Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Zróżnicowanie w grze na różnych nawierzchniach kortu tenisowego

Profesjonalni zawodnicy rywalizują przez cały rok na różnych nawierzchniach. Początek sezonu to rozgrywki na kortach betonowych typu hard. Następny krok to podróż do Europy, by rozgrywać turnieje na czerwonej mączce. Kolejny etap to przejście z wolnej mączki na bardzo szybką trawę w Anglii czy Niemczech. Po zakończeniu sezonu na kortach otwartych zawodnicy biorą udział w zawodach halowych, rozgrywanych na betonie czy specjalnych nawierzchniach dywanowych. Tak wygląda w skrócie typowy plan turniejowy dla najlepszych zawodników na świecie, takich jak Nadal, Williams czy Sharapova. Początkujący zawodnicy nie widzą większych różnic pomiędzy różnymi kortami, lecz bardziej zaawansowani i profesjonalni gracze zdają sobie sprawę z potrzeby adaptacji do danej nawierzchni.


 

Tenis jest jedynym sportem, który jest rozgrywany na różnych nawierzchniach. Zawodnicy uprawiający takie dyscypliny jak piłka nożna, tenis stołowy czy koszykówka, mogą przygotować się do sezonu na jednym podłożu. Tenisiści nie mają takiego przywileju, ponieważ turnieje rozgrywane są na 4 różnych nawierzchniach: mączce, betonie, trawie i dywanie. Aby skutecznie rywalizować na turniejach o różnym podłożu, zawodnicy muszą zdobyć wiele umiejętności niezbędnych do wygrywania na różnych kortach. Kilka dni przed każdymi zawodami powinni trenować na nawierzchni, na której będzie rozgrywany turniej. Niestety, większość zawodników tak nie robi (lub nie ma możliwości) i są oni zmuszeni do adaptacji do danej nawierzchni w przeciągu jednego lub dwóch treningów odbytych na turnieju. Regularny trening na różnych nawierzchniach to świetna okazja, by rozwinąć takie umiejętności jak używanie różnych uderzeń, rotacji, opcji taktycznych czy techniki poruszania się po korcie. Poniżej przedstawiam zalety każdej z nawierzchni:


Kort twardy (Beton)

Korty twarde są popularne na całym świecie ze względu na niski koszt utrzymania. Wymiany na betonie są krótkie, a szybkość uderzeń wysoka. Takie właściwości pozwalają na rozwinięcie gry ofensywnej, a także na adaptację w grze blisko linii końcowej. Piłka odbija się dość wysoko, dlatego gra na wznoszącą jest niezbędna do osiągania sukcesów na tej nawierzchni. Roger Federer to świetny przykład zawodnika, który dostosował się do twardej nawierzchni poprzez zmiany taktyczne w swojej grze (pozycja bliżej końcowej linii i gra na wznoszącą). Typowe dla kortów ceglanych ślizganie się do piłki nie jest możliwe, dlatego zawodnicy muszą nauczyć się, jak szybko zmieniać kierunek biegu. Novak Djokovic zaprzecza tej teorii i pokazuje, że krótkie doślizgi są możliwe na betonie, lecz jest to bardzo ryzykowne zagranie.


Kort ceglany (Mączka)

Europa i Ameryka Południowa to kontynenty, na których dominują korty ceglane. Długie wymiany z wolniejszą prędkością uderzeń to cechy charakteryzujące grę na mączce, dlatego zawodnicy muszą wykazywać się dobrą powtarzalnością uderzeń oraz odpowiednim przygotowaniem fizycznym, by skutecznie rywalizować na „cegle”. Mączka to świetna okazja by nauczyć się używania różnych rotacji, dlatego zawodnicy z Europy i Ameryki Południowej lubią zagrywać skróty, slajsy czy agresywne serwisy typu kick. Doślizgi to podstawowa forma dojścia do piłki, dlatego każdy powinien opanować tą umiejętność, by wygrywać na mączce. Nie ma lepszego zawodnika grającego na mączce niż Rafael Nadal, dlatego obserwowanie jego meczów podczas turniejów na cegle to świetna okazja, by nauczyć się wielu wartościowych rzeczy.


Kort trawiasty

Korty trawiaste są praktycznie dostępne tylko w Anglii. Szybkie i krótkie wymiany to znaki firmowe gry na trawie, dlatego ofensywa połączona z koncentracją to czynniki, które mają duży wpływ na końcowy wynik. Podejście do siatki po serwisie to element widoczny podczas gry na nawierzchni trawiastej, więc trening na takim korcie to świetna okazja, by poprawić swoje umiejętności w grze na siatce. Niski kozioł piłki zmusza do używania uderzeń typu slajs, więc to kolejna korzyść z treningów na tej nawierzchni. Jerzy Janowicz to zawodnik, który odnosi największe sukcesy na trawiastej nawierzchni, ponieważ jego agresywny styl gry połączony z atomową zagrywką to broń, której tylko najlepsi mogą się przeciwstawić.


Kort sztuczny (Dywan)

Grę na dywanie możemy zazwyczaj obserwować w halach tenisowych. Korzyści z gry na korcie sztucznym są bardzo podobne do tych z kortów trawiastych, dlatego ofensywa, gra na siatcę czy włączenie uderzenia typu slajs to benefity z gry na tej nawierzchni. Wysocy zawodnicy, tacy jak Isner, Karlovic czy Raonic, są bardzo groźni na dywanie, ponieważ atomowy serwis pozwala im na łatwe wygrywanie gemów serwisowych.Jak łatwo zauważyć, różne nawierzchnie tenisowe wymagają od zawodników użycia różnych umiejętności. Zawodnicy muszą zaadoptować się do danego podłoża i używać najefektywniejszych uderzeń by osiągnąć sukces. Proces rozwoju oparty jest na ciągłym podejmowaniu wyzwań, dlatego zawodnicy nie mogą unikać treningów na nawierzchniach, które sprawiają im trudność.

 

Ekspert Tenisa

Marcin Bieniek

Tenis ziemny wyniki - ranking ATP, ranking WTA

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X