Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Użyteczność ćwiczeń tenisowych z kosza


Treningi tenisowe są skonstruowane w większości z różnych ćwiczeń tenisowych. Trenerzy używają różnych metod korekcyjnych by poprawić błędy techniczne, rozwinąć decyzje taktyczne czy podnieść poziom przygotowania fizycznego. Spośród wielu możliwych ćwiczeń możemy wyróżnić imitację uderzenia, nagrywanie z kosza, dorzucanie piłki oraz wymianę. Wszystkie te techniki mają indywidualne mocne i słabe strony, dlatego rolą trenera jest decyzja o wyborze najlepszej opcji dla danego zawodnika. Jest wielu zwolenników ćwiczeń z kosza, lecz sposób, w jaki są używane sprawia, że dane podejście jest nieefektywne.

Początki ćwiczeń z kosza to pomysł Australijczyków, którzy wprowadzili nowość w tamtejszych czasach w postaci wprowadzania wielu piłek pod rząd, co powodowało większą intensywność ćwiczenia oraz możliwość wielu powtórzeń bez przerwy na zbieranie piłek. Ćwiczenia z kosza stwarzają możliwość do poprawienia zdolności w każdej sferze treningu, włączając w to wytrzymałość (strona fizyczna), mechanikę uderzenia (technika), decyzje o zagraniu po krosie (taktyka) oraz waleczność (strona mentalna). Podstawą do wykorzystania techniki nagrywania z kosza jest stworzenie ćwiczenia charakteryzującego się podobnymi sytuacjami jak te spotykane podczas meczu tenisowego. Poniżej przedstawiam kilka sugestii odnośnie prawidłowego wykorzystania ćwiczeń z kosza:

 

 

1. Uwzględnienie specyfiki tenisa

Tenis to sport, w którym sytuacje zmieniają się z punktu na punkt. Jedna wymiana może być zakończona po jednym uderzeniu (as serwisowy), a inna może trwać nawet 20-30 uderzeń (wymiana na korcie mączkowym). Biorąc te informacje pod uwagę, trenerzy powinni zmieniać liczbę powtórzeń w poszczególnych seriach (np. 6, 12, 23, 2), aby stworzyć bardziej efektywne ćwiczenie. Kolejnym benefitem różnicowania długości serii jest ćwiczenie mocy mięśniowej, by zawodnicy byli w stanie zagrać agresywny schemat 2-piłkowy po wcześniejszej, wyczerpującej 30-uderzeniowej wymianie. Trening w takich warunkach to dokladnie to samo, czego możemy spodziewać się podczas meczu, dlatego efekty są nieporównywalnie większe do podejścia z jednolitą liczbą powtórzeń w serii.

 

2. Zmienność wysokości trafiania piłek

Profesjonalni zawodnicy jak Roger Federer czy Stan Wawrinka uderzają piłki na 3 różnych wysokościach (poniżej bioder, od bioder do barków, powyżej barków). Taka zmienność jest spowodowana różnymi stylami przeciwników, którzy grają z odmiennymi rotacjami, kątami oraz siłą. Musimy pamiętać, że forehand grany z niskiej wysokości wymaga innego podejścia technicznego (niższe opuszczenie główki rakiety) i taktycznego (więcej tospinu), niż uderzenia grane z wysokości barków. Wielu trenerów popełnia błąd, poprzez nagrywanie wysokich, łatwych piłek na zagranie przygotowujące do podejścia do siatki, co w meczu tenisowym rzadko ma rację bytu, ponieważ zazwyczaj approach shot jest grany z niskiej piłki. Oglądanie i analizowanie meczu tenisowego to dobra opcja, by zdać sobię sprawę, czy nasze ćwiczenia z kosza odpowiadają sytuacjom meczowym pod względem technicznym, taktycznym, fizycznym oraz mentalnym.

 

3. Różnorodność w rotacjach piłek

Rotacja, której używamy w meczu tenisowym ma duży wpływ na odegranie przeciwnika. Część zawodników nie lubi grać przeciwko tenisistom, którzy często uderzają z rotacją wsteczną, ponieważ zmusza ich do cięższej pracy nóg i gry z większą ilością topspinu. Inni nie przepadają za grą na mączce przeciwko zawodnikom, którzy grają z ekstremalna rotacją awansującą, ponieważ piłka po koźle nabiera szybkości i powoduje problemy z kontrolą zagrania. Roger Federer to przykład światowego formatu pokazujący, jak zmiany rotacji mogą negatywnie wpłynąć na grę przeciwnika. Uwzględniając ten fakt w ćwiczeniach z kosza, trenerzy powinni częściej urozmaicać rotacje nagrywanych piłek, w przeciwieństwie do przestarzałego podejścia bazującego na nagrywaniu piłki backspinem. Poprzez zastosowanie różnych rotacji (awansująca, wsteczna, boczna), zawodnicy mogą osiągać lepsze rezultaty, ponieważ ćwiczenia treningowe bardzo przypominają sytuacje meczowe.

 

 

Podsumowując, ćwiczenia z kosza, jak każde inne, mogą dokonać wielu korekt w różnych sferach tenisowych, lecz mogą też sprawić, że dany zawodnik pozostanie na tym samym poziomie przez długi czas. Modyfikacja istniejących ćwiczeń pod kątem ilości powtórzeń, celów ćwiczenia, a także zmienności zagrywanych piłek to niezawodna metoda by osiągać zamierzone rezultaty w szybszy sposób.

 

Ekspert Tenisa

Marcin Bieniek

 


Z cyklu "Środa z Eksprertem" polecamy również:

''Wartość prawidłowej rozgrzewki w tenisie''

''Podstawy taktyczne gry woleja''

''Zróżnicowanie w grze na różnych nawierzchniach kortu''

"Wyrzut serwisowy"

"Dziennik treningowy tenisisty"

"Antycypacja czyli jeden krok przed przeciwnikiem"

"Jak efektywnie returnować"

"Znajomość kierunków w tenisie"

"Jak grać przeciwko wysokiemu zawodnikowi"

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X