Porady dla początkujących | Porady dla grających |
Odżywianie | Przygotowanie fizyczne |
Rehabilitacja | |
Pyszny chlebek bezglutenowy

Wyeliminowanie przez Novaka Djokovica glutenu z diety sprawiło, że stał się on lżejszy i szybszy, lepiej się czuł i koncentrował. Po zmianie jadłospisu, dzięki poprawie kondycji fizycznej i psychicznej spełniły się największe marzenia tenisisty! Sprawdź czy i Ty nie powinnieneś czegoś zmienić w swojej diecie!
Myśl o pieczeniu chleba zawsze przyprawiała mnie o ból głowy! Nigdy nie czułam się na siłach żeby zrobić zdrowy i przede wszystkim smaczny chleb. Jednak wiedziałam, że ten moment musi kiedyś nadejść, ponieważ jakość chlebów dostępnych w sklepach i piekarniach nie jest dla mnie wystarczająca (chodzi mi głównie o wartość odżywczą i o ogromną zawartość glutenu używanego do produkcji chleba).
Dzień ten w końcu nadszedł i muszę Wam powiedzieć, że jest to naprawdę proste!
Składniki:
250 g mąki gryczanej
150 g mąki ryżowej
100 g mąki kukurydzianej
8 g drożdży instant
około 500 ml ciepłej wody ( w razie potrzeby dodać trochę więcej )
łyżka soli
łyżeczka cukru / ksylitolu
siemię lniane – ilość dowolna
czarnuszka – ilość dowolna
Przygotowanie:
Połącz wszystkie suche składniki i dobrze wymieszaj. Dodawaj stopniowo ciepłej wody i mieszaj aż do połączenia składników. Następnie przykryj naczynie ściereczką i odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce.
Foremkę wyłóż papierem do pieczenia i wysmaruj papier delikatnie masłem klarowanym lub olejem kokosowym. Przełóż ciasto do foremki ( moja jest o wymiarach 22x12 cm ). Odłóż na kolejne 30 minut. Po tym czasie włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 50 minut. Jeśli chleb zbyt szybko się zarumieni , można przykryć go od góry folią aluminiową. Po tym czasie wyjmij chleb z foremki i jeszcze na 10 minut umieść wypiek w piekarniku ale już bez formy.
Poczekaj aż chleb ostygnie. Niestety chleby, które w swoim składzie nie zawierają glutenu szybciej wysychają i tracą swoje walory smakowe. Dlatego warto pokrojony chleb umieścić w zamrażarce i w razie potrzeby odgrzać w piekarniku lub mikrofalówce.
Chlebek ten cechuje się dużą zawartością błonnika i pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Staraj się zjeść go najpóźniej dwie godziny przed treningiem lub meczem, aby Twój organizm w trakcie wysiłku nie musiał skupiać się bardziej na trawieniu tego pysznego chlebka , niż na mobilizowaniu mięśni do pracy. Wypiek ten bogaty jest w węglowodany złożone, które dodadzą Ci energii podczas treningu.
SMACZNEGO!
Natalia Czekalska
Ekspert ds. Odżywiania