Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Użyteczność strefy środkowej

 

Przez wiele lat trenerzy głosili tezę, że zawodnicy nie powinni kierować piłek do strefy środkowej, ponieważ taka decyzja taktyczna nie przynosi żadnych korzyści. Jeżeli gra przez środek to stracona szansa na zdobycie przewagi, to dlaczego profesjonalni zawodnicy jak Sharapova, Djokovic czy Halep dość często świadomie wybierają tą opcję taktyczną?


Zagranie przez środek może okazać się efektywne, jeżeli dany zawodnik użyje tej broni w odpowiedniej sytuacji na korcie. Przez większość czasu treningowego tenisiści skupiają się na grze w wolne pole, by zmusić przeciwnika do biegu i zwiększyć swoje szanse na wygranie punktu. Takie podejście oznacza, że boczne strefy stają się priorytetem taktycznym, zapominając jednocześnie o wartościowej grze przez środek. Na pierwszy rzut oka, wybór taktyczny oparty na grze w boczne strefy to dobre rozwiązanie, by zmęczyć przeciwnika, otworzyć kort poprzez zagranie kątowe lub próbować zakończenia punktu winnerem. Gra przez środek nie stwarza takich możliwości, dlatego zawodnicy często uważają to za główną przyczynę unikania forehandów lub backhandów w środkową strefę. Wielu tenisistów mylnie uważa także, że gra do środka to przejaw bezpiecznej gry, która pokazuje słabość mentalną do podjęcia ryzyka wraz z bardziej ofensywnym nastawieniem. Oczywiście nie każde zagranie należy kierować do środkowej części kortu, ponieważ może to potwierdzić zbyt defensywne nastawienie, lecz są sytuacje, w których środek kortu to najlepsza decyzja taktyczna. Roger Federer czy Andy Murray często pokazują, że defensywa to nie miejsce na ryzyko, dlatego często zagrywają oni piłki do środka kortu by pozostać w grze. Serena Williams jest zawodniczką, która potrafi wykorzystać tą strefę także w sytuacjach ofensywnych, dlatego nie możemy powiedzieć, że gra przez środek to brak szans na wygranie punktu. Poniżej przedstawiam kilka sytuacji, w których środek kortu powinien być rozważony przez zagrywającego tenisistę.

 


Wymiana z głębi kortu

Gra przez środek to dobra decyzja w meczu przeciwko przeciwnikom, którzy uzależniają swoje decyzje od otrzymywanych uderzeń. Część rywali gra lepiej, gdy jest zmuszana do wysiłku, ponieważ mogą oni wykorzystać swoje umiejętności biegowe, zdolności do otwierania kortu przez zagrania kątowe, lub podjęcie większego ryzyka przy uderzeniu po linii. Gra przez środek uniemożliwia wszystkie te opcje i jest to często powodem słabszej dyspozycji graczy o podanym stylu gry.


Będąc pod presją

W dzisiejszych czasach, większość profesjonalnych zawodników gra uderzenia defensywne w środkową część kortu. Taka decyzja jest spowodowana tym, że profesjonaliści mają opanowane do perfekcji uderzenia końcowe po linii, dlatego zagrywanie krosa w defensywie często oznacza przegranie punktu. Gra przez środek to po pierwsze wyeliminowanie możliwości autów bocznych, co podnosi skuteczność gry w defensywie, a po drugie trudniejsze zadanie dla przeciwnika na skończenie punktu poprzez wyeliminowanie dokładnych zagrań kątowych.


Krótkie piłki

Uderzenia po krosie lub po linii to znak firmowy przy ataku krótkich piłek. Taka decyzja spowodowana jest próbą zmuszenia przeciwnika do biegu oraz otworzenia kortu do stworzenia komfortowej sytuacji, by wygrać punkt przy siatce. Środek kortu można także wykorzystać w tej sytuacji w efektywny sposób, ponieważ rzadko który przeciwnik spodziewa się uderzenia w to miejsce. Po zagraniu krótkiej piłki, tenisiści zmuszeni są do antycypacji zagrania przeciwnika i biegu w danym kierunku jeszcze przed uderzeniem rywala, dlatego mocne uderzenie do środka zmusza przeciwnika do zmiany kierunku biegu i wykorzystania zdolności koordynacyjnych, by odegrać piłkę.

 


Z podanych wyżej przykładów można łatwo wywnioskować, że środkowa strefa kortu tenisowego to wartościowe pole do zagrywania zarówno uderzeń defensywnych, jak i ofensywnych. Musimy pamiętać, że mała ilość czasu spędzana na trenowaniu tego aspektu powoduje brak zdolności do gry ze środka kortu, co można wykorzystać przeciwko przeciwnikom, którzy są lepsi od nas w grze z bocznych stref. Każda strefa na korcie jest wartościowa, jeżeli wiemy, kiedy i jakich uderzeń mamy używać. Dlatego nasza gra nie powinna być ograniczona tylko do 2/3 kortu tenisowego.

 

Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

 


Z cyklu "Środa z Eksprertem" polecamy również:

"Smecz backhandowy"

''Użyteczność ćwieczeń tenisowych z kosza''

''Wartość prawidłowej rozgrzewki w tenisie''

''Podstawy taktyczne gry woleja''

''Zróżnicowanie w grze na różnych nawierzchniach kortu''

"Wyrzut serwisowy"

"Dziennik treningowy tenisisty"

"Antycypacja czyli jeden krok przed przeciwnikiem"

"Jak efektywnie returnować"

"Znajomość kierunków w tenisie"

"Jak grać przeciwko wysokiemu zawodnikowi"

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X