Sprawdź: serwis specjalny - Fan Club Agnieszki Radwańskiej

Agnieszka Radwańska

  • Data urodzenia: 6 marca 1989 roku
  • Miejsce urodzenia: Kraków;
  • Zyskała status profesjonalisty w roku 2005;
  • Jej pierwszym sukcesem było zwyciężenie Wimbledonu juniorów w 2005 roku;
  • To Polka o najwyższej w historii notowaniach w rankingu WTA;
  • Wygrała dziesięć turniejów WTA w grze pojedynczej i 2 w grze podwójnej;
  • Jest drugą w całej historii Polką, której udało się dotrzeć do ćwierćfinału gry pojedynczej, a także do półfinału gry podwójnej wielkoszlemowego turnieju;
  • Druga pochodząca z Polski osoba w historii, której udało się w erze open dotrzeć do Top 10 klasyfikacji WTA;
  • Jest starszą siostrą innej tenisistki – Urszuli Radwańskiej

 

2005

 

To rok, w którym Agnieszka Radwańska odniosła swój pierwszy wielki sukces. Wygrała wówczas  juniorski Wimbledon, pokonawszy uprzednio w finale Tamirę Paszek. Wraz ze swoją siostrą Urszulą oraz Maksimilią Wandel reprezentowały Polskę w rozgrywkach Junior Fed Cup, gdzie wygrały wszystkie swoje mecze, a w finale wynikiem 2-0 pokonały drużynę francuską.

2006

 

W roku tym Radwańska po raz pierwszy wzięła udział w zawodach z cyklu głównego WTA, był to dla niej odbywający się w maju J&S Cup 2006 odbywający się w Warszawie. Udało jej się wówczas dotrzeć aż do ćwierćfinału, gdzie została pokonana przez Jelenę Diemientjew będącej w tamtym czasie dziewiątą tenisistką na całym świecie. W czerwcu tego samego roku, pokonując Anastazję Pawluczenkową Radwańskiej udało się uzyskać tytuł mistrza French Open 2006 juniorów. Był to również dla Radwańskiej rok debiutu w wielkoszlemowym US Open. Nie tylko udało jej się przejść przez eliminacje, ale także dotrzeć do drugiej rundy. Innym ważnym sukcesem, o którym nie można nie wspomnieć było dla Agnieszki dojście do półfinału czmpionatu FORTIS Championships Luxemburg. By tego dokonać, musiała wyeliminować z gry między innymi Venus Williams (byłą liderkę rankingu światowego) i Diemientjewą – najwyżej rozstawioną zawodniczkę. Z końcem roku Radwańska była 57 tenisistką świata.

 

2007

 

2007 jest rokiem, w którym Agnieszka Radwańska zaczęła systematycznie brać udział w najważniejszych turniejach tenisowych na świecie – w tym również w wielkoszlemowych czempionatach. Do największych jej sukcesów w tej rangi zawodach, z pewnością zaliczyć należy IV rundę US Open, gdzie została pokonana przez tenisistkę z Izraela – Shahar Peer.

Oprócz tego udało jej się zameldować także w II rundzie Australian Open, III rundzie Wimbledonu i I rundzie French Open. To sezon, w którym udało jej się po raz pierwszy zdobyć tytuł mistrzowski w turnieju cyklu głównego. Wywalczyła go w czasie Nordea Nordic Light Open w Sztokholmie. Dokonała tego pokonując w finale Rosjankę Wierę Duszewinę. Sezon 2007 to dla Radwańskiej także udział w IV rundzie Sony Ericsson Open w Miami, a także ćwierćfinałach takich imprez jak Zurich Open, Istanbul Cupu i Iternazionali Femminili di Tennis di Palermo.

 

2008

 

Rok 2008 to dla Radwańskiej dwa ćwierćfinały wielkoszlemowych imprez – Wimbledonu oraz Australian Open. Na kortach tenisowych ochrzczonych imieniem Rolanda Garrosa, a także w czasie US Open – udało jej się zameldować w IV rundzie. To dla niej także rok trzech zwycięstw w turniejach cyklu głównego WTA: International Women's Open, Istambul Cup, i Pattaya Women's Open. Udało jej się również dojść do ćwierćfinałów Pacific Life Open, Generali Ladies Linz i Toray Pan Pacific, a także półfinałów takich turniejów, jak Collector Swedish Open, czy Qatar Total Open.

 

2009


Najbardziej doniosłym sukcesem wielkoszlemowym Radwańskiej w roku 2009 był ćwierćfinał Wimbledonu. Agnieszka odpadła w I rundzie Australian Open oraz II rundzie US Open, co stanowiło spore zaskoczenie dla wielu osób. W turnieju French Open udało jej się ponownie dotrzeć do IV rundy. W 2009 roku Radwańska dotarła w sumie do sześciu ćwierćfinałów: Rogers Cup, East West Bank Classics, AEGON International, Internazionali BNL d'Italia,  Porsche Tenis Grand Prix, BNP Paribas Open i Mediabank International. Osiągnęła w tym sezonie również dwa półfinały w turniejach należących do cyklu głównego – Generali Ladies Linz i Toray Pan Pacific Open. Innym wartym wspomnienia sukcesem Radwańskiej z 2009 roku było dotarcie do IV rundy Sony Ericsson Open w Miami.

 

2010

 

To rok w karierze Radwańskiej, który – jeżeli chodzi o występy wielkoszlemowe – zaliczyć należy do słabych. Jej osiągnięcia z tego roku, to dojście do III rundy Australian Open, dotarcie do II rundy Franch Open, II rundy US Open, a także IV rundy Wimbledonu. Udało jej się ponadto dotrzeć do dwóch ćwierćfinałów czempionatów cyklu głównego, a mianowicie do Sony Ericsson Open oraz Toray Pan Paccific Open. Zameldowała się także w półfinałach takich imprez, jak Barclays Dubai Tennis Championships, Bank of the West Classics i BNP Paribas Open. To dla niej również rok jednego finału, do którego doszła w Mercury Insurance Open, gdzie pokonała ją rosyjska tenisistka Swietłana Kuzniecowa.

 

2011

 

Rok 2011 dla Radwańskiej zaczął się od zameldowania się w ćwierćfinale wielkoszlemowego Australian Open, gdzie jednak została pokonana przez Belgijkę Kim Clijsters, która była faworytką tych zawodów i która odniosła w nich zwycięstwo. Radwańska odnosiła w tym roku sukcesy również w pozostałych turniejach wielkoszlemowych. Doszła do II rundy Wimbledonu i US Open, a także IV rundy French Open. 2011 to dla Agnieszki Radwańskiej również rok trzech tytułów mistrzowskich: oray Pan Pacific Open,  Mercury Insurance Open i China Open. Udało jej się oprócz tego zagrać w czterech ćwierćfinałach (Sony Ericsson Open, Bank of the West Classics, AEGON International i  Dubai Tennis Championships. Brała także udział w półfinałach czempionatów cyklu głównego: Rogers Cup i Porsche Tennis Grand Prix).

 

2012

 

Sezon roku 2012 Isia zaczęła od znakomitego występu w Sydney, gdzie udało jej się dotrzeć do półfinału, pokonując po drodze między innymi Urszulę – swoją młodszą siostrę. W stolicy Australii nad Agnieszką zatryumfowała jednak białoruska tenisistka Wiktoria Azarenka.

 

Następnie nadszedł pierwsze zawody wielkoszlemowe – Australian Open. Agnieszka dotarła tam do ćwierćfinału, gdzie jednak została ponownie pokonana przez Azarenkę. Białoruska tenisistka pokonała Isię również w finale Qatar Ladies Open w Dausze, półfinałach w Stuttgarcie oraz Madrycie, a także w ćwierćfinale Mastersa w Indian Wells.

 

Końcówka lutego to dla Agnieszki Radwańskiej zwycięstwo w Dubai Duty Free Tenis Championships, gdzie w finale pokonała Niemkę Julię Georges.

 

W marcowym Mastersie w Miami reprezentantka Polski zdobyła swój dziewiąty już tytuł w cyklu WTA Tour. By tego dokonać pokonała Rosjankę Marię Szarpową.

 

Wielką sensacją 2012 w sezonie Agnieszki była jej przegrana z Czeską reprezentantką Petrą Cetkovską w drugiej rundzie zawodów rangi Premier 5 odbywających się w Rzymie.

 

Radwańska na szczęście szybko otrząsnęła się po porażce i już w następnym turnieju, odbywającym się w Brukseli sięgnęła po dziesiąty mistrzowski tytuł. Zdobyła go pokonując rumuńską tenisistkę Simonę Halep.

 

Analizując grę Agnieszki w sezonie 2012, można stwierdzić, że nie była ona przez cały czas w równej formie. Jej występ po brukselskim sukcesie, w Paryżu, w czasie French Open, był bardzo przeciętny. Udało jej się tam zameldować jedynie w trzeciej rundzie, gdzie pokonała ją Rosjanka Swietłana Kuzniecowa. Również jej kolejny występ w Eastbourne prezentował się kiepsko. Została wówczas pokonana już w pierwszej rundzie przez Bułgarkę Cwetanię Pironkową.

 

Na szczęście zła passa od Agnieszki odwróciła się w trakcie Wimbledonu, gdzie udało się jej awansować do finału. Dopiero tam skutecznie zatrzymała ją przybyła z Ameryki Serena Williams.

 

Po długim czasie, w którym Agnieszka wynoszona była przez  kibiców na piedestał, nadszedł czas nasilonej krytyki. Zaczęło się po jej słabej grze na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Przegrana w pierwszej rundzie z niemiecką zawodniczką Julią Goerges zaowocowała zarzutami, że Agnieszka podeszła do gry zbyt mało poważnie i profesjonalnie, jak na takiej rangi imprezę.

 

Przed wielkoszlemowym US Open, Agnieszka zaprezentowała się bardzo przyzwoicie jeszcze w dwóch turniejach: w Montrealu i Cincinnati. W jednym i w drugim przypadku, jeszcze przed półfinałem powstrzymała ją Chinka Na Li. W Nowym Jorku, Radwańska zatrzymała się na czwartej rundzie, gdzie pokonała ją Włoszka Roberta Vinci. Przed końcem roku, występy Agnieszki oglądać mogliśmy jeszcze w Tokio, Pekinie oraz w Mistrzostwach WTA odbywających się w Stambule.

 

W grupowej fazie Mastersa udało jej się wygrać z Czeszką Petrą Kvitovą i włoską zawodniczką Sarą Errani, jednak została pokonana przez Szarpową. W zupełności wystarczyły jej jednak dwa triumfy, aby dojść do półfinału, gdzie oczekiwała na nią szansa na rewanż za finałową potyczkę Wimbledonu. Niestety również w Turcji młodsza siostra Williams zwyciężyła Polkę. Agnieszka zakończyła sezon na czwartym miejscu klasyfikacji WTA.

 

2013

 

Nadzieje na dobry wynik w Australian Open Agnieszka przyniosła polskim kibicom dzięki świetnym występom w Auckland i Sydney. W obu tych turniejach zdobyła mistrzostwo, pokonując w finale kolejno Yaninę Wickmayer i Dominikę Cibulkovą. W Melbourne Park nie potrafiła polepszyć swojego wyniku w tej imprezie. Powtórzyła rezultat z 2008 i 2011 roku, docierając do ćwierćfinału (porażka z Na Li).

 

W arabskich zawodach (Dauha i Dubaj) osiągnęła kolejno ćwierćfinał i półfinał. W marcowych turniejach Premier na początku wprawdzie nie zachwyciła (3. runda w Indian Wells), ale w Miami, broniąc tytułu, kroczyła do kolejnego mistrzostwa. Bieg krakowianki zatrzymała w półfinale Serena Williams.

 

W sezonie kortów ziemnych mimo fatalnej postawy w Madrycie i Rzymie (1. i 2. runda), polepszyła swój wynik w Roland Garros, po raz pierwszy awansując tam do ćwierćfinału. Przegrała z późniejszą finalistką – Sarą Errani.

 

Na początku sezonu na kortach trawiastych nie zachwyciła – przegrała już w 1. rundzie imprezy w Eastbourne, a jego pogromczynią okazała się kwalifikanta Jamie Hampton. Do Wimbledonu Isia przystępowała jako finalistka z ubiegłego roku. Była bardzo blisko osiągnięcia tego wyniku, gdyż awansując do pierwszej czwórki była najwyżej rozstawioną zawodniczką. Oprócz Radwańskiej do półfinału dostały się Kirsten Flipkens, Marion Bartoli i Sabine Lisicki. Bój o finał Agnieszka przegrała z tą ostatnią, zaprzepaszczając bardzo dogodną okazję na pierwszy triumf wielkoszlemowy w karierze.

 

Po Wimbledonie Radwańska rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych przygotowania do US Open. W pierwszym z cyklu amerykańsko-kanadyjskich turniejów (w Stanford) dotarła do finału, gdzie uległa Dominice Cibulkovej. Następnie osiągnęła 2 ćwierćfinały (Carlsbad i Cincinnati) oraz półfinał (Toronto). W US Open nie zachwyciła – zakończyła swoją przygodę już w najlepszej szesnastce, przegrywając z Jekateriną Makarovą.

 

W Seulu wygrała swój 3. turniej w sezonie. W finale ograła rozstawioną z „trójką” Rosjankę Anastazję Pawliuczenkową. Przed wieńczącymi kobiecy sezon zawodami WTA Championships w Stambule, zagrała jeszcze w Tokio i Pekinie (ćwierćfinał i półfinał). W największym tureckim mieście trafiła do grupy z Angelique Kerber, Sereną Williams i Petrą Kvitovą. Przegrała ze wszystkimi rywalkami, zajmując ostatnie miejsce w grupie i spadając na 5. miejsce w rankingu WTA.

 

2014

 

Najlepsza polska tenisistka rozpoczęła sezon od występu w Pucharze Hopmana. Krakowianka wspólnie z Grzegorzem Panfilem doszli do finału imprezy. W decydującej rozgrywce nasi reprezentanci przegrali z Jo-Wilfriedem Tsongą i Alize Cornet. Następnie Isia przeniosła się do Sydney, gdzie w 2013 sięgnęła po tytuł. W tym sezonie niestety odpadła już po pierwszym meczu, doznając porażki z rąk Bethanie Mattek-Sands. W wielkoszlemowym Australian Open Agnieszka po raz pierwszy w karierze zdołała zakwalifikować się do półfinału w imprezy. W zawodach pokonała, m.in. w ćwierćfinale Wiktorię Azarenkę. W 1/2 finału lepsza zdecydowanie od Radwańskiej okazała się Dominika Cibulkova.

 

W lutym Radwańska zapewniła naszej reprezentacji zwycięstwo nad Szwecją w Pucharze Federacji w Grupie Światowej II. Następnie wystąpiła w dwóch turniejach azjatyckich. W Ad-Dausze osiągnęła półfinał, w którym nie sprostała Simonie Halep. Z kolei w Dubaju już na inaugurację zaskoczyła ją Flavia Pennetta.

 

W marcu Isia tradycyjnie wzięła udział w dwóch turniach rangi Premier Mandatory. W Indian Wells Polka spisywała się znakomicie i po zwycięstwie nad Jeleną Janković i Simoną Halep doszła do decydującej rundy. W niej zmagająca się z urazem nogi krakowianka przegrała z Flavią Pennettą 2-6 1-6. W Miami pierwsza rakieta Polski zameldowała się w ćwierćfinale. W batalii o półfinał mimo trzech piłek meczowych przegrała z Dominiką Cibulkovą.

