Porady dla początkujących


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Jak zostać zawodnikiem?

Jeżeli trenujesz tenis regularnie, oraz czujesz się na siłach, żeby rozpocząć rywalizację poza swoim klubem lub szkółką tenisową, warto byś zainteresował się wyrobieniem licencji zawodniczej, wydawanej przez Polski Związek Tenisowy.

Wszyscy gracze, posiadający licencję, mogą uczestniczyć w turniejach tenisowych na terenie Polski, w następujących kategoriach:

1) krasnale (do lat 10)

2) skrzaty (do lat 12)

3) młodzicy (do lat 14)

4) kadeci (do lat 16)

5) juniorzy (do lat 18)

6) seniorzy (powyżej 18 lat)Warunki, które trzeba spełnić w celu otrzymania licencji:

1. Licencje zawodnicza może otrzymać jedynie zawodnik znajdujący się w ewidencji zawodników (zrzeszonych i niezrzeszonych) PZT.

2. Osoba ubiegająca się o przyznanie licencji zawodniczej składa w Polskim Związku Tenisowym pisemny wniosek (na specjalnym formularzu http://www.pzt.pl/licencje/index.php ) wraz z niżej wymienionymi załącznikami:

- zaświadczenie lekarza medycyny sportowej o dopuszczeniu do uprawiania tenisa lub uwierzytelniona przez klub lub wojewódzki związek tenisowy kopia książeczki zdrowia sportowca z aktualnie ważnym badaniem lekarskim

-  zobowiązanie do przestrzegania regulaminów PZT

- jedno podpisane zdjęcie

- kopia dowodu opłaty za licencję w wysokości określonej w obowiązującym Regulaminie Finansowym PZT.

3. Osoba niepełnoletnia ubiegająca się o przyznanie licencji dołącza do wniosku pisemną zgodę ustawowych przedstawicieli na uprawianie tenisa.

4. Zawodnicy nie znajdujący się w ewidencji zawodników PZT, do wniosku o licencję, zobowiązani są dołączyć wniosek o wpis do ewidencji wraz ze stosownym dowodem opłaty.

5. Jeżeli osoba ubiegająca się o przyznanie licencji jest stowarzyszona w klubie sportowym, składa wniosek o przyznanie licencji zawodniczej potwierdzony przez ten klub.

6. Zawodnik ubiegający się o przyznanie licencji dla zawodnika niezrzeszonego potwierdza wniosek własnoręcznym podpisem, a w przypadku osoby niepełnoletniej, wniosek potwierdzają prawni opiekunowie sportowca.

Wiele osób wyobraża sobie, że licencja zawodnicza jest tak naprawdę jedynie dla najbardziej uzdolnionych młodych graczy. Nic bardziej mylnego. Również mniej utalentowani tenisiści mogą rywalizować w turniejach, zdobywać punkty do rankingu i czerpać ogromną radość ze swojej „profesjonalnej” kariery sportowej.

Jeżeli trening jest Waszą pasją, a przy okazji macie odpowiednie warunki do uprawiania tenisa wyczynowego (dobry trener, baza treningowe i wsparcie finansowe od rodziców lub sponsorów) to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć walkę o najwyższe cele.  Oczywiście kategorie najmłodsze są dopiero zalążkiem prawdziwego tenisa, jednak już w kategorii kadet czy junior, należy w pełni poświęcić się ćwiczeniom. Oprócz codziennych treningów (treningi zazwyczaj odbywają się dwa razy dziennie), dochodzą również częste wyjazdy na zawody w kraju oraz za granicę. Dużo wyrzeczeń czeka Was również podczas wakacji, które w tym wypadku przestają być czasem wypoczynku. Przy bardzo intensywnym treningu pojawia się problem szkoły. Czy jesteście w stanie uczyć się podczas  wyjazdów na turnieje? Na pewno tenis jest trudnym sportem, a tenis zawodowy wymaga od Was ogromnego poświęcenia, jednak spytajcie się czynnego czołowego  zawodnika czy warto poświęcić się dla tego sportu. Odpowiedź oczywiście będzie twierdząca!!!!!

Oprócz profesjonalnej kariery zawodniczej, można również czerpać radość z tenisa w inny sposób. Nie każdy może zostać najlepszym tenisistą w Polsce (nie mówiąc już o „numerem 1.” na świecie). Mimo to, warto uczestniczyć w turniejach organizowanych przez PZT.  W każdej kategorii wiekowej, wyróżniamy imprezy o zróżnicowanej randze:

- 1 ranga – Mistrzostwa Polski

- 2,3,4  ranga – Ogólnopolskie Turnieje Klasyfikacyjne

- 5 ranga – Turnieje Wojewódzkie

Naturalnie w najwyższej randze startują najlepsi zawodnicy, ale jeżeli Wasz poziom tenisowy wyraźnie odbiega od najlepszych zawodników w Polsce, możecie skoncentrować się na turniejach rangi 5 lub 4. W większości województw jest bardzo dużo imprez regionalnych, dzięki temu słabsi gracze mogą rywalizować na swoim podwórku. Pamiętajcie, że startując w najniższych rangach również zdobywacie punkty do Ogólnopolskiej Klasyfikacji (oczywiście im niższa ranga, tym zdobywa się ich mniej za każdą wygraną rundę).

Często sam fakt obecności na liście klasyfikacyjnej motywuje zawodnika do bardziej wytężonej pracy na treningach, a większe zaangażowanie pociąga za sobą większe postępy w grze!!!

Podsumowując, zarówno profesjonalna kariera tenisowa, jak również uczestnictwo w zawodach tenisowych na mniejszą skalę,  kształtuje u dzieci i młodzieży bardzo pozytywne cechy charakteru, które przydadzą się w dorosłym życiu:

- rozwój koordynacji ruchowej

- rozwój intelektualny

- usamodzielnienie

- kształtowanie charakteru

- sportową rywalizację

- nawiązywanie licznych przyjaźni wśród rówieśników

- pozytywne „rozładowanie” nadmiaru energii

- dyscyplinę

Jeszcze raz zachęcamy  więc dzieci i młodzież do intensywnego treningu, oraz rywalizacji w regionie w Polsce, a potem,  być może, również  na światowych kortach. Im więcej dzieci rozpocznie zawodniczą karierę, tym mamy większą szansę, że doczekamy się polskiego Rogera Federera lub Justin Henin.

 


« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X