
Mariusz Fyrstenberg
- Urodzony 8 lipca 1980 roku w Warszawie
- Zaczął grać w wieku 7 lat
- Status profesjonalny od 2001 roku
- Specjalista od gry podwójnej. Tworzy wraz z Marcinem Matkowskim najlepszą polską parę deblową.
2001 – 2003
W pierwszym zawodowym sezonie wygrywał deblowe turnieje rangi Futures. Występ w Sopocie zakończył w pierwszej rundzie. W roku 2002 razem z Marcinem Matkowskim odniósł zwycięstwa podczas challengerów w Graz oraz Manerbio. W sezonie 2003 na sopockich kortach zdobyli pierwszy tytuł w grze podwójnej w rozgrywkach ATP. Ponadto sięgnęli po zwycięski puchar podczas challengerów w Hilversum, Manerbio, Szczecinie i Aachen. Sezon zakończył na 84. miejscu deblowego rankingu ATP.
2004
Razem z Marcinem Matkowskim odniósł zwycięstwo w Costa do Sauipe. Ponadto wygrali challenger w niemieckim Heilbronn. Do półfinałów dotarli w Chennai, Vina del Mar, Acapulco, Bukareszcie i Palermo. O finał walczył jeszcze w Bastad, gdzie partnerował mu Niemiec Karsten Braasch. Na koniec roku był na 49. pozycji w rankingu.
2005
W parze z Marcinem Matkowskim odniósł zwycięstwo w Sopocie i podczas szczecińskiego challengera. W Palermo osiągnęli finał, natomiast w Costa Do Sauipe i Napoli odnotowali półfinały. W Houston, razem z Czechem Tomasem Cibulecem, również dotarł do półfinału. W światowym rankingu został sklasyfikowany jako 54. deblista świata.
2006
Razem z Marcinem Matkowskim wygrał rywalizację w Bukareszcie. Bliscy zdobycia kolejnych tytułów byli w Costa Do Sauipe, Barcelonie, New Haven, Palermo i Bazylei. Świetny występ odnotowali na wielkoszlemowym Australian Open, gdzie osiągnęli półfinał. Ponadto awansowali do turnieju Tennis Masters Cup. W deblowym rankingu zajmował 16. miejsce.
2007
Z Matkowskim odnieśli zwycięstwa w Sopocie oraz Wiedniu. W New Haven, Metz i Madrycie dotarli do finałów, jednak nie sprostali swoim przeciwnikom. Półfinały osiągnęli w Sydney, Buenos Aires, Estoril i Bukareszcie, ale rywale skutecznie przeszkodzili im w dalszym awansie.
2008
W Warszawie i Madrycie debel Fyrstenberg/Matkowski był niepokonany i zdobył kolejne dwa tytuły w turniejach cyklu ATP. W Barcelonie, Bukareszcie i Metz dotarli do finałów, jednak nie udało im się odnieść kolejnych zwycięstw. Półfinały osiągnęli w Sydney i Paryżu. Ponownie zakwalifikowali się do Tennis Masters Cup i w tym roku odnotowali półfinał. Wśród deblistów zajął 15. pozycję.
2009
W parze z Marcinem Matkowskim wygrał rywalizację w Eastbourne i Kuala Lumpur. Dotarli również do finałów w Waszyngtonie i Szanghaju, a także półfinałów w Sydney i Paryżu. Na wielkoszlemowym Australian Open polski debel osiągnął ćwierćfinał. Razem z Brazylijczykiem Marcelo Melo odnotował półfinał rozgrywek w Stuttgarcie. Sezon zakończył na 18. miejscu w deblowym rankingu.
2010
Razem z Matkowskim triumfowali w Eastbourne. Zwycięstwo było w ich zasięgu również w Kuala Lumpur, Pekinie, Szanghaju i Wiedniu, gdzie dotarli do finałów, w których jednak ulegli rywalom. W Miami i Barcelonie odnotowali półfinały. Świetne wyniki osiągnęli na French Open i US Open, podczas których awansowali do ćwierćfinałów. W kończącym sezon ATP World Tour, po pokonaniu m.in. Boba i Mike’a Bryanów, znaleźli się w półfinale.
