Maria Szarapowa

 

  • urodzona 19 kwietnia 1987 w Nyagan (Rosja)

 

2001-2003

 

Szarapowa już od wczesnych lat juniorskich była murowaną kandydatką na gwiazdę kobiecego tenisa. Rosjanka swój pierwszy pełny sezon w WTA Tour zanotowała w 2003 roku. Młoda Masza nie zdołała wygrać spotkania w Australian Open i Roland Garros, jednak już na Wimbledonie sprawiła olbrzymią niespodziankę, eliminując turniejową jedenastkę, Jelenę Dokic. Szarapowa awansowała wówczas do IV rundy londyńskich zmagań. Wcześniej Rosjanka zanotowała półfinał w Birmingham, zaś później wygrywała w Tokio i Quebec City. To pozwoliło jej wedrzeć się do top 50 kobiecego notowania.

 

2004

 

Sezon 16-letnia wówczas Masza rozpoczęła z wielkim animuszem, bowiem od kilku solidnych występów, które dały jej awans do czołowej 20. Świetnie Rosjanka spisała się w Roland Garros, gdzie zanotowała ćwierćfinał. Później poprawiła osiągnięcie sprzed roku w Birmingham oraz sprawiła olbrzymią sensację w Wimbledonie, zwyciężając w wielkoszlemowej imprezie w wieku zaledwie 17 lat. Sukces zrobił z młodej i niezwykle urodziwej tenisistki prawdziwą gwiazdę. Szarapowa na dobre wdarła się na szczyty rankingów i kontynuowała udane występy i zakończył sezon kolejnym zwycięstwem w Tokio oraz kolejną wygraną z młodsza z sióstr Williams. Tym razem miało to miejsce w kończących rok WTA Championships.

 

2005

 

W kolejnym sezonie nastoletnia zawodniczka była już zdecydowaną gwiazdą i jak na świetną tenisistkę przystało, rozpoczęła rok od półfinału w Australian Open, wygranej w Tokio, Dausze i kilku świetnych występach w imprezach rangi Premier, co pozwoliło jej objąć fotel wiceliderki światowego notowania. Szarapowa zagrała jeszcze w ćwierćfinale w Paryżu, zaś później nie udało jej się obronić tytułu w Lonydnie, gdzie przegrała w 1/2 finału z Venus Williams. Straty powetowała sobie półfinałem w US Open. Nie udało jej się również utrzymać mistrzostwa w WTA Championships i tak jak rok wcześniej, sezon zakończyła na 4. pozycji.

 

2006

 

2006 rok to kolejna seria świetnych występów zapoczątkowych półfinałem w Australii. Zawodniczka zwolniła nieco tempo w Roland Garros, gdzie odpadła już w IV rundzie. To jednak nie odbiło się negatywnie na jej pozycji. Rosjanka po obronie punktów za półfinał w Wimbledonie, triumfowała w swoim drugim wielkoszlemowym turnieju, US Open. Wygrane w Zurychu, Linz oraz półfinał w WTA Championships zagwarantowały zawodniczce fotel wiceliderki na zakończenie sezonu.

 

2007

 

Szarapowa rok rozpoczęła z wysokiego C. Rosjanka była o krok od wygranej w Austaralian Open, jednak tym razem na jej drodze stanęła Serena Williams, która już wtedy wyrastała na odwieczną rywalkę Marii. Porażka nie przeszkodziła jednak Szarapowej w objęciu przewodnictwa w rankingu WTA, które utraciła po wpadkach w Indian Wells i Miami. Masza zagrała jeszcze w półfinale Roland Garros, ale zdecydowanie rozczarowała w Wimbledonie, gdzie w swoim koronnym turnieju awansowała zaledwie do IV rundy. Jeszcze gorzej zawodniczka spisała się broniąc tytułu w Nowym Jorku, gdzie wygrała zaledwie dwa razy. Finał w kończących sezon mistrzostwach uplasował ją na 5. pozycji w rankingu.

 

2008

 

Jak się później okazało obiecująca końcówka minionego roku była dla Rosjanki bardzo motywująca, bowiem Szarapowa już na początku 2008 roku zapewniła sobie kolejny tytuł Grand Slam, wywalczony tym razem w Melbourne. Kolejne imponujące występy w Dausze, Indian Wells i Amelia Island pozwoliły tenisiste odbudować pozycję w światowym notowaniu i do Roland Garros Rosjanka przystępowała już w roli liderki. Na niewiele się to jednak zdało, bowiem tym razem w IV rundzie lepsza była Dinara Safina. Maria wróciła na kort dopiero podczas Wimbledonu opuszczając bardzo owocną dla niej imprezę w Birmingham. Szarapowa całkowicie jednak rozczarowała, bowiem odpadła już w II rundzie. Bardzo pechowa była dla niej impreza w Montrealu, gdzie odnowiła się jej kontuzja ramienia. Szarapowa na kilka miesięcy wycofała się z gry i powróciła na kort dopiero w połowie kolejnego sezonu.

 

2009

 

Co ciekawe, Maria wróciła na kort w Warszawie, która była przetarciem przed wielkoszlemowym Roland Garros. Ze względu na stratę gigantycznej liczby punktów, Szarapowa nie byla jednak w Paryżu rozstawiona i zdołała awansować jedynie do ćwierćfinału, co pozwoliło jej wrócić do czołowej setki. Rosjanka musiała poświęcić kolejne miesiące na żmudne odbudowywanie pozycji w rankingu i odzyskiwanie właściwego rytmu. Powrót na szczyt zawodniczki się przedłużał i głównie za sprawą wygranej w Tokio, Szarapowa zdołała zakończyć rok w top 15 rankingu WTA.

