Porady dla początkujących


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Najczęściej popełniane błędy przy serwisie

Tenis to dyscyplina, w której punkty zdobywa się za efektywność uderzeń, a nie za ich wygląd. Nie ważne czy uderzenie będzie piękne pod względem wykonania czy nie, punkt zdobywa się gdy zagramy uderzenie kończące lub gdy przeciwnik zepsuje piłkę. Technika uderzenia jest ważna by móc wykorzystać dane zagranie do maksimum, dlatego trenerzy powinni zwracać uwagę, czy dany ruch nie ogranicza umiejętności zawodnika.

 

Serwis to najtrudniejsze uderzenie w tenise pod względem technicznym. Połączenie wszystkim elementów w jedną, składną całość to długi proces, który powoduje, że wielu zawodników wybiera drogę na skróty. Powtarzanie złych nawyków prowadzi do zautomatyzowania ruchu, co jest żmudnym i pracochłonnym procesem do odwrócenia, dlatego odpowiedni trening od początku przygody z tenisem to podstawa stałego rozwoju oraz osiągania dobrych wyników w przyszłości. Poniżej przedstawiam klasyczne błędy techniczne, które zaobserwowałem przy wykonywaniu serwisu przez początkujących, jak i średnio zaawansowanych graczy.

 


Zły uchwyt:

Wielu zawodników decyduje się na wybór uchwytu forehandowego przy nauce serwisu w celu łatwiejszej kontroli nad uderzeniem. Takie trzymanie rakiety pozwala na regularne wprowadzenie piłki do gry już po paru treningach lecz ten mały pozytyw nie powinien nam pomóc zapomnieć o wielu negatywnych stronach braku odpowiedniej techniki. Uchwyt kontynentalny to podstawa by serwować z różnymi rotacjami, posyłać agresywne podania oraz by używać całego łańcucha kinetycznego w celu zaangażowania ciała w uderzenie. Uchwyt forehandowy to droga na skróty, która nie pozwala na rozwijanie umiejętności w zakresie zagrywki tenisowej.
Niska pozycja łokcia:Serwis w tenisie jest zbliżony ruchem do rzutu piłką tenisową jednorącz, dlatego wiele aspektów technicznych powinno być wykonywanych w ten sam sposób. Niska pozycja łokcia przy odprowadzeniu rakiety za plecy to problem, z którym borykają się zarówno amatorzy, jak i średnio zaawansowani zawodnicy. Zalet utrzymania łokcia w wysokiej pozycji jest wiele, zaczynając od możliwości większego przyspieszenia rakiety, a kończąc na wysokim punkcie trafienia i lepszym rytmie uderzenia. Osoby, które nie mają nawyku utrzymania pozycji łokcia w odpowiednim punkcie, stwarzają sytuację, w której załamuje się linia barków u serwującego, a co za tym idzie, zwiększa się liczba błędów przy zagrywce.

 


Frontalna pozycja podczas trafienia piłki:

Wielu zawodników nie jest w stanie serwować regularnie agresywnych podań, ze względu na brak odpowiedniej mechaniki uderzenia. Skręt tułowia oraz boczne ustawienie w stosunku do siatki to aspekty, które mają na celu zgromadzenie energii pozwalającej na wykorzystanie jej w momencie uderzenia. Rotacja bioder oraz barków to kluczowe elementy odpowiadające za moc uderzenia, dlatego zawodnicy, którzy nieefektywnie używają poszczególnych elementów swojego ciała, nie są w stanie wygenerować serwisów o pokaźnej prędkości. Problemem zawodników o poziomie niższym niż średnio-zaawansowany, jest zbyt wczesne otwarcie tułowia, co powoduje, że zawodnik stracił całą siłę jeszcze przed uderzeniem piłki. Dodatkowym minusem frontalnej pozycji jest przesunięcie punktu trafienia, co uniemożliwia prawidłowe zagranie z uwzględnieniem pronacji.

 

 


Niedokładny wyrzut piłki:

Wyrzut piłki to bardzo ważny element mający wpływ na końcowy efekty uderzenia. Niestety, wielu amatorów tenisa nie zwraca uwagi na ten mały aspekt, co sprawia, że brak regularności oraz siły uderzenia to codzienność. Dokładność wyrzutu piłki jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia koordynację wszystkich elementów technicznych i przekazanie piłce całej zgromadzonej energii. Niedokładne podrzucenie piłki powoduje, że ciało musi zaadaptować się do nowych warunków kosztem utraty energii oraz równowagi. Plusem zagrywki w tenisie jest fakt, że niedokładny wyrzut można złapać i powtórzyć lecz niestety mała garstka tenisistów korzysta z tego prawa.


Nauka dobrych nawyków ruchowych to idealne rozwiązanie by w przyszłości cieszyć się dobrym poziomem zaawansowania, a co za tym idzie pozytywnymi wynikami na korcie. Jeżeli natomiast zawodnik posiada już błędy w technice uderzenia, ważne jest by skupić się na jednym elemencie i poprawić go. Długość takiego procesu zależy od wielu czynników, jak np. stopień zaawansowania zawodnika czy ilość treningów w tygodniu lecz ważne jest by konsekwentnie dążyć do celu i myśleć o benefitach, które przyniesie ta zmiana w dłuższym rozrachunku. Dużym błędem popełnianym przez zawodników jest próba poprawienia kilku elementów za jednym razem, co powoduje, że żaden aspekt nie ulega polepszeniu.

 

Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

 

 

Z cyklu "Środa z Eksprertem" polecamy również:

'' Trening ofensywny na korcie tenisowym''

'' Kreowanie stylu gry w codziennej pracy''

''Defensywne decyzje taktyczne''

''Lekcja wolej lob''

''Przewaga zawodników grających skróta''

"Smecz backhandowy"

''Użyteczność ćwieczeń tenisowych z kosza''

''Wartość prawidłowej rozgrzewki w tenisie''

''Podstawy taktyczne gry woleja''

''Zróżnicowanie w grze na różnych nawierzchniach kortu''

"Wyrzut serwisowy"

"Dziennik treningowy tenisisty"

"Antycypacja czyli jeden krok przed przeciwnikiem"

"Jak efektywnie returnować"

"Znajomość kierunków w tenisie"

"Jak grać przeciwko wysokiemu zawodnikowi"


« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X