2011
W 2011 roku Frytka i Matka nie zwyciężyli w żadnym turnieju ATP. Mimo to zanotowali na swoim koncie dwa ogromne sukcesy – finał wielkoszlemowego US Open, gdzie ulegli austriacko-niemieckiej dwójce złożone z Jurgena Melzera i Philippa Petzschnera (2-6 2-6) oraz londyński finał Masters, gdzie w rozgrywkach udział bierze osiem najlepszych duetów sezonu. Wówczas lepiej od nich zaprezentowali się Białorusin Maks Mirny i Kanadyjczyk Daniel Nestor (7-5 6-3).
2012
Tradycyjnie już rok 2012 upłynął dla Fyrstenberga pod znakiem współpracy z Marcinem Matkowskim. Popularny "Frytka" wraz ze swoim kolegą rozpoczął sezon od udanego występu w Brisbane i Melbourne, dochodząc do ćwierćfinału Australian Open. Swój pierwszy finał Polacy zanotowali w lutowej imprezie w Dubaju. Równie udany był kolejny turniej, który dla naszych deblistów zakończył się półfinałem w Indian Wells. Apogeum formy duetu Fyrstenberg i Matkowski nadeszło wraz z końcem kwietnia, kiedy to urodzony w 1980 roku tenisista zanotował kolejno swój 12. i 13. tytuł w karierze, zwyciężając w Barcelonie i Madrycie. Kolejne turnieje nie były już jednak tak udane, czego dowodem były porażki w 3. rundzie Roland Garros, 1. rundzie Wimbledonu, 1. rundzie US Open i 1. spotkaniu podczas Igrzysk Olimpijskich. Polacy zagrali jeszcze co prawda w półfinałach imprez w Kuala Lumpur i Bazylei oraz ćwierćfinale kończącego sezon turnieju Masters w Paryżu, jednak nie pozwoliło im to na występ w ATP World Tour Finals.
2013
W 2013 roku Mariusz Fyrstenberg kontynuował wspólne występy z Marcinem Matkowskim. Nasi debliści zdołali wygrać tylko jeden turniej, imprezę halową rangi ATP Word Tour 500 w Hamburgu. Ponadto z dobrej strony pokazali się również podczas zawodów Masters 1000 w Miami, ulegając dopiero w decydującej rozgrywce parze Quereshi/Rojer. Trzykrotnie nasi debliści zameldowali się w półfinale imprez najwyższej rangi (Rotterdam, Bazylea i Montreal). Niezbyt dobre wyniki nasz deblista zanotował w turniejach wielkoszlemowych. Start w Melbourne i w Nowym Jorku zakończył już na 1. rundzie, a dobry występ na kortach Rolanda Garrosa (ćwierćfinał) powstrzymała kontuzja mięśnia grzbietu. Ten uraz naszemu debliście nie pozwolił na występ na trawiastych kortach Wimbledonu. Warte odnotowania są również imprezy, w których Mariusz wraz z Marcinem znaleźli się w ćwierćfinale (Dubaj, Barcelona, Waszyngton, Cincinnati, Wiedeń). Znacznie poniżej oczekiwań Frytka zaprezentował się, oprócz Australian Open i US Open, w imprezach Masters 1000 w Indian Wells, w Monte Carlo, w Barcelonie, w Madrycie, w Rzymie, w Pekinie i w Szanghaju. Rywalizację w tych prestiżowych turniejach kończył zazwyczaj na 1. rundzie. Mimo kilku bolesnych porażek, Frytka i Matka, zdołali zakwalifikować się po rocznej przerwie do kończących sezon Finałów ATP Word Tour. W londyńskiej hali O2 byli blisko awansu do półfinału, lecz w kluczowym meczu przegrali po super tie breaku z najlepszymi deblistami świata, braćmi Bryan.
