Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Lekcja wolej lob

 

Zagranie loba z woleja to uderzenie, które wymaga kontroli i czucia piłki. Zawodnicy, którzy preferują grę z końcowej linii mogą mieć problemy z wykonaniem tego uderzenia, ponieważ są oni przyzwyczajeni do chwytów wschodnich lub zachodnich. Z drugiej strony, zawodnicy specjalizujący się w grze na siatce oraz ci, którzy często używają uderzenia slajsowanego nie powinni mieć większych problemów z opanowaniem techniki loba z woleja.


Zastosowanie:

Odpowiednie podejście taktyczne to kluczowy aspekt przy nauce jakiegokolwiek uderzenia w tenisie. Taktyka zawsze powinna być połączona z techniką, by zapewnić efektywność uderzenia podczas meczu. Lob z woleja to uderzenie, które zazwyczaj jest wykonywane ze strefy pomiędzy linią serwisową a końcową. Singliści często zagrywają skrót by ściągnąć przeciwnika do siatki, po czym starają się zagrać piłkę ponad rywalem poprzez zastosowania loba z woleja. Takie podejście ma 2 uzasadnienia. Po pierwsze, po odegraniu drop shota przeciwnik jest blisko siatki, co stwarza sytuację do wygrania punktu poprzez zagranie loba z powietrza. Po drugie, nawet jeśli przeciwnikowi uda się dojść do zagranego loba, wysiłek związany z dwukrotnym przebiegnięciem długości kortu ma duże szanse wpłynąć negatywnie na następne uderzenie, a nawet na kilka następnych punktów. Agnieszka Radwańska jest najlepszym przykładem zawodniczki z najwyższej półki, która stosuje kombinację skrót-wolej lob z wysoką skutecznością. Debliści także stosują zagranie loba z woleja, lecz jest to wykorzystywane zazwyczaj w sytuacji, kiedy obaj rywale są blisko siatki. Para deblowa, której uda się zdominować siatkę podczas wymiany, ma większe szanse na wygranie punktu niż zawodnicy w ustawieniach 1 z przodu, 1 z tyłu lub 2 z tyłu. Bedąc z przodu i widząc 2 rywali bedących przy siatce, dobrym rozwiązaniem deblowym jest zagranie loba z woleja by wycofać daną parę na linię końcową i pozwolić swojemu partnerowi na podejście do siatki i osiągnięcie przewagi sytuacyjnej.

 


Technika:

1. Chwyt – uchwyt kontynentalny jest wskazany dla wszystkich zagrań piłki z powietrza (z wyjątkiem uderzeń drive, czyli regularnego forehandu lub backhandu)

2. Pozycja – nogi ustawione na szerokość barków oraz mocno ugięte

3. Odprowadzenie – odprowadzenie rakiety powinno odbywać się za pomocą skrętu barków. Ruch powinien być kompaktowy, by zapewnić maksymalną kontrolę uderzenia. Główka rakiety powinna być lekko otwarta oraz w pozycji nad nadgarstkiem

4. Ruch do piłki – ruch do piłki odbywa się za pomocą prowadzenia lekko otwartej rakiety mocno w przód

5. Punkt trafienia – zawodnik uderza piłkę mocno przed sobą, gwarantując tym samym kontrolę uderzenia i możliwość wydłużenia piłki

6. Rotacja – poprzez otworzenie główki rakiety, zawodnik uzyskuje rotację wsteczną (slajs), przez co piłka leci wysokim łukiem, co umożliwia przelobowanie zawodnika

7. Wykończenie – rakieta kończy swój ruch przed ciałem zawodnika w pozycji otwartej (krawędź rakiety wysunięta do przodu)

 

Trening:

Ćwiczenie danego elementu technicznego zawsze powinno rozpoczynać się od sytuacji zamkniętej, w której zawodnik może całkowicie skupić swoją uwagę na elementach technicznych. Wraz z nabyciem pewności siebie i osiągnięciu dobrej powtarzalności, można stosować ćwiczenia bardziej rozbudowane, połączone z uderzeniami wypracowującymi zagranie loba z woleja. Poniżej przedstawiam przykładowe ćwiczenia, które powinny znaleźć się w sesji treningowej, skupionej na uderzeniu loba z woleja:


Ćwiczenie 1: Trener stoi blisko siatki i wprowadza piłki z kosza. Zawodnik znajduje się między linią serwisową a końcową i stara się przelobować trenera zagraniem z powietrza. Trener może podnieść rakietę do góry, by dać widoczny cel dla zawodnika. Utrudnienie ćwiczenia może polegać na zagraniu piłki dalej od zawodnika, by ten zmuszony był do kontroli loba w ruchu.

Ćwiczenie 2: Trener wprowadza łatwą piłkę z kosza, z której zawodnik stara się zagrać skrót. Trener odgrywa lub zagrywa z kosza kolejną piłkę, która powinna być zagrana przez zawodnika z powietrza w postaci loba. Podczas zajęć treningowych należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią pozycję zawodnika na korcie, by zautomatyzować nawyk oraz umożliwić bardziej skuteczne zagranie.

 

 

Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X