 

2010

 

Gdy wszystko wskazywało na to, że Rosjanka w końcu ponownie będzie mogła pokazać pełnię swoich umiejętności, Szarapowa całkowicie rozczarowała przegrywają na inaugurację w AO. Nadzieję w serca kibiców wlała wygrana w Memphis, ale szybko Maria została sprowadzona na ziemię porażkami w Indian Wells i Madrycie. Szarapowa rozczarowywała do końca sezonu. Słabe występy okraszane były pojedynczymi przebłyskami talentu Rosjanki, jednak wielu zaczęło prorokować, iż zawodniczka nie będzie już w stanie powrócić do swojego najlepszego tenisa, co potwierdzała jej pozycja na koniec roku: 18.

 

2011

 

Szarapowa kontynuowała przeciętne występy na początku kolejnego sezonu, w którym po słabym występie w Melbourne rozkręciła się dopiero w Indian Wells. Był to moment zwrotny w karierze zawodniczki, która w końcu odzyskała swój dawny blask. Finał w Miami, wygrana w Rzymie, półfinał w Paryżu i finał w Wimbledonie odbudowały silną pozycję zawodniczki. Maria dołożyła jeszcze wygraną w Cincinnati i w nieco gorszym stylu kończyła sezon.

 

2012

 

Nowy rok zainaugurowała w wielkim stylu, występując w finale Australian Open. Seria dobrych występów w Indian Wells, Miami, Stuttgarcie i Rzymie świetnie przygotowały zawodniczkę do Roland Garros. Szarapowa w końcu zwyciężyła w Paryżu i skompletowała tym samym Złotego Szlema. Nieco gorzej było już na Wimbledonie, gdzie pomimo rozstawienia z numerem jeden, zawodniczka odpadła już w IV rundzie. Lepiej było po powrocie do Londynu na Igrzyska Olimpijskie, Rosjanka wywalczyła już srebrny medal. Masza wróciła na kort dopiero w Nowym Jorku, gdzie zagrała w półfinale. Późniejsze finały Pekinie i WTA Championships zapewniły jej fotel wiceliderki na koniec sezonu.

 

2013

 

Szarapowa rozpoczęła sezon 2013 dopiero od wielkoszlemowego Australian Open, gdzie doszła do półfinału, przegrywając z Chinką Li Na. W kolejnych imprezach Rosjanka prezentowała się wyśmienicie, wygrywając turnieje w Indian Wells i Stuttgarcie, oraz osiągając finały w Miami i Madrycie, półfinał w Doha i ćwierćfinał w Rzymie. W drugim wielkoszlemowy turnieju doszła aż do finału, w którym okazała się słabsza od Amerykanki Sereny Williams. Wimbledon minął dla niej bez echa, bowiem już w drugiej rundzie przegrała z Portugalką Michelle Larcher De Brito. Od tego momentu rosyjska tenisistka zmagała się z kolejnymi kontuzjami. Najpierw miała problemy z biodrem, natomiast nieco później z barkiem. Od londyńskiego czempionatu Szarapowa pojawiła się na korcie tylko raz, pod koniec sierpnia w Cincinnati. Wówczas już w meczu otwarcia przegrała z Amerykanką Sloane Stephens. Nękana urazem barku Rosjanka wycofywała się z kolejnych imprez i w końcówce 2013 roku ani razu nie pojawiła się już na korcie. Sezon zakończyła na czwartym miejscu w kobiecym zestawieniu.


2013

 

Maria w 2014 roku powróciła na kort po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją barku. Rosjanka w swoim premierowym turnieju - rozgrywanym w Brisbane - doszła do półfinału, ulegając Serenie Williams. Na kortach Australian Open w czwartej rundzie zatrzymała ją Słowaczka Dominika Cibulkova, natomiast w półfinale imprezy WTA w Paryżu uległa swojej rodaczce Anastasii Pavlyuchenkovej. Powracająca do pełni formy Szarapowa musiała znieść gorycz porażki również w Indian Wells, gdzie w trzeciej rundzie sensacyjnie przegrała z Włoszką Camilą Giorgi. Od tego momentu rozpoczął się zdecydowanie lepszy okres dla byłej liderki rankingu. Rosjanka osiągnęła półfinał w Miami oraz triumfowała w dwóch imprezach z rzędu: Stuttgarcie i Madrycie. Pomimo słabego występu w Rzymie szybko się zrehabilitowała i odniosła piąte wielkoszlemowe zwycięstwo, pokonując w finale Rolanda Garrosa Rumunkę Simonę Halep. Na kortach Wimbledonu popularna Masza stoczyła nieprawdopodobny pojedynek czwartej rundy z Niemką Angelique Kerber, który przegrała minimalnie 6-7(4) 6-4 4-6. W tej części sezonu, która rozgrywana jest na kortach twardych Szarapowa nie błyszczała. Osiągnęła trzecią rundę w Montrealu, półfinał w Cincinnati i czwartą rundę US Open. Tuż po nowojorskiej imprezie uległa w trzeciej rundzie w Wuhanie Szwajcarce Timei Bacsinszky, jednak tydzień później dołożyła do swojej kolekcji kolejny tytuł, pokonując w finale w Pekinie Czeszkę Petrę Kvitovą. W kończących sezon Mistrzostwach WTA była bardzo bliska awansu do półfinału, ale nie wykorzystała okazji i nie wyszła z grupy. Rok 2015 Maria rozpocznie na pozycji wiceliderki kobiecego zestawienia.

Filmy wideo:

Galeria zdjęć:



« powrót

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama



 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny





Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X