 

W kwietniu Radwańska wystąpiła w katowickim Spodku. Polka była faworytką zawodów rangi International, ale w półfinale niespodziewanie zatrzymała ją Alize Cornet. Następnie finalistka Wimbledonu 2012 wprowadziła Polskę do Grupy Światowej Pucharu Federacji. Agnieszka wygrała dwa pojedynki singlowe, a następnie wspólnie z Alicją Rosolską pokonały debel hiszpański, dzięki czemu w 2015 roku nasz team zagra w elicie.

 

Okres gry na nawierzchni ziemnej rozpoczęła od turnieju w Stuttgarcie. W nim zdołała osiągnąć ćwierćfinał, w którym przegrała z Marią Szarapową. W Madrycie Polka ponownie nie znalazła sposobu na Rosjankę. Tym razem tenisistka z Niagania pokonała Isię w półfinale. Wcześniej nasza singlistka poradziła sobie, m.in. z Eugenie Bouchard i Swietłaną Kuzniecową. Tuż przed French Open krakowianka zameldowała się w ćwierćfinale na Foro Italico w Rzymie. Na kortach Rolanda Garrosa Agnieszka niespodziewanie odpadła w 3. rundzie, przegrywając ze znacznie niżej notowaną Ajlą Tomljanović.

 

Sezon na trawie tradycyjnie rozpoczęła od porażki w 1. rundzie w Eastbourne. Tym razem lepsza od niej okazała się Anastazja Pawluczenkowa. Występ na wimbledońskiej trawie nie był udany dla polskiej zawodniczki. Agnieszka po trzech pierwszych zwycięstwach, w 4. rundzie przegrała wyraźnie z Jekateriną Makarową.

 

Cykl US Open Series rozpoczął się dla Isi fatalnie. Już w pierwszym meczu w Stanford musiała uznać wyższość Varvary Lepchenko. Następnie jednak w Montrealu nastąpiło przebudzenie Radwańskiej. Krakowianka po świetnym turnieju wywalczyła 14. tytuł w karierze, pokonując po drodze, m.in. Sabine Lisicki, Wiktorię Azarenkę, Jekaterinę Makarową i w finale Venus Williams. W Cincinnati Polka również spisywała się dobrze, ale w ćwierćfinale nie zdołała ograć świetnie wówczas dysponowanej Caroline Wozniacki. Wielkoszlemowy US Open okazał się dużym rozczarowaniem dla fanów Isi. Polka odpadła już w 2. rundzie imprezy z późniejszą półfinalistką zawodów Shuai Peng.

 

Cykl turniejów w Azji Radwańska rozpoczęła od zawodów w Seulu. W ćwierćfinale po raz drugi w tym sezonie lepsza od niej okazała się Varvara Lepchenko. Następnie Isia zaprezentowała się w Wuhan i w Peknie, ale nie osiągnęła tam spektakularnych rezultatów (Wuhan - porażka w 1. rundzie z Caroline Garcią, Pekin - porażka w drugiej fazie z Robertą Vinci).

 

W Mistrzostwach WTA w Singapurze Agnieszka zdołała przejść fazę grupową. W niej odniosła co prawda tylko jedno zwycięstwo nad Petrą Kvitovą, ale dobrze zaprezentowała się także w starciu z Caroliną Wozniacki i Marią Szarapową. W półfinale imprezy nie sprostała jednak Simonie Halep.

 

Sezon 2014 najlepsza polska tenisistka zakończyła na 6. miejscu w rankingu WTA. W grudniu starsza z sióstr Radwańskich nawiązała współpracę trenerską z wielokrotną mistrzynią wielkoszlemową, Martiną Navratilovą.

Filmy wideo:

Galeria zdjęć:



« powrót

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama



 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny





Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X