2014
Mariusz Fyrstenberg 2014 rok rozpoczął od tytułu w Brisbane. Warszawianin wspólnie z utytułowanym Danielem Nestorem w finale australijskiego turnieju pokonali parę Juan Sebastian Cabal/Robert Farah 6-7 (4) 6-4 10-7. Następnie polski tenisista zaprezentował swoje umiejętności w imprezie Apia International w Sydney. Frytka powrócił do wspólnych występów ze swoim stałym partnerem, Marcinem Matkowskim. Biało-czerwoni zakończyli zawody na fazie ćwierćfinałowej, ulegając duetowi Daniel Nestor/Nenad Zimonjić. W najważniejszym turnieju stycznia, w Australian Open, Polacy odpadli w 3. rundzie, ulegając po wyrównanym spotkaniu swoim pogromcom z Sydney, Nestorowi i Zimonjicowi. W lutym Matka i Frytka w Rotterdamie osiągnęli półfinał, a w Dubaju odpadli już po pierwszym meczu. Marzec był dla naszych deblistów wyjątkowo kiepskim miesiącem. W obu imprezach rangi Masters 1000 w Indian Wells i w Miami, nasi reprezentanci zakończyli zmagania już na 1. rundzie. W kwietniu w Monte Carlo udało się biało-czerwonym osiągnąć drugą rundę, a na mączce w Bukareszcie dotarli aż do finału, gdzie lepsi od nich okazali się Jean-Julien Rojer/Horia Tecau. Przed rozpoczęciem Rolanda Garrosa warszawianin i szczecinianin osiągnęli ćwierćfinał w imprezie rangi Masters 1000 w Madrycie i słaby występ w imprezie tej samej rangi w Rzymie (porażka w 1. rundzie). Zmagania na paryskiej mączce podczas Rolanda Garrosa zakończyły się fiaskiem dla naszego debla. Matkowski i Fyrstenberg dość niespodziewanie odpadli już w pierwszej fazie Wielkiego Szlema. Okres gry na trawie polscy reprezentanci postaniwili spędzić z zagranicznymi partnerami. Dla Mariusza zmagania w londyńskim Queen's Clubie, w Eastbourne oraz podczas wielkoszlemowego Wimbledonu były zupełnie nieudane. Polak nie zdołał podczas sezonu na trawie odnieść choćby jednego zwycięstwa. W lipcu nadal polski deblista nie mógł przełamać fatalnej passy. Najpierw wspólnie z Colinem Flemingiem nie podbili Stuttgartu, a następnie po powrocie do występów z Marcinem Matkowskim odpadli po pierwszym meczu w Hamburgu i w kwalifikacjach do imprezy w Waszyngtonie! W pierwszej połowie sierpnia warszawianin nawiązał współpracę z Fabio Fogninim. Polak i temperamentny Włoch w Toronto zapisali na swoim koncie jedno zwycięstwo, a w Cincinnati nie zdołali przebrnąć pierwszej rundy. Od turnieju w Winston-Salem nastąpił okres dobrych wyników Frytki. Wspólnie z Marcinem Matkowskim zanotowali ćwierćfinał we wspomnianym wyżej turnieju oraz 3. rundę wielkoszlemowego US Open. We wrześniu rozpędzeni Polacy okazali się najlepsi w imprezie rangi 250 na hali w Metz. W tournee azjatyckim Fyrstenberg występował z zagranicznymi partnerami. Jedynie godny uwagi rezultat odnotował w Shenzhen, osiągając ćwierćfinał wspólnie z doświadczonym Maksem Mirnym. Pod koniec sezonu Polak dotarł do ćwierćfinału w Wiedniu z Davidem Marrero i zupełnie nie powiodło mu się podczas zmagań w rodzinnym mieście Rogera Federera, w Bazylei.
Marcin Matkowski przez większą część sezonu kontynuował wspólne starty z Mariuszem Fyrstenbergiem. Szczecinianin nie może jednak zaliczyć 2014 roku do udanych. Z popularnym Frytką udało mu się wspólnie wygrać tylko jeden turniej. Biało-czerwoni okazali się najlepsi w imprezie halowej w Metz. Dobry wynik nasi debliści odnotowali także na mączce w Bukareszcie, przegrywając dopiero w finale z Jeanem-Julienem Rojerem i Horią Tecau. Poza tym wspólnie z Frytką Matkowski osiągnął również półfinał w Rotterdamie, 3. rundę Australian Open oraz US Open, ćwierćfinały w Sydney, w Madrycie i w Winston-Salem. Nie zabrakło jednak też słabszych występów. Polski eksportowy debel po pierwszym spotkaniu zakończył zmagania, m.in. w Dubaju, w Indian Wells, w Miami, w Oeiras, w Rzymie, w Hamburgu i na kortach Rolanda Garrosa.
CIEKAWOSTKI
- Od 2001 roku reprezentuje Polskę w Pucharze Davisa.
- W 2007 roku w parze z Agnieszką Radwańską osiągnął ćwierćfinał US Open w grze mieszanej.
Mariusz Fyrstenberg swoje największe sukcesy odnosi w grze podwójnej. Triumfował w 13 turniejach deblowych. Za każdym razem wygrywał w parze z Marcinem Matkowskim. 21 razy byli finalistami rozgrywek. W latach 2006, 2008-2011 występował z Matkowskim w kończących sezon mistrzostwach dla pierwszej ósemki rankingowej.
Wasze komentarze: