Porady dla początkujących


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Jak poprawić swoją grę?

Często przy rozpoczęciu nauki gry w tenisa początkujący gracze  pytają ile czasu należy poświęcić, żeby nauczyć się grać. Na to pytanie żaden trener nie zna odpowiedzi, na dobