Porady dla początkujących


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Trudna przeprawa przez serwis

Tenis ziemny to sport, w którym zawodnicy są zmuszeni do ciągłego reagowania na zmienne sytuacje stworzone przez przeciwników. Każde uderzenie składa się z poruszania do piłki, uderzenia i powrotu do odpowiedniej strefy na korcie. Jedynym wyjątkiem wśród tenisowych uderzeń jest serwis. Serwis zaczyna każdy punkt w tenisie i jest wykonywany w całkiem innej sytuacji niż forehand czy slice. Zawodnik ma dużo czasu na przygotowanie do zagrywki, więc daje to możliwość zaplanowania potrzebnych czynności. Ponadto zawodnik może przerwać ruch serwisowy w każdym momencie poprzez złapanie wyrzuconej piłki i zacząć cały proces od nowa. Te przywileje sprawiają że serwis powinien być największą bronią wśród zdolności tenisisty na każdym poziomie zaawansowania, lecz tak nie jest.


Patrząc na czołówkę tenisowego świata, możemy łatwo się przekonać jak ważnym aspektem współczesnego tenisa jest serwis. Wimbledon jest najlepszym potwierdzeniem tych słów, ponieważ szybka trawa sprawia, że zagrywka często kończy całą wymianę. Inne turnieje, jak US Open czy Australian Open, także pokazują jak wiele zależy od możliwości skutecznego zagrywania w dany punkt w polu serwisowym. Wielu profesjonalistów uważanych jest za niezwykle utalentowanych zawodników, ponieważ są oni w stanie zaserwować asa z prędkością ponad 200 km/h, lecz prawda jest taka, że odpowiednia technika oraz tysiące godzin spędzonych na korcie to recepta na sukces.


Mając okazję pracować z zawodnikami na wszystkich poziomach zaawansowania (od amatorów po zawodnikow grających w turniejach ATP i WTA) mogę śmiało powiedzieć, że różnica leży w dyscyplinie i chęci poświęcenia paru przegranych meczów na rzecz poprawy własnej gry. Kluczem do zbudowania efektywnego serwisu jest uchwyt kontynentalny (punkt pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem powinien znajdować się na 1 ściance rączki rakiety tenisowej). Wielu amatorów używa tego uchwytu do uderzeń z głębi kortu (forehand lub backhand), lecz serwują oni z uchwytem forehandowym. Uchwyt forehandowy jest najłatwiejszym sposobem do wprowadzenia piłki do gry, lecz uniemożliwia osiągniecie przewagi poprzez zastosowanie rożnych prędkości oraz rotacji przy uwzględnieniu wysokiej powtarzalności. Pamiętając, że serwis jest w 100% zależny od zawodnika, amatorzy powinni zwrócić większą uwagę na wykorzystanie tego uderzenia w bardziej ofensywny sposób niż po prostu rozpoczęcie punktu. Uchwyt kontynentalny to podstawa, by nauczyć sie serwować z rotacją boczną (slice) lub awansującą (kick), a także by osiągnąć prędkości przekraczające 150 km/h. Początki nauki bywają trudne, ponieważ chwyt kontynentalny wymaga kilku innych czynników do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Nawet osoby, ktore używają tego uchwytu do uderzeń z głębi kortu, mogą mieć problemy ze skutecznością serwisu poprzez nieumiejętność pronacji (ruch dłoni na zewnątrz). Wiedząc jak frustrujący może być proces nauki serwisu z uchwytem kontynentalnym, proponuję kilka metod, które pozwolą przyspieszyć nabycie umiejętności niezbędnych do zbudowania agresywnego oraz różnorodnego podania.


Ćwiczenia zapoznające z uchwytem kontynentalnym
Dla osób, które nigdy w życiu nie używały tego chwytu, początki mogą być bardzo trudne. Uchwyt kontynentalny wydaje sie nienaturalny i niemożliwy do serwowania, dlatego proste ćwiczenia bazujące na tym uchwycie są najlepszym rozwiązaniem dla początkujących. Odbijanie piłki ramą rakiety używając uchwytu kontynentalnego ("przybijanie gwoździa") to sprawdzona metoda zapoznania się z uchwytem. Amatorzy mogą także próbować podbijać piłkę do góry naciągiem, lecz trzeba pamiętać by uchwyt pozostawał ten sam.


Sukces podstawą rozwoju
Wielu zawodników zniechęca się po paru nieskutecznych próbach serwisu z uchwytem kontynentalnym i wraca do starych nawyków wprowadzania piłki do gry. Cierpliwość to ważny aspekt w pracy nad jakimkolwiek celem, lecz modyfikacja ćwiczeń może rozwiązać ten problem. Pracując nad utrwaleniem nowego nawyku powinniśmy zmniejszyć odległość od siatki by zapewnić wysoki procent skuteczności. Serwis z linii serwisowej, a nawet ze środka kara serwisowego to odleglość, z której powinni zaczynać wszyscy zawodnicy pracujący nad wprowadzaniem nowego uchwytu. Wraz ze zwiększoną pewnością siebie i uczuciem kontroli, zawodnicy mogą przesuwać się w stronę linii końcowej. W internecie można znaleźć wiele ćwiczeń, w których Rafael Nadal wykonuje ćwiczenia z linii serwisowej na poprawę zagrywki. Jeżeli Rafa to robi, to dlaczego my nie możemy?


Używaj lepszej strony
Bazując na poprzednim punkcie, że sukces jest podstawa rozwoju, zawodnicy powinni serwować ze strony równowagi podczas nauki uchwytu kontynentalnego. Pronacja umożliwia większą kontrolę piłki, lecz zawodnicy nie są w stanie połączyć dwóch rzeczy jednocześnie, dlatego większość piłek będzie zagrywanych z rotacją boczną (slice). Na początku nauki, piłka będzie mocno uciekała do lewej strony, ponieważ rakieta będzie tworzyć prawie prostopadły kąt do uderzenia. Serwując ze strony przewagi, zawodnicy czują, że piłka idzie w zupełnie innym kierunku niż by chcieli, dlatego poczucie zniechęcenia i porażki jest często spotykane. Zagrywając ze strony równowagi, piłki będą kierowane bliżej wyznaczonego celu, więc sukces jest możliwy nawet bez całkowitej kontroli nad uderzeniem.


Serwis powinien być najlepszym uderzeniem u każdego zawodnika. Możliwość trenowania bez trenera (koszyk serwisów) oraz specyfika tego uderzenia (zaplanowanie czynności; korekta błędu bez straty zagrywki) sprawiają, że amatorzy mogą rozwinąć uderzenie serwisowe na zbliżonym poziomie do najlepszych zawodników na świecie. Dyscyplina oraz powtarzalność serwisu to dwie rzeczy, które decydują czy dany zawodnik wprowadza piłkę do gry czy może buduje punkt od pierwszego uderzenia.


 

Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

 

 

Z cyklu "Środa z Eksprertem" polecamy również:

Najczęściej popełniane błędy techniczne przy serwisie

Półwolej forehand

Trening ofensywny na korcie tenisowym

Kreowanie stylu gry w codziennej pracy

Defensywne decyzje taktyczne

Lekcja wolej lob

Przewaga zawodników grających skróta

Smecz backhandowy

Użyteczność ćwieczeń tenisowych z kosza

Wartość prawidłowej rozgrzewki w tenisie

Podstawy taktyczne gry woleja

Zróżnicowanie w grze na różnych nawierzchniach kortu'

Wyrzut serwisowy

Dziennik treningowy tenisisty

Antycypacja czyli jeden krok przed przeciwnikiem

Jak efektywnie returnować

Znajomość kierunków w tenisie

Jak grać przeciwko wysokiemu zawodnikowi


« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X