Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Trening ofensywny na korcie tenisowym

 

Tenis w dzisiejszych czasach to całkiem inna dyscyplina sportu niż jeszcze 15-25 lat temu. Rozwój technologiczny w zakresie sprzętu tenisowego, jak również zwiększona wiedza odnośnie rozwoju sportowców to czynniki, które stopniowo sprawiły, że zawodnicy bazują swoją grę na siłowych rozwiązaniach. Ofensywna gra z końcowej linii to najczęściej obserwowany styl gry w dziesiejszych czasach, dlatego wielu trenerów decyduje się na kształtowanie ofensywnych zdolności wśród zawodników już od najmłodszych lat. Najlepszy wzór do kopiowania takich zachowań pokazują zawodnicy z najwyższej półki więc nic dziwnego, że każdy tenisista chce posiąść dominujący forehand oraz kończące uderzenie z backhandu po linii. Novak Djokovic uświadamia nas w każdym meczu, że czasy gdzie return był zwykłym przebiciem piłki, dawno się skończyły. W dzisiejszych czasach, dobry returnujący zawodnik potrafi zneutralizować 1 serwis oraz zagrać kończące uderzenie przy zaatakowaniu 2 serwisu. Serena Williams oraz Maria Sharapova to natomiast kluczowe zawodniczki damskiego tenisa, które „uczą” nas, że siła to decydujący aspekt by zdobywać największe laury w tourze. Dążenie do krótkich wymian oraz ofensywna gra od pierwszego uderzenia to znaki charakterystyczne obu zawodniczek. Rafael Nadal to kolejny przykład zawodnika światowej klasy, który pokazuje jak ważną cechą jest wykorzystanie swoich mocnych stron do dominowania na korcie tenisowym. Jego obiegany forehand to uderzenie, które sieje postrach nawet wśród czołowych tenisistów.

 

 

Patrząc na najlepszych tenisistów na świecie wydaje się, że ofensywa to prosty aspekt, który można osiągnąć bez nadzwyczajnego wysiłku i czasu włożonego w specjalistyczny trening. Niestety, zdolności zagrywania agresywnych i powtarzalnych piłek to bardzo złożony proces, który musi być ukierunkowany w codziennej pracy by osiągnąć zamierzone rezultaty. Zawodnicy powinni być świadomi czynników, które mają wpływ na efektywność agresywnych uderzeń oraz stosować je podczas każdej okazji treningu zawierającego ofensywne elementy gry. Poniżej przedstawiam najważniejsze aspekty, które trenerzy i zawodnicy musza egzekwować w codziennej pracy nad atakiem.


Własne atuty


Ofensywa to strefa, w której staramy się zagrać wygrywające uderzenie lub zmusić przeciwnika do odegrania słabszej piłki czy też jej zepsucia. W celu osiągnięcia zamierzonego rezultatu, zawodnik musi uderzyć piłkę ze znaczną prędkością, co często powoduje spadek kontroli i większą ilość błędów ze strony zagrywającego. Ten czynnik sprawia, że tenisiści powinni wybierać swoją mocniejszą stronę do atakowania łatwiejszych piłek np. atakować ze środka kortu uderzeniem forehandowym, a nie zagrywać backhand, który jest słabszym uderzeniem danego zawodnika. Świadomość własnych mocnych stron oraz możliwość ich użycia to początek kształtowania gry ofensywnej u każdego gracza.

 


Technika


Uderzenia ofensywne charakteryzują się dużą prędkością oraz częściej zagrywane są bardziej płasko. Wiedząc, że krótsze piłki są najlepsze do ataku, zawodnicy muszą mieć świadomość, że odległość grającego od siatki się zmniejsza, a co za tym idzie rośnie prawdopodobieństwo zagrania w siatkę przy uderzeniu z niewystarczającą rotacją. Z tego względu, podczas treningu ofensywnego trenerzy powinni zwracać uwagę na atakowanie piłki w najwyższym punkcie trafienia. To oznacza, że zawodnicy muszą nauczyć się jak uderzać forehand lub backhand z okolic barków, a czasem jeszcze wyżej. Poprawna technika uderzeń ofensywnych to klucz do skutecznej i efektywnej dominacji łatwych oraz krótkich piłek.

 

 


Przygotowanie fizyczne


Skuteczna gra w ofensywie jest możliwa tylko przy bardzo dobrym przygotowaniu fizycznym zbudowanym zarówno podczas pracy na korcie tenisowym, jak i poza nim. Ciągłe przyspieszanie do krótkich piłek oraz powrót na linię końcową lub sprint do siatki, to czynniki, które powtórzone wiele razy, mogą powodować bardzo duże zmęczenie i spadek jakości poruszania się po korcie. Siła oraz wytrzymałość pracy nóg ma duże znaczenie by gra ofensywna była możliwa przez całą długość trwania meczu tenisowego, a nie tylko na na początku pierwszego seta. Bieganie przez 30-45 (wytrzymałość tlenowa) oraz interwały (wytrzymałość beztlenowa) to najprostsze formy treningu ukierunkowane na zbudowanie wytrzymałości wśród tenisistów, natomiast wykroki, półprzysiady oraz ćwiczenia plyometryczne pozwolą na wzmocnienie mięśni nóg.

 


Reakcja


Nawet najszybszy tenisista na świecie posiadający bajeczną technikę nie będzie w stanie całkowicie zdominować krótkiej i łatwej piłki, jeżeli reakcja do tego zagrania będzie zbyt wolna. Zdolność do szybkiego postrzegania nadlatującej piłki oraz prędkość podjęcia decyzji to bardzo ważne cechy motoryczne, które muszą być kształtowane nie tylko podczas gry ofensywnej, ale w każdym elemencie taktyki tenisa ziemnego. Szybka reakcja daje dodatkowy czas na przygotowanie uderzenia, co przekłada się na większą regularność atakowanych uderzeń.

 

Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X