Nagroda pocieszenia dla Sereny Williams

« powrót | Data publikacji: 16-12-2015 00:21

Serena Williams otrzymała tytuł Sportowca Roku magazynu Sports Illustrated. Na otarcie łez.

 

Osiągnięcia Sereny Williams w tym roku są niewiarygodne. Trzy tytuły wielkoszlemowe, półfinał US Open, wygrane w wielkich turniejach w Miami i Cincinnati, trzeci rok z rzędu zakończony w fotelu liderki rankingu WTA, i to z największą przewagą punktową nad kolejną zawodniczką w historii kobiecego tenisa. A wszystko to mając 34 lata. Na pozór nic dziwnego, że magazyn Sports Illustrated postanowił wyróżnić ją tytułem Sportowca Roku, zwłaszcza że rywalizowała między innymi z koniem (co ciekawe, ogier American Pharoah wygrał wśród kibiców z całego świata, gromadząc 47% głosów). Choć wygląda to trochę na nagrodę pocieszenia.

 

Czytając bowiem uzasadnienie wyboru redakcji trudno nie odnieść wrażenia, że oto ekipa ta sama nie jest pewna swojej decyzji i musi sięgać do uzasadnień pozasportowych, by dopiero co wybraną Osobowość (tak niektórzy tłumaczą ten tytuł) wykreować. Podkreślono znaczenie jej przełamania i powrotu do Indian Wells, gdzie doświadczyła w 2001 roku zachowań rasistowskich, udział w sesji zdjęciowej dla kalendarza Pirelli, co miało oznaczać głos sprzeciwu wobec osób wstydzących się swego ciała, a także zapisanie się na internetowe zajęcia z historii praw człowieka na Uniwersytecie Massachusetts. Dostrzeżono w niej - nieco filozoficznie - osobę zmierzającą po omacku śladem pojawiających się pytań i uświadamiającą sobie, jak wiele jeszcze pozostało do nauczenia.

 

Po co to wszystko przy tak niepodważalnych osiągnięciach czysto sportowych? Otóż wydaje się, że bez tych dodatkowych uzasadnień musiałoby wyjść na jaw, że tytuł Sportowej Osobowości Roku Serenie Williams akurat teraz się nie należał. Bo co to za osobowość, która najpierw nie umie poradzić sobie ze stawką meczu o finał US Open, przegrywając go w głowie ze samą sobą i zagrywając koszmarne piłki, a potem znika na dwa miesiące, przez długi czas nie odbierając telefonów nawet od własnego trenera, do niedawna również nr 1 w życiu prywatnym? Jak to wytłumaczyć?

 

Serena otrzymała tytuł Sports Illustrated, owszem, mając wspaniałe sukcesy w tym roku, ale może właśnie ze świadomością, że to ostatnia szansa, by tak się stało. Bo przyszły sezon jest bardzo niepewny, jeśli nie mentalnie, to na pewno zdrowotnie. Widzimy Serenę, jak nie jest w stanie przebiec 5 km na własnej imprezie charytatywnej i już w połowie tego dystansu wsiada do taksówki, by ta zawiozła ją na metę. A do spełnienia marzeń o Złotym Wielkim Szlemie musi być zdrowa i w doskonałej dyspozycji przez najbliższe dziewięć miesięcy, co i tak może nie wystarczyć przy świetnie grających, zmotywowanych rywalkach. Jeśli więc nie teraz, to kiedy? A jeśli okazja nie przytrafiłaby się już nigdy, to czy ktoś wybaczyłby pominięcie jednej z największych gwiazd amerykańskiego sportu w tym prestiżowym plebiscycie?

 

A może jest tak, że mając świadomość ostatniej szansy redakcja sportowego magazynu chciała przy okazji oczyścić trochę własne sumienie. Cofnijmy się bowiem do roku 2002. Serena Williams po raz pierwszy zostaje numerem 1 światowego rankingu i pozostaje nim przez 57 tygodni, wygrywa trzy imprezy wielkoszlemowe w singlu i jedną w deblu, dorzucając pięć zwycięstw w pozostałych turniejach gry pojedynczej WTA (m.in. w Miami i Rzymie) i jeszcze jeden w podwójnej. Osiągnięcia - przyznajmy - niemniejsze niż teraz. Tymczasem Sportowcem Roku zostaje nie kto inny jak Lens Armstrong, zawodnik, który równo dziesięć lat później otrzyma od tego samego magazynu tytuł Antysportowca Roku.

 

Ale nie narzekam. Nawet jeśli decyzja amerykańskiego magazynu wynikała po prostu z pobudek pragmatycznych i etycznych, to i tak wolę to niż wybór konia.

 

Michał Kubiczek

 

źródło: inf. własna / fot. zimbio.com

 

 

 

 

 

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X