Porady dla początkujących | Porady dla grających |
Odżywianie | Przygotowanie fizyczne |
Rehabilitacja | |
Kluczowe wskazówki dla początkującego gracza

Pierwsze godziny gry na korcie nie zawsze należą do przyjemności. Mnóstwo nowych elementów, które jest ciężko zapamiętać i powtórzyć. Z drugiej strony każdy z nas chce zagrać możliwie najlepiej, żeby przeciwnik miał problemy z odbiciem piłki. Założenia gry są proste - trzeba zagrać tam gdzie nie ma przeciwnika, jednak w początkowej fazie nauki gry nie jest to proste zadanie.
Najczęstsze problemy początkujących graczy:
- zbyt dużo informacji o danych uderzeniach
- za duże wymagania w początkowej fazie nauki
- koncentracja tylko na technice, zamiast na „czuciu” piłki
- brak cierpliwości
Na początku przygody tenisowej należy uzbroić się w cierpliwość. Systematyczna gra z pewnością przyniesie zamierzone efekty. Najwięksi mistrzowie światowych kortów również zaczynali grę od podstaw. Na początku „kariery” tenisowej skoncentrujcie się na następujących elementach:
1. Nie graj mocno tylko dokładnie
Na początku najważniejsze jest czucie piłki, czyli piłka powinna być zagrana tam gdzie chcemy. Nie jest to możliwe podczas gry na całym korcie, dlatego idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie gry na mini korcie. W miarę poczynionych postępów zwiększamy pole gry, aż dojdziemy do standardowych rozmiarów kortu.
2. Nie wymagaj od siebie za dużo
W tenisie trudno znaleźć dwóch graczy, którzy jednakowo czynią postępy w grze. Z doświadczenia wiemy, że jednemu zawodnikowi lepiej wychodzi bekhend, z kolei drugiemu forhend lub wolej. Jeżeli masz problem z danym uderzeniem musisz uzbroić się w cierpliwość - trening czyni mistrza - należy poświecić więcej czasu na dane uderzenie, wówczas przyjdą oczekiwane efekty.
3. Ucz się prostych uderzeń
Na początku nauki ważne jest, żeby uderzenia były możliwie najmniej skomplikowane. Patrząc na zawodników każdy z nich ma indywidualne prowadzenie rakiety przy każdym zagraniu. Nie możliwe jest znalezienie dwóch identycznych forhendów czy też bekhendów. W początkowym etapie nauki skup się na punkcie trafienia piłki przed sobą, zamach na małym korcie jest krótki, w miarę zwiększania pola gry powiększamy zamach. Uderzenie powinno być wykonane wolno, żeby jak najwcześniej zapamiętać cały ruch.
4. Od początku nauki należy zwrócić uwagę na pracę nóg
Nawet w czasie gry na małym korcie należy pracować na nogach – naskok w momencie uderzenia przeciwnika, drobne kroczki przy ustawieniu się do piłki, zatrzymanie w momencie uderzenia.
5. Cierpliwość
Jeżeli początkujący gracz postanowił rozpocząć naukę gry pod okiem trenera, mimo wszystko nie może oczekiwać na błyskawiczne rezultaty. Tenis jest trudną grą, opanowanie podstaw wymaga systematyczności i cierpliwości.
Powyższe elementy są kluczowymi w pierwszych godzinach spędzonych na korcie. Nauka gry w tenisa z pewnością pochłonie więcej czasu niż jazda na nartach czy też na rowerze, jednak warto skorzystać z nadarzającej się okazji i wolny czas spędzić na korcie.