
Na Li
- Urodzona 26 lutego 1982 w Wuhan (Chiny);
- Zaczęła grać w wieku 8 lat;
- Status profesjonalny uzyskała od 1999 roku;
- W 2011 roku spełniła swój główny cel zawodowy, zdobywając w turnieju im. Rolanda Garrosa trofeum wielkoszlemowe.
1999 – 2000
W pierwszym profesjonalnym sezonie występowała w turniejach ITF. Dwukrotnie odniosła zwycięstwo w Shenzhen, a ponadto wygrała rywalizację w Westende. W parze z Ting Li triumfowała również w deblowych turniejach cyklu ITF. W kolejnym roku wzięła udział w pierwszych zawodach WTA. W Taszkencie odpadła w pierwszej rundzie, natomiast w Szanghaju przegrała drugie spotkanie. W wielkoszlemowym US Open nie udało jej się przejść przez kwalifikacje. Sukcesy w dalszym ciągu odnosiła w rozgrywkach ITF.
2001 – 2003
W 2001 roku występy cyklu WTA odnotowała w Szanghaju, a także w wielkoszlemowych Australian Open i Wimbledonu. W Chinach odpadła w pierwszej rundzie, natomiast podczas rywalizacji w Melbourne i Londynie nie przeszła eliminacji. W sezonie 2002 grała w turniejach ITF, wśród których odniosła zwycięstwo w Midland. W 2003 roku nie brała udziału w żadnych rozgrywkach.
2004 – 2005
Największe sukcesy w dalszym ciągu odnosiła w rywalizacji cyklu ITF. Jednak w sezonie 2004 udało jej się zdobyć pierwszy tytuł w turnieju WTA – w Guangzhou. To zwycięstwo zapewniło jej awans do pierwszej setki światowego rankingu. W 2005 roku zaczęła osiągać coraz lepsze wyniki w rozgrywkach wyższej rangi. Odnotowała finał w Estoril, a także półfinały w Hobarcie, Rabacie i na Bali.
2006
Ponownie osiągnęła finał w Estoril, jednak kolejny raz nie udało jej się odnieść zwycięstwa. W Berlinie odnotowała półfinał. W Australian Open przegrała pierwsze spotkanie, ale znalazła się w trzeciej rundzie French Open. Podczas Wimbledonu dotarła do ćwierćfinału, w którym uległa dopiero rankingowej dwójce – Kim Clijsters. Na US Open była bliska powtórzenia wyniku z Londynu, jednak w czwartej rundzie nie sprostała w meczu o dalszy awans.
2007
Dotarła do półfinałów w Sydney i Indian Wells. Ćwierćfinały odnotowała w Miami, Strasburgu i Birmingham. Na Australian Open osiągnęła czwartą rundę, natomiast na French Open - trzecią. Przez resztę sezonu pauzowała z powodu kontuzji.
2008
Po urazie powróciła na światowe korty w wielkim stylu, wygrywając od razu turniej w Gold Coast. Ponadto w trakcie sezonu osiągnęła jeszcze półfinały w Antwerpii, Dausze i Luksemburgu. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie dotarła do półfinału, w którym nie sprostała Dinarze Safinie. Wśród rozgrywek wielkoszlemowych, najlepiej zagrała w US Open, gdzie odnotowała czwartą rundę.
2009
W Monterrey i Birmingham awansowała do finałów, jednak rywalki skutecznie zatrzymały ją na drodze po zwycięski puchar. Na US Open dotarła do ćwierćfinału, w którym uległa późniejszej triumfatorce Kim Clijsters. Podczas French Open osiągnęła czwartą rundę, a w turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu zakończyła swój udział w fazie trzeciej.
2010
W Birmingham wygrała trzeci turniej w karierze. Podczas Australian Open odnotowała najlepszy wielkoszlemowy występ w swojej dotychczasowej karierze. Dotarła do półfinału, w którym szansy na dalszy awans pozbawiła ją dopiero Serena Williams. Ponadto osiągnęła półfinały w Warszawie, Kopenhadze i Pekinie oraz ćwierćfinały w Dubaju, Stuttgarcie i Madrycie.
2011
Sezon otworzyła triumfem w Sydney International, ale w historię tenisa wpisała się na dobre dwa tygodnie później, kiedy została pierwszą zawodniczką w dziejach swojego kontynentu, której udało się awansować do ostatniego etapu Australian Open. Na kortach Melbourne Parku nie podołała jednak ówczesnej wiceliderce rankingu WTA – Kim Clijsters. Tę stratę odrobiła w Paryżu. Pokonała tam cztery tenisistki z „TOP 10” i, jako pierwsza Azjatka, zdobyła wielkoszlemowe trofeum. Zakwalifikowała się również do mistrzostw WTA, gdzie zwyciężyła jedynie Marię Szarapową.
2012
Pierwszym turniejem głównego cyklu w tym sezonie z udziałem Azjatki była imprez w Sydney. Li broniła tam tytułu mistrzowskiego, ale w finale uległa w trzech setach Białorusince Wiktorii Azarence. Podczas wielkoszlemowego Australian Open Chinka dotarła do czwartej rundy, w której przegrała pojedynek z byłą liderką światowego rankingu – Belgijką Kim Clijsters. Nieco lepiej zaprezentowała się w trakcie marcowych Mastersów w Indian Wells i Miami. W obu tych czempionatach zameldowała się w ćwierćfinale. W pierwszym z nich promocję do półfinału odebrała jej Niemka Angelique Kerber, a w drugim Rosjanka Maria szarapowa. Reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów była górą również w finałowym starciu w turnieju w Rzymie. Lina broniła w tym roku tytułu mistrzowskiego w wielkoszlemowym French Open. Niewątpliwie zawiodła oczekiwania swoich kibiców, kiedy z zawodami w Paryżu pożegnała się już w czwartej rundzie. Tenisistka rozstawiona z numerem siódmym przegrała bitwę z Kazaszką Jarosławą Szwedową. Jeszcze słabiej wypadła na Wimbledonie (druga runda) i Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (pierwsza runda). Po serii porażek Chinka podjęła współpracę z nowym trenerem Carlosem Rodriguezem. Zmiana ta niewątpliwie przyczyniła się do tego, że w trakcie przygotowań do US Open, Azjatka zanotowała tak duże osiągnięcia jak finał zawodów w Montrealu i tytuł mistrzowski imprezy w Cincinnati. W samym Nowym Jorku odpadła jednak, po przegranej z Brytyjką Laurą Robson, już w trzeciej rundzie. Rok 2012 był pierwszym w wykonaniu Li, w którym nie dotarła do żadnego ćwierćfinału czempionatu wielkoszlemowego. Awans do najlepszej ósemki zawodniczek sezonu mogły zapewnić Chince tylko dobre starty w tourze po Azji. W Tokio zameldowała się ona w 1/8 finału, a w Pekinie w półfinale, dzięki czemu zajęła ostatnią lokatę premiowaną promocją do stambulskiego Mastersa. Trafiła tam do Grupy Czerwonej, razem z Amerykanką Sereną Williams, Niemką Angelique Kerber i Białorusinką Wiktorią Azarenką. Udało jej się pokonać tylko reprezentantkę naszych zachodnich sąsiadów, ale mimo to zakończyła sezon na siódmej lokacie klasyfikacji WTA.
