Advantage Money #0: O tenisie od strony biznesu

« powrót | Data publikacji: 03-12-2017 17:40

Od lat tenis ziemny jest uważany za dyscyplinę szczególną, specyficzną i niezwykle dochodową. W dobie olbrzymiej komercjalizacji sportu nie da się zaprzeczyć słowom, że obecny tenis to biznes w najczystszej postaci. Ciekawi Was medialna, PR-owa i marketingowa strona białego sportu? Właśnie te tematy poruszę w nowym cyklu felietonów!

 

Sport to jedna ze sfer życia społeczno-ekonomicznego, w której pieniądz odgrywa kluczową rolę. Tranmisje wydarzeń sportowych i poszczególne zmagania zawodowców stały się pożądanym przez rynek produktem, na którym można zarobić. Działania sponsorów, wielkich przedsiębiorstw i marek tego świata nie ominęły tenisa ziemnego. Na przestrzeni ostatniej dekady pule nagród największych imprez tenisowych wzrosły ponad dwukrotnie i siłą rzeczy czołowi przedstawiciele dyscypliny dzięki olbrzymim zastrzykom gotówki dostali szansę zaistnienia w biznesie.

 

I tak więc, nie bez przyczyny Maria Sharapova nieprzerwanie od 2005 roku otwierała zestawienie Forbesa dla najbogatszych sportsmenek globu. Drażniący od lat Serenę fakt, że Rosjanka mimo "gorszych" od niej sportowych wyników wciąż zarabia więcej obrazuje siłę wizerunku i znaczenia marketingu oraz PR-u. W 2015 roku na konto Maszy wpłynęło prawie 30 milionów dolarów, z czego tylko 1/5 były to pieniądze "podniesione" z kortu. To sponsorzy od lat rozstają w tenisie karty - decydują o planach gier, podnoszeniu wypłat czy wypłacaniu tzw. startowego. Dla promocji imprezy są w stanie wyłożyć niekiedy każdy pieniądz, często "zabijając" główne przesłanie sportu.

 

Ze względu na olbrzymie znaczenie biznesowej otoczki w tenisowych zjawiskach postawiłem poświęcić tym tematom specjalny cykl felietonów. W tekstach tych będę poruszał bieżące marketingowe, PR-owe i medialne sfery rozwoju białego sportu, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie w jakim kierunku to wszystko zmierza. Felietony będą się pojawiać cyklicznie od nowego sezonu - w każdy pierwszy i trzeci weekend miesiąca. Jeśli istnieje temat, który chcielibyście abym poruszył to śmiało piszcie na portalowym profilu na Facebooku (w wiadomościach prywatnych). Pierwszy tekst wyjątkowo pojawi się w okresie świątecznym! Zapraszam!

 

O MNIE: Mam na imię Kamil, mam 21 lat i obecnie studiuję zarządzanie na jednej z warszawskich uczelni. Moja pasja do tenisa zrodziła się dekadę temu, poniekąd dzięki najlepszej polskiej tenisistce - Agnieszce Radwańskiej, a dokładniej po jej triumfie w Sztokholmie. Początkowo zostałem tenisowym świrem w pełni, rozpoczynając regularne treningi. W gimnazjum doznałem jednak kontuzji barku, później kolana i rakieta na pewien czas wylądowała na kołku. Szybko do grania jednak wróciłem, ale tylko w wymiarze amatorskim i to do chwili obecnej. Przez 10 lat w rozgrywkach WTA i ATP byłem świadkiem wielu rzeczy, obejrzałem setki spotkań, obserwowałam niejedną zmianę warty. Jestem wielkim fanem Rafaela Nadala, Juana Martina del Potro, Sereny Williams i Garbine Muguruzy. Dodatkowo dażę szacunkiem, niekoniecznie sympatią, wszystkie postaci, które miały olbrzymi wpływ na obecną pozycję tenisa.

 

Kamil Kuć

źródło: inf własna / grafika: własma

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X