Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Podstawy taktyczne gry z woleja

Wiele lat temu, tenis ziemny był sportem bazującym na podejściu do siatki i graniu większości piłek z powietrza. Zawodnicy wykazywali duże umiejętności taktyczne, przez co gra wolejem była w tamtych czasach bardzo skuteczna. John McEnroe to kultowa postać, którą pamięta każdy nie tylko z wybuchowego charakteru, ale także z genialnych zdolności wolejowych. Wraz z rozwojem dyscypliny, tenis zmienił kierunek i poszedł bardziej w stronę siłową, przez co zawodnicy coraz rzadziej udają się do siatki by wygrać punkt. Novak Djokovic czy Andy Murray to zawodnicy z czołówki, którzy są przykładem nowoczesnego tenisa opartego na grze z linii końcowej. Musimy jednak pamiętać, że odpowiednia ilość czasu spędzona nad danym elementem taktycznym może zwiększyć nasze szanse na efektywne zakończenie wymiany.


Każda dyscyplina sportowa ewoluuje, więc co kilka lat pojawiają się widoczne zmiany. Przez ostatnie 15 lat tenis przeszedł metamorfozę, zmieniając się z dyscypliny kładącej duży nacisk na precyzję i dokładność, na sport, w którym dominują uderzenia siłowe. Taka zmiana spowodowana jest wieloma czynnikami, takimi jak: nowoczesny sprzęt tenisowy, lepsze zrozumienie biomechaniki uderzeń, a także profesjonalne podejście do przygotowania fizycznego. W przeciwieństwie do czasów McEnroe czy Borga, gdzie zawodnicy nie czerpali większych korzyści z drewnianych lub aluminiowych rakiet, nowoczesne techniki sprawiają, że rakiety i naciągi tenisowe pomagają generować dodatkową siłę, przy zachowaniu wysokiej kontroli uderzenia. Taki rozwój technologiczny sprawił, że zawodnicy uderzają mocniej i celniej z linii końcowej, więc podejście do siatki i wygranie punktu jest trudniejszym zadaniem niż jeszcze 8-10 lat temu. Najlepsi zawodnicy na świecie, jak Federer czy Wawrinka, są w stanie posłać piłkę z forehandu z prędkością przekraczającą 100 km/h, co powoduje nie lada wyzwanie dla osób pragnących grać efektywnie przy siatce. Mimo to, zawodnicy powinni dążyć do rozwoju tych umiejętności, by nie ograniczać się tylko do paru uderzeń z końcowej linii, a także by efektywnie wykorzystać nabyte zdolności podczas gry deblowej. Oprócz prawidłowej techniki uderzeń z powietrza, zawodnicy muszą zrozumieć taktyczne podejście do skutecznej gry na siatce. Jest kilka elementów, które sprawiają, że nawet osoby bez bajecznej techniki są w stanie wygrywać większość punktów chodząc do siatki.


Passing shot po linii

Odpowiednie ustawienie na korcie to podstawa do osiagnięcia przewagi nad rywalem. Zawodnicy muszą wypracować sobie automatyczny nawyk ustawiania się na odpowiedniej połowie kortu, by zmusić przeciwnika do bardziej wymagających uderzeń mijających. Zasadą nr 1 podczas gry na siatce jest pokrycie uderzenia po linii, tzn jeżeli gramy do narożnika forehandowego to odpowiednią pozycją bedzie ustawienie się na własnej połowie backhandowej (ta zasada obowiązuje tylko podczas gry na siatce!). Wyjaśnienie tej zasady jest proste: piłka uderzona po linii ma krótszy dystans do przebycia niż uderzenie po krosie, dlatego zawodnik będący na siatce ma mniej czasu na reakcję do uderzenia po linii. Novak Djokovic słynie z genialnych uderzeń backhandowych po linii, które jest w stanie zastosować nawet pod presją rywala będącego na siatce.

 


Uderzenie + wejście w przód

Każde uderzenie w tenisie powinno być połączone z poruszaniem się, dlatego zawodnicy muszą włączyć ten element do efektywnej gry z woleja. Po każdym zagraniu, zawodnik powinien zrobić kilka kroków w przód, by zająć bardziej korzystną pozycję do następnego uderzenia. Musimy pamiętać, że im bliżej siatki jesteśmy, tym większe mamy możliwości kątowe, a także zmniejsza się nasza szansa na zepsucie piłki w siatkę. Debliści Mike i Bob Bryan to zawodnicy, którzy nie dość, że poruszają się do przodu po każdym woleju to jeszcze współpracują, poruszając się w jednej linii.

 


Przygotowanie wykończenia

Wielu zawodników myśli, że musi skończyć wymianę przy pierwszym woleju i takie podejście zazwyczaj kończy się błędem. W większości przypadków, pierwszy wolej zagrywany jest z linii serwisowej, co nie jest najlepszą pozycją do zagrywania winnera. Mądrym rozwiązaniem taktycznym jest zagranie długiego, przygotowującego woleja, by zyskać czas na podejście bliżej do siatki i zajęcie bardziej korzystnej pozycji. Przy następnym zagraniu z powietrza, zawodnik może próbować zakończyć wymianę z bardziej agresywnym wolejem. U Rogera Federera, dzięki współpracy ze Stefanem Edbergiem, wypady do siatki są na porządku dziennym, dlatego każdy fan może uczyć się od mistrza, kiedy zagrać winnera z pierwszej piłki, a kiedy przygotować uderzenie kończące przy pomocy zagrania długiego i dokładnego. Myślenie o wygraniu punktu przy pomocy 2 uderzeń może przynieść więcej korzyści osobom o mniejszej kontroli uderzeń z powietrza, a także zawodnikom ze słabszą techniką wolejową.


Nowoczesny tenis jest oparty na grze z końcowej linii, lecz to nie znaczy, że wolejem nie da się już wygrać punktu. Odpowiednia praca nad techniką i decyzjami taktycznymi w grze na siatce to niezbędne aspekty, które powinny być włączone do treningu na każdym poziomie zaawansowania. Musimy także pamiętać, że ograniczanie się do jednego stylu gry sprawia, że zawodnik nie ma możliwości zmiany strategii, gdy mecz nie układa się po jego myśli.

 

Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X