenia forhendem w wyznaczone miejsca:
- pierwsza piłka jest grana głęboko po krosie
- druga piłka jest uderzona krótkim, wyrzucającym krosem
- trzecia piłka jest grana po prostej
Drugi zawodnik wszystkie trzy piłki odgrywa swojemu partnerowi głęboko na forhend. Po uderzeniu forhendem wzdłuż linii następuje rozegranie wymiany na cały kort.

Cel ćwiczenia:
Różnorodność uderzenia forhendem. Istotnym elementem jest zagranie krótkiego krosa, a następnie dokładne odegranie piłki wzdłuż linii (krótki kros odsłania zawodnikowi całą stronę bekhendową rywala).

3. Forhend kros z atakiem wzdłuż linii
Zawodnicy mają za zadanie trzymać wymianę po przekątnej i w dowolnym momencie mogą zmienić kierunek uderzenia grając forhend po prostej – od tego momentu jest rozgrywana wymiana na cały kort.

Cel ćwiczenia:
Staranne przygotowanie krosem ataku po linii. Podobnie jak w ćwiczeniu nr 2 zawodnicy powinni starać się zagrać mocno wyrzucający forhend po krosie i dopiero wówczas zaatakować wzdłuż linii. Zagranie wzdłuż linii z nieprzygotowanej piłki jest bardzo ryzykownym uderzeniem.

4. „Pół koperta”
Jeden zawodnik gra wszystkie uderzenia forhendem na przemian po krosie i po linii, z kolei drugi zawodnik uderza raz forhend po krosie, kolejnym razem bekhendem wzdłuż linii (zadaniem jest odgrywanie dla  partnera na forhend pod końcową linię).

Cel ćwiczenia:
Umiejętność rozprowadzenia przeciwnika po korcie. Ćwiczenie jest bardzo męczące, stąd po około 3 - 4 minutach zawodnicy muszą zmienić się rolami.

5. Kros forhend  na punkty
Rozgrywka forhendem po przekątnej na punkty. Zawodnicy każdą piłkę muszą odegrać forhendem .

Cel ćwiczenia:
Na pozór proste ćwiczenie wymaga od graczy zagrania różnorodnych piłek po krosie. Krótkie krosy, w połączeniu z piłkami granymi pod końcową linię będą okazją do zaprezentowania swojego pełnego warsztatu forhendowego. Ćwiczenie to wymaga od zawodników regularności oraz cierpliwości.

Najczęściej popełniane błędy:

- Zagrywane piłki są zbyt krótkie.
- Duży procent piłek jest zagrywany w siatkę.
- Krótki kros jest zagrywany w aut na szerokość
- Piłki grane wzdłuż linii są często zagrywane w aut na długości

Wskazówki:

- Najczęstszą przyczyną zagrywania zbyt krótkich piłek jest za krótka faza prowadzenia rakiety do przodu (zbyt wcześnie uderzenie jest wykańczane). Zagrywając piłkę forhendem starajcie się jak najdłużej prowadzić piłkę na naciągu w przód, dopiero wówczas następuje zakończenie uderzenia za plecami.
- Jeżeli forhendy lądują często w siatce to należy skorygować dwa elementy. Pierwszym z nich jest mocniejsze ugięcie kolan i dynamiczne wyjście z nich przy uderzeniu.  Proponujemy również do uderzenia dodać odrobinę więcej rotacji . Wprowadzenie tych dwóch elementów na pewno znacząco poprawi regularność uderzenia.
- Zagrywając krótki kros należy znacznie zmniejszyć siłę uderzenia na rzecz rotacji. Co więcej bardzo trudno zagrać krótkiego krosa mając piłę blisko środka kortu –idealnie zagrywa się to uderzenie dobiegając do piłki wyrzucającej. Przy uderzeniu krótkiego krosa prowadzenie rakiety jest stosunkowo krótkie, wymagany jest również szybka praca nadgarstka.
- Jeżeli piłki zagrywane wzdłuż linii wylatują w aut, to należy do uderzenia dodać więcej rotacji awansującej. Warto zauważyć, że zagrywając piłkę po przekątnej mamy dłuższy kort niż grając piłkę wzdłuż linii. Co więcej nie polecamy uderzenia po linii z trudnej pozycji – do tego zagrania trzeba ustawić się perfekcyjnie.

 

Forhend w wykonaniu tenisowych gwiazd:

- Roger Federer

 

 

 

 

 

- Rafael Nadal

 

 

 

- porównanie Nadal i Federer

 

 

 

- porównanie Nadal i Tsonga

 

 

 

- Novak Djokovic

 

 

 

- Andy Murray

 

 

 

- Ana Ivanovic

 

 

 

- Caroline Wozniacki

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama



 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny





Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X