2013
Li rozpoczęła sezon od wygrania turnieju w Shenzhen oraz awansu do półfinału w Sydney. W pierwszej imprezie wielkoszlemowej Chinka spisywała się nadspodziewanie dobrze i doszła aż do finału, w którym przegrała z Białorusinką Wiktorią Azarenką. W ostatnim turnieju organizowanym na kortach twardych - Miami - uległa w ćwierćfinale Amerykance Serenie Williams. W imprezach rozgrywanych na nawierzchni ceglanej grywała raczej w kratkę, notując m.in. finał w Stuttgarcie, pierwszą rundę w Madrycie oraz trzecią rundę w Rzymie. Podczas Rolanda Garrosa wypadła słabo, przegrywając już w drugiej rundzie z Amerykanką Bethanie Mattek-Sands. Na kortach Wimbledonu stoczyła bardzo wyrównany bój w ćwierćfinale z Agnieszką Radwańską, który przegrała 6-7(7) 6-4 2-6. W imprezach poprzedzających US Open zaprezentowała się bardzo dobrze, osiągając półfinały w Toronto i Cincinnati. Ostatni Wielki Szlem w tym roku zakończyła na etapie półfinału, w którym okazała się słabsza od późniejszej triumfatorki całej imprezy, Sereny Williams. Końcówka sezonu była dla niej udana, bowiem najpierw doszła do ćwierćfinału w Pekinie, a nieco później do finału w Mistrzostwach WTA. W Istambule ponownie nie znalazła recepty na Amerykankę . Sezon zakończyła na trzecim miejscu w kobiecym zestawieniu.
2014
Li znakomicie rozpoczęła 2014 rok i triumfowała na kortach w Shenzhen, pokonując w finale swoją rodaczkę Shuai Peng. Pod koniec stycznia Chinka zdobyła drugi wielkoszlemowy tytuł w swojej karierze, wygrywając Australian Open. Warto podkreślić, że w trzeciej rundzie Li obroniła piłkę meczową w starciu z Czeszką Lucie Safarovą. Zwycięska seria Azjatki zakończyła się dopiero w Doha, gdzie w trzeciej rundzie pokonała ją Petra Cetkovska. W Indian Wells doszła do półfinału, przegrywając z Flavią Pennettą, natomiast w Miami uległa w meczu o tytuł Serenie Williams. Tej części sezonu, która rozgrywana była na kortach ziemnych, nie mogła zaliczyć do udanych. W Madrycie i Rzymie osiągnęła ćwierćfinały, natomiast na kortach Rolanda Garrosa zupełnie niespodziewanie już w pierwszej rundzie zatrzymała ją Francuzka Kristina Mladenovic. Po zmaganiach w Paryżu Li zaprezentowała się jeszcze na Wimbledonie, jednak i tam nie zagościła zbyt długo, bowiem w trzeciej rundzie uległa Czeszce Barborze Zahlavovej Strycovej. Tuż po występie w Londynie Chinka musiała zrobi sobie przerwę od tenisa, ponieważ miała problemy z kolanem. Azjatka miała pojawić się na korcie po US Open, jednak postanowiła zakończyć profesjonale starty, tłumacząc się wciąż powracającymi problemami z kolanami. Oficjalne pożegnanie Li, która 19 września odwiesiła rakietę na kołek, odbyło się na kortach w Pekinie. 32-latce kwiaty wręczył Rafael Nadal.
Li uzyskała status profesjonalny w 1999 roku. W sumie udało jej się zdobyć dwa tytuły wielkoszlemowe, w 2011 roku na kortach Rolanda Garrosa i w tym sezonie w Australian Open. W lutym Azjatka zajmowała najwyższe w swojej karierze 2. miejsce.
CIEKAWOSTKI
- Zanim zaczęła grać w tenisa, przez dwa lata trenowała badmintona.
- W 1998 roku wygrała juniorski puchar Azji.
- W 2010 roku całą nagrodę, którą otrzymała za występ w Madrycie przekazała fundacji wspomagającej poszkodowanych na skutek trzęsienia ziemi w chińskim Yushu.
- Po triumfie w turnieju im. Rolanda Garrosa władze Hubei mianowały ją honorową obywatelką prowincji i nagrodziły premią w wysokości 94 tysięcy dolarów.
Na Li w dotychczasowej karierze odniosła sześć turniejowych zwycięstw w grze pojedynczej. W rankingu najwyżej sklasyfikowana była pod koniec 2011 roku, kiedy to zajmowała 5. pozycję.
Wasze komentarze: