Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Przewaga zawodników grających skróty

 

W dzisiejszych czasach, tenis bazuje na czystej sile uderzeń z głębi kortu. Najlepsi zawodnicy na świecie jak Djokovic czy Nadal, a także najlepszy tenisista naszego kraju Jerzy Janowicz, to przykłady z najwyższej półki, na których młodzież oraz wielu amatorów stara się wzorować. Agresywna gra z końcowej linii oraz wykorzystywanie krótkich piłek poprzez zagrywanie winnerów, to coraz częstsza sytuacja, którą można zauważyć na krajowych i światowych kortach. Uderzenia z maksymalną siłą to świetna opcja, by zmusić rywala do bezpośredniego błędu lub odegrania słabszej piłki. Ważne jest, by osiągnąć odpowiedni poziom umiejętności zagrywania agresywnych piłek, lecz nie możemy zapominać o innych zdolnościach takich jak np. drop shot.


Wielu zawodników myśli tylko w kategoriach siłowych w sytuacji ofensywnej wewnątrz kortu. Takie rozwiązanie jest tylko częściowo dobre, ponieważ używając tych samych uderzeń stajemy się przewidywalni dla naszego przeciwnika. Oczekując na mocne zagranie nasz rywal może łatwo osiągnąć korzystną pozycję defensywną, poprzez wycofanie się głęboko za linię końcową. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie skróta, by sprawić kłopoty zawodnikowi po drugiej stronie siatki. Wprowadzenie skróta do repertuaru zagrań ofensywnych to dobre rozwiązanie taktyczne, ponieważ przeciwnik nie jest pewny nadchodzącego zagrania (skrót vs mocny forehand). Taka niepewność prowadzi do gorszej pozycji na korcie, a także ma wpływ na spadek skuteczności uderzeń w defensywie.Następny plus zagrywania drop szota to dystans, jaki musi pokonać przeciwnik, aby odebrać takie uderzenie. Jak wiemy, dobry skrót może spaść w odległości 20-30 cm od siatki, więc sprint z linii końcowej może okazać się sporym wyzwaniem dla słabszych fizycznie lub zmęczonych przeciwników. Musimy pamiętać, że nawet, jeżeli rywalowi uda się dojść do drop szota, to punkt trafienia nisko pod siatką sprawia, że odpowiedź jest utrudniona. Kilkukrotne zastosowanie schematu skrót-lob, które często możemy obserwować w wykonaniu Agnieszki Radwańskiej, to dobry sposób na sprawdzenie wytrzymałości rywala.


Kolejna korzyść ze skróta jest związana ze stroną taktyczną. Nie jest tajemnicą, że większość dzisiejszych zawodników specjalizuje się w grze z końcowej linii, dlatego spędzają oni znaczącą część treningów na doskonaleniu gry w tej strefie. To sprawia, że odgrywanie skróta będąc blisko siatki to niekomfortowa sytuacja, której nasi przeciwnicy starają się unikać.Jak możemy łatwo zauważyć, drop szot może okazać się bardzo efektywną bronią na korcie tenisowym. Ten mały dodatek w naszej grze może przyczynić się do większej ilości wygranych meczów. Powyżej zostały przedstawione korzyści z zagrywania skróta podczas wymiany tenisowej.


Teraz chciałbym przedstawić sytuacje taktyczne, które faworyzują zagrywanie drop szota:

1. Krótka piłka – kluczowa okazja do zagrania skróta, ponieważ piłka potrzebuje przebyć krótki dystans do celu, co wpływa na krótszy czas dla przeciwnika na reakcję. Przeplatanie skróta oraz mocnego uderzenia z krótkich piłek to świetna okazja, by wprowadzić przeciwnika w zakłopotanie odnośnie odpowiedniej pozycji na korcie.

2. Wewnątrz kortu – bedąc w ofensywie powinniśmy znajdować się wewnątrz kortu, co stwarza dobrą sytuację do zagrania skróta. Podczas gdy przesuwamy się do przodu, nasz rywal cofa się poza linię końcową, co sprawia, że po zagraniu skróta nasz rywal musi przebyć dłuższy dystans, by odebrać naszego drop szota. Przykładem z najwyższej półki jest Jerzy Janowicz, który wdarł się do czołówki światowej poprzez zaskakiwanie rywali drop szotem.

3. Poza linią końcową – wielu trenerów nie poleca zagrywania skróta z tej pozycji, lecz ja uważam, że od czasu do czasu jest to dobra decyzja taktyczna. Podczas gdy nasz rywal jest daleko za końcową linią, nawet skrót mający do pokonania większy dystans (spoza naszej linii końcowej) może okazać się efektywny ze względu na daleką pozycję przeciwnika. Drugim przykładem jest gra przeciwko zawodnikom, którzy nie mają umiejętności gry na siatce. Zastosowanie skróta w celu ściągnięcia rywala do siatki, to dobry sposób, nawet gdy jesteśmy poza linią końcową.


W tym artykule chciałem pokazać korzyści płynące z uderzenia jakim jest drop shot. Nie jest ważne, że dzisiejszy tenis jest oparty głównie na siłowych rozwiązaniach, ponieważ skrót może wciąż przyczynić się do wygrywania punktów, a my nie musimy ograniczać się tylko do uderzeń z maksymalną prędkością.

 

Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X