Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Znajomość kierunków w tenisie

Tenis ziemny to gra taktyczna, w której 2 zawodników (singiel) lub 4 graczy (debel) stara się stworzyć korzystną sytuację i odsłonić jak największy obszar na korcie. Mimo, że wielu trenerów skupia największą uwagę na technikę uderzeń, musimy pamiętać, że prawidłowy ruch podczas uderzenia piłki musi być połączony z myślą taktyczną i celem, który chcemy osiągnąć. W historii tenisa było wielu zawodników, którzy nie posiadali wspaniałych uderzeń, lecz wykazywali się mistrzowską klasą znajomości kortu i zdolności taktycznych. Patrząc na mecze juniorskie i amatorskie można śmiało stwierdzić, że wielu zawodników wybiera kierunki zagrania w zależności od ich umiejętności, a nie od strony skuteczności taktycznej. Jest duża różnica między zagraniem piłki po przekątnej (kros) a uderzeniem po linii, więc żadne uderzenie nie powinno być przypadkiem.

 

Z matematycznego punktu widzenia, przekątna prostokąta jest dłuższa niż jego dłuższy bok i dlatego ta zasada powinna być wyznacznikiem do gry po krosie. Wiedząc, że nasza piłka ma więcej miejsca do odbicia, możemy grać z większą siłą i wciąż utrzymywać zamierzoną skuteczność. Również w sytuacji, kiedy zawodnik popełnia za dużo niewymuszonych błędów, dobrą decyzją taktyczną jest gra większości piłek po przekątnej, by zmniejszyć szanse na kolejny błąd. Następny aspekt, który sprawia, że uderzenia po krosie są bezpieczniejsze, to wysokość siatki. Siatka ma na środku wysokość 91,4cm, co daje znaczącą różnicę w porównaniu do wysokości przy słupkach (107cm). Granie krosów przez niższą siatkę to prawidłowa decyzja by zmniejszyć ilość błędów, a także możliwość by grać mocniej i bardziej płasko przy mniejszej szansie na uderzenie w siatkę. Kolejny plus gry po przekątnej to większe możliwości kątowe zmierzające do otworzenia kortu i wypracowania kończącego forehandu lub backhandu. Przy uderzeniach po linii, zawodnik ma możliwość zmiany tylko długości piłki, natomiast przy uderzeniu po przekątnej, możliwa jest praca nad długością lub szerokością uderzenia.

 

Mimo wielu zalet uderzenia po krosie, zawodnik nie powinien unikać zagrywania piłki po linii. Jak wiemy z poprzednich informacji, uderzenie po linii jest trudniejsze ze względu na krótszą długość lotu piłki oraz wyższą siatkę przy bocznych słupkach. Te utrudnienia sprawiają, że podejście taktyczne powinno być oparte głównie na uderzeniach po krosie, a piłki wzdłuż linii bocznych powinny być wykorzystane w odpowiednich sytuacjach. Ofensywne zagrania szczególnie wewnątrz kortu powinny być kierowanie po linii by zmusić przeciwnika do gry w biegu. Zawodnik, który próbuje przejąć inicjatywę podczas wymiany powinien być w stanie dosyć agresywnie i precyzyjnie uderzyć piłkę po linii. Dodatkowo, zmiana kierunku uderzenia z krosa na linię to odpowiednia taktyka, by sprawdzić możliwości przeciwnika z forehandu i backhandu. Wielu tenisistów ma lepszą jedną stronę od drugiej, więc niezbędnym jest kierowanie większości piłek do słabszej strony zawodnika, nawet jeżeli będzie to wymagać uderzania większości piłek po linii. Musimy pamiętać, że również w defensywie są sytuacje, gdzie uderzenie po linii jest bardziej efektywne niż piłka skierowana po krosie. Grając passing shota (uderzenie mijające zawodnika przy siatce), powinniśmy częściej uderzać po linii niż po krosie, ponieważ tor lotu piłki jest krótszy i przeciwnik ma mniej czasu na reakcję (zasada matematyczna – bok prostokąta jest krótszy niż przeciwprostokątna).

 

Tenisiści na całym świecie uderzają piłki zarówno po krosie jak i po linii, lecz tylko część z nich łączy uderzenie z zamiarem taktycznym. Przed uderzeniem piłki, każdy zawodnik powinien zastanowić się, jaką szansę powodzenia ma to uderzenie, jaki jest dystans powrotu do odpowiedniej strefy na korcie, a także, jakie problemy może mieć z tą piłką przeciwnik. Jeżeli zawodnik ominie choć jeden punkt w swojej analizie, może to spowodować, że nawet świetne uderzenie okaże się marnym wyborem taktycznym i straconym punktem. Będąc następnym razem na korcie, staraj się przykuwać większą uwagę do kierunków uderzenia, a podczas popełniania błędów, nie analizuj techniki uderzenia, lecz zastanów się, czy wybór taktyczny był prawidłowy.

 

Marcin Bieniek

Ekspert tenisa


 

Z cyklu "Środa z Eksprertem" polecamy również:

Najczęściej popełniane błędy techniczne przy serwisie

Półwolej forehand

Trening ofensywny na korcie tenisowym

Kreowanie stylu gry w codziennej pracy

Defensywne decyzje taktyczne

Lekcja wolej lob

Przewaga zawodników grających skróta

Smecz backhandowy

Użyteczność ćwieczeń tenisowych z kosza

Wartość prawidłowej rozgrzewki w tenisie

Podstawy taktyczne gry woleja

Zróżnicowanie w grze na różnych nawierzchniach kortu'

Wyrzut serwisowy

Dziennik treningowy tenisisty

Antycypacja czyli jeden krok przed przeciwnikiem

Jak efektywnie returnować

Jak grać przeciwko wysokiemu zawodnikowi


« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X