Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Trening ukierunkowany na poprawienie uderzeń z powietrza

Umiejętności gry z woleja to czynniki, które mają decydujący wpływ na rezultat w grze deblowej, a także mogą być efektywnie wykorzystane podczas rozgrywek singlowych. Mimo, że tenis w dzisiejszych czasach jest oparty głównie na grze z końcowej linii, to uderzenia z woleja wciąż pozwalają na wygrywanie wielu punktów w prostszy sposób niż zagrywanie wielu forehandów lub backhandów z końcowej linii.

Każdy trening powinien zawierać ćwiczenia oparte na umiejętnościach gry z powietrza, ponieważ przynosi to wymierne korzyści w różnych płaszczyznach rozwoju tenisowego. Po pierwsze, zawodnicy mogą nauczyć się nowych opcji wygrywania punktów, co jest kluczowym elementem wykształcenia kompletnego tenisisty, który nie będzie ograniczony do jednego stylu gry. Wielu zawodników przegrywa mecze, ponieważ nie mają oni alternatywy dla swoich ulubionych zagrań i w momencie napotkania przeciwnika o lepszych umiejętnościach w danej płaszczyźnie, zawodnik ten jest bezradny. Kolejnym elementem, który przemawia za konsekwentnym trenowaniem woleja i smecza to progres w cechach motorycznych. Bedąc przy siatcę, zawodnik znacząco zmniejsza odległość od przeciwnika, a co za tym idzie, piłka nadlatuje szybciej niż zazwyczaj. Tenisista musi reagować szybciej(reakcja), dokładniej obserwować piłkę(percepcja) oraz dostosować technikę uderzenia(adaptacja). Poprzez zastosowanie ćwiczeń zawierających grę na siatcę, zawodnik rozwija nie tylko zdolności tenisowe, ale także atletyczne. Następny ważny aspekt, który przemawia za uwzględnieniem woleja i smecza w treningu, to czekające nas pojedynki deblowe. Zarówno zaawansowani zawodnicy, jak i amatorzy rozgrywają pojedynki deblowe, dlatego efektywna gra na siatcę to priorytet do wygrywania wielu punktów.

 

 

Oprócz włączenia dodatkowych ćwiczeń opartych na umiejętnościach gry z powietrza, ważne jest by trenować je w odpowiedni sposób, ponieważ niektóre ćwiczenia nie przynoszą zauważalnych rezultatów. Podczas wyboru ćwiczenia, musimy zastanowić się czy dany scenariusz występuje w meczu i jaki jest cel danego zagrania. Poniżej przedstawiam kilka przykładów, które poprawiają efektywność gry z woleja i smecza:

 

Technika

Technika może utrudniać lub pomagać w zagrywaniu piłek z powietrza. Podczas wykonywania ćwiczeń ukierunkowanych na grę przy siatcę, ważne jest by zawodnicy skupili się na 2 głównych elementach techniczych: chwycie oraz punkcie trafienia. Uchwyt kontynentalny to priorytet, dlatego trenerzy powinni poprawić błędne trzymanie rakiety już od pierwszych prób grania woleja. Uchwyt kontynentalny pozwala na szybszą reakcję do uderzenia oraz lepszą kontrolę nad zagraniem. Punkt trafienia to natomiast kluczowy aspekt w kontrolowaniu kierunku oraz długości lotu piłki. Opanowaniu tych 2 elementów technicznych pozwala na przyzwoitą powtarzalność uderzeń z powietrza, dlatego zawodnicy powinni spędzać więcej czasu szlifując technikę.

 

Wolej przygotowawczy

Wielu zawodników trenuje woleja w sytuacjach, które rzadko mają miejsce w meczu tenisowym i dlatego przekłada się to na małą efektywność tych zagrań w sytuacjach pełnych stresu. Obswerwując mecz na turnieju tenisowym łatwo jest zauważyć, że większość pierwszych wolejów jest zagrywana z linii serwisowej. Wolej przygotowawczy (wolej zagrywany na dokładność w celu podejścia bliżej siatki i osiągnięcia lepszej pozycji do wykończenia piłki) to podstawa, którą powinni trenować nie tylko początkujący zawodnicy, ale także ci bardziej zaawansowani. Umiejętność zagrania długiego woleja z linii serwisowej to aspekt, który sprawia, że zawodnik może osiągnąć optymalna pozycję na siatcę i zagrywać kończące woleje za drugim podejściem.

 

 


Krótkie wymiany

Gra na siatcę charakteryzuje się innymi specyfikacjami niż gra z końcowej linii. Podczas gry z woleja, podstawową zasadą wyznawaną przez najlepszych zawodników na świecie jest unikanie długich wymian. Podczas pojedynków na najwyższym poziomie, zawodnik który gra więcej niż 2 woleje pod rząd, ma o wiele mniejsze szanse na wygranie punktu niż przeciwnik grający z końcowej linii. Ta informacja sprawia, że zawodnicy powinni trenować krótkie wymiany na siatcę, mając za cel skończenie piłki w 2, maksymalnie 3 uderzeniach.

 

Różnorodna długość zagrań

Tak jak przy zagraniach po odbiciu, ważne jest by zawodnicy potrafili kontrolować długość zagrywanych uderzeń z powietrza. Umiejętność zagrywania długich piłek to podstawa by dobrze zagrać wolej przygotowawczy, natomiast posiadanie kontroli w zagrywaniu stop wolejów, to ważny aspekt by zagrać winnera zarówno w singlu, jak i w deblu. Panowanie nad długością piłki to również cecha, która sprawia, że zawodnik może efektywnie rywalizować na różnych nawierzchniach kortu tenisowego. Grając na nawierzchniach o wysokim koźle piłki (np. hard court), uderzenia długie będą przeważały nad krótki wolejami, by zwiększyć swoje szanse na wygranie punktu na siatcę. Z drugiej strony, korty trawiaste (niski kozioł piłki) to najlepsze środowisko do zagrywaniu winnerów poprzez krótkie woleje.

 

Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X