Przygotowanie fizyczne


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

TRX jako uniwersalny sprzęt dla tenisistów

Co roku na rynek sprzętu przeznaczonego do poprawy aspektów fizycznych wchodzi wiele nowinek, które zyskują uznanie sportowców oraz trenerów na całym świecie. Firmy prześcigają się z pomysłami na produkty, które pozwolą na zdobycie przewagi nad przeciwnikiem w zakresie szybkości, siły lub wytrzymałości. Tenis to gra, w której kluczową rolę odgrywa przygotowanie fizyczne co możemy łatwo zauważyć oglądając czołowych tenisistów w akcji. Rafael Nadal prezentuje nadzwyczajną szybkość, Novak Djokovic to ekspert od wytrzymałości a Serena Williams nie ma sobie równych pod względem siły.

 

Przez ostatnie kilka lat, zdecydowanym liderem wśród nowych produktów jest TRX. Ten sprzęt o bardzo prostej budowie (2 polimerowe ramiona nośne zakończone uchwytami z możliwością regulacji długości oraz 1 ramię mocujące) zyskał uznanie nie tylko wśród zawodników różnych dyscyplin sportowych, ale głównie przez kluby fitness. Zanim przejdziemy do zalet tego produktu, warto jest przytoczyć historię powstania, która jest dość ciekawa.

 

Twórcą sprzętu TRX jest były komandos Navy SEALs, który do serca wziął sobie powiedzenie „Potrzeba jest matką wynalazków”. Randy Hetrick uważał, że komandosi tracą swoją sprawność podczas misji z powodu braku możliwości odbycia jakościowego treningu siłowego. Jego rozwiązanie polegało na połączeniu pasów nośnych od karabinów wraz z innym sprzętem wojskowym, przez co żołnierze mogli podciągać się w różnych pozycjach w celu pracy nad poszczególnymi grupami mięśniowymi. Po przejściu na emeryturę, Randy rozpoczął pracę nad właściwym produktem, który dziś znamy jako TRX.

 

TRX to lekki i mobilny sprzęt, który pozwala na poprawę siły, gibkości oraz równowagi poprzez trening z obciążeniem własnego ciała. Różne ustawienia, długości taśm oraz przyjmowane pozycje decydują o trudności wykonania ćwiczenia oraz o grupie mięśniowej, która będzie pracować najmocniej. Możliwość regulacji obciążenia to aspekt, który sprawia, że ten sprzęt może być efektywnie wykorzystany zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i przez osoby dopiero zaczynające przygodę ze sportem. Jedną z największych zalet tego produktu jest fakt, że można go zamontować praktycznie wszędzie np. na korcie tenisowym lub na drzewie.

 

Tenisiści to jedna z wielu grup sportowców, którzy mogą poprawić swoje zdolności fizyczne poprzez trening w zawieszeniu. Ćwiczenia rozciągające mogą być wykonywane przed i po treningu, natomiast praca nad siłą i równowagą to cechy, które mogą być wykorzystane przy treningu fizycznym. Poniżej przedstawiam podstawowe informacje przydatne do użytkowania sprzętu TRX:

 

Pozycje według stopnia trudności:

Przed punktem zaczepieniaTrudny

Pod punktem zaczepieniaŚredni

Za punktem zaczepieniaŁatwy


 

Najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników:

- Brak równowagi pomiędzy pracą prawej i lewej ręki (obie ręce powinny pracować równomiernie)

- Rwany ruch (kontrolowany powolny ruch powinien być priorytetem)

- Utrata pozycji ciała w linii prostej (utrzymanie ciała w pozycji „plank” to baza do wykonywania wszystkich ćwiczeń)

- Ocieranie taśmami o ciało np. ramiona (cały ruch powinien odbywać się bez dotykania własnego ciała przez elementy TRX)

- Zła pozycja wyjściowa (znajomość pozycji startowych jest niezbędna do prawidłowego wykonywania ćwiczeń)

- Przerwanie ćwiczenia (ruch powinien być kontynuowany aż do osiągnięcia zamierzonego celu)

 

Kilka słów o pracy z TRX:

TRX to mobilny sprzęt, który umożliwia pracę nad stroną fizyczną w oparciu o ciężar własnego ciała. Utrzymanie pozycji ciała w linii prostej (napięte mięśnie brzucha, proste placy) to cechy, które są odpowiedzialne za stały rozwój mięśni stabilizujących. W zależności od stopnia wytrenowania, zawodnicy mogą zwiększać lub zmniejszać poziom trudności poprzez zmianę długości taśm, pozycji startowej lub punktu podparcia. Dużym plusem tego sprzętu jest możliwość kontynuacji ćwiczenia przy dużym zmęczeniu (np. poprzez zmianę trudności zadania) co jest niemożliwe do osiągnięcia w przypadku tradycyjnego treningu siłowego np. podczas robienia pompek lub na siłowni. TRX sprawia, że zawodnik ma minimalne szanse na odniesienie kontuzji ze względu na fakt, że pracuje z obciążeniem własnego ciała, dlatego nadmierne obciążenie często spotykane np. podczas wyciskania sztangi, jest tutaj niemożliwe. TRX pozwala na poprawę gibkości przy zastosowaniu ćwiczeń rozciągających, a także pomaga rozwinąć ciało w zakresie siły i mocy przy zastosowaniu programu opartego na tego typu ćwiczeniach.


Marcin Bieniek
Ekspert Tenisa

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X