
Jelena Jankovic
- Urodzona 28 lutego 1985 roku w Belgradzie (dzisiejsza Serbia);
- Zaczęła grać w wieku 9 lat;
- Status profesjonalny od 2000 roku;
- Wychowanka Tenisowej Szkoły Nicka Bollettieriego. W czasie swojej kariery juniorskiej zwyciężyła w wielkoszlemowym Australian Open 2001.
2000 – 2002
W debiutanckim sezonie wystartowała w kwalifikacjach do turnieju ITF w Clearwater, a także do rozgrywek WTA w Filadelfii. W kolejnym roku zagrała w Indian Wells, gdzie przegrała w drugiej rundzie, a w Miami nie przebrnęła nawet przez eliminacje. W 2002. coraz częściej z powodzeniem przechodziła przez turniej kwalifikacyjny. Pierwszy ćwierćfinał w karierze osiągnęła w Stanford.
2003
Na początku sezonu wystartowała w wielkoszlemowym Australian Open, w którym po przejściu eliminacji, dotarła do drugiej rundy. W pozostałych turniejach tej rangi nie udało jej się powtórzyć tego wyniku. W Budapeszcie odnotowała najlepszy rezultat w tym roku – awansowała do ćwierćfinału rozgrywek. Pod koniec roku zajmowała pozycję w pierwszej setce rankingu.
2004
Ten rok przyniósł jej pierwsze turniejowe zwycięstwo – sukces odniosła bowiem w Budapeszcie. Ponadto wzięła udział we wszystkich rozgrywkach wielkoszlemowych. Występ w Australian Open zakończyła w drugiej rundzie, podobnie jak później w US Open. Na kortach im. Rolanda Garrosa i podczas Wimbledonu przegrała pierwsze mecze. W tym sezonie awansowała do grona pięćdziesięciu najlepszych tenisistek na świecie, a na koniec roku była na 28. miejscu.
2005
W Dubaju, Birmingham i Seulu zagrała mecze finałowe, jednak nie udało jej się powstrzymać przeciwniczek. W Berlinie awansowała do półfinału, a w Auckland, Cincinnati i Stanford dotarła do ćwierćfinałów. W turniejach wielkoszlemowych najlepszy wynik odnotowała na Wimbledonie i US Open, gdzie osiągnęła trzecie rundy. Z końcem sezonu została sklasyfikowana na 22. pozycji w rankingu.
2006
Początek sezonu zdawał się potwierdzać jej słabą dyspozycję. Przełom nastąpił w Rzymie, gdzie zawodniczka dotarła do ćwierćfinału. W Los Angeles awansowała do finału, w którym uległa w spotkaniu z Jeleną Dementiewą. Półfinały odnotowała w Strasburgu, Pekinie i Guangzhou, a także podczas wielkoszlemowego US Open, gdzie uległa dopiero rankingowej dwójce – Justine Henin. Rok zakończyła jako 12. tenisistka świata.
2007
Wygrała rywalizację w Auckland, Charleston, Rzymie i Birmingham. Finały osiągnęła w Sydney, Toronto i Pekinie. W wielu turniejach dotarła do półfinałów rozgrywek, jednak najważniejszy awans odnotowała na wielkoszlemowym French Open, gdzie w pojedynku o finał nie sprostała pierwszej rakiecie świata – Justine Henin. Podczas Australian Open i Wimbledonu znalazła się w czwartych rundach, natomiast na US Open była w ćwierćfinale. Pierwszy raz w karierze zawodniczej zakwalifikowała się do WTA Tour Championships. Pod koniec sezonu zamykała pierwszą trójkę rankingu.
2008
Triumfowała w Rzymie, Pekinie, Stuttgarcie i Moskwie. Finał odnotowała w Miami, a także podczas wielkoszlemowego US Open, gdzie uległa Serenie Williams. Na Australian Open osiągnęła z kolei półfinał, w którym przegrała spotkanie z Marią Szarapową. Podczas French Open udało jej się awansować do tego samego etapu, jednak tym razem pokonała ją Ana Ivanovic. Na wimbledońskich kortach dotarła do czwartej rundy. Została liderką światowego rankingu.
2009
Odniosła zwycięstwa w Marbelli i Cincinnati. Do finału awansowała jeszcze tylko w Tokio, a do półfinału jedynie podczas halowego turnieju w Paryżu. W rozgrywkach rangi Wielkiego Szlema najlepiej zagrała na Australian i French Open, gdzie osiągnęła czwarte rundy. Słabsze wyniki znalazły odbicie w rankingu, w którym odnotowała spadek na 8. pozycję.
2010
Po zwycięski puchar sięgnęła w Indian Wells. Decydujący o zwycięstwie pojedynek rozegrała jeszcze w Rzymie, jednak uległa w nim Marii Jose Martinez Sanchez. W półfinale French Open skutecznie zatrzymała ją Samantha Stosur. Udział w Australian Open zakończyła w trzeciej rundzie, a w Wimbledonie przegrała mecz o awans do ćwierćfinału. Podczas US Open nie wystąpiła. Sezon zakończyła ponownie na 8. miejscu.
2011
Sezon rozpoczęła od niepowodzenia już w meczu otwarcia Sydney International, a podczas Australian Open dotarła tylko do drugiej rundy. Wielkoszlemowy wynik poprawiła w międzynarodowych czempionatach Francji oraz Stanów Zjednoczonych, z którymi pożegnała się kolejno w czwartej i trzeciej rundzie. Ćwierćfinały odnotowała dopiero w Miami i Rzymie, zaś półfinały w Dubaju, Katarze, Linzu i Charleston. W Monterrey miała szansę na trofeum, jednak uległa Anastazji Pawliuczenkowej. Porażkę powtórzyła w Cincinnati. Tam z kolei za silna okazała się dla niej Maria Szarapowa. Po raz pierwszy od pięciu lat wypadła poza „topową 10.”.
2013
Początek sezonu nie był dla Jankovic szczególnie udany. Serbka zagrała w II rundzie w Sydney i III fazie wielkoszlemowego Australian Open. W Dausze opdadła natomiast już w pierwszym meczu. Jej prawdziwe przebudzenie miało miejsce w połowie lutego, kiedy to wygrała w słabo obsadzonym turnieju w Bogocie.
Rozczarowująca porażka w meczu otwarcia w Indian Wells nie wskazywała na to, iż doświadczona Jankovic będzie w stanie odnosić kolejne sukcesy, jednak takimi niewątpliwie był awans do półfinału w Miami i finału w Charleston.
Zazwyczaj dobrze spisująca się na nawierzchni ceglastej zawodniczka zdecydowanie rozczarowała na inaugurację w Stuttgarcie i później w Madrycie, jednak odrobiła straty w Rzymie i Paryżu, gdzie dwukrotnie występowała w ćwierćfinałach. Następnie zagrała w półfinale w Norymberdze.
Na trawie od razu rozpoczęła walkę w Wimbledonie, gdzie zanotowała kompromitującą porażkę już w II rundzie.
Po powrocie na korty twarde szybko przegrała z Urszulą Radwańską w Carlsbad, zaś Toronto odpadła już w III spotkaniu. Serbka powetowała sobie straty w Cincinnati, gdzie dopiero w półfinale okazała się gorsza od Wiktorii Azarenki. W US Open spisała się bez rewelacji i awansowała tylko do IV rundy, jednak ponownie formą błysnęła w Pekinie, gdzie dopiero w finale uległa Serenie Williams. W kończących sezon WTA Championships wygrała dwa spotkania i zakończyła rok na 8. pozycji w rankingu WTA.
2014
Jankovic rozpoczęła zmagania w 2014 roku na ósmej pozycji. Tuż przed Australian Open grywała w kratkę, osiągając półfinał w Brisbane oraz przegrywając w pierwszej rundzie w Sydney. W pierwszym Wielkim Szlemie doszła do czwartej rundy, ulegając jednej z rewelacji sezonu, Simonie Halep. W kolejnych imprezach prezentowała się bardzo dobrze i zameldowała się w półfinale w Doha oraz ćwierćfinałach w Dubaju i Indian Wells. Nieco gorzej poszło jej w Miami, jednak szybko powetowała sobie niepowodzenie i awansowała do ćwierćfinału w Charleston i finału w Bogocie. W turniejach poprzedzających Rolanda Garrosa wypadła bardzo dobrze, dochodząc do półfinałów w Stuttgarcie i Rzymie. We French Open w czwartej rundzie zatrzymała ją Sara Errani. Na kortach trawiastych nie wygrała ani jednego spotkania, bowiem w Eastbourne już na przedbiegach przegrała z Madison Keys, natomiast na Wimbledonie nie sprostała Kai Kanepi. W turniejach rozgrywanych na nawierzchni twardej prezentowała się przeciętnie, a w ostatnim Wielkim Szlemie przegrała w czwartej rundzie z 17-letnią Belindą Bencic. Końcówka sezonu była dla Serbki zupełnie nieudana i w czterech turniejach organizowanych w Azji zdołała rozstrzygnąć po swojej myśli zaledwie dwa spotkania. Rok 2014 zakończyła na 15. pozycji.
CIEKAWOSTKI
- Od 2007 roku jest serbskim ambasadorem UNESCO
- W latach 2007-2009 została wybrana tenisistką roku w Serbii.
- W 2004 roku została sportowcem roku w Serbii.
Jelena Jankovic do tej pory 12 razy sięgała po zwycięski puchar. Ponadto w 2006 roku, w parze z Chinką Na Li, triumfowała w deblowym turnieju w Birmingham. Podczas Wimbledonu 2007 wygrała rozgrywki w grze mieszanej, na londyńskich kortach jej partnerem był Jamie Murray.
Wasze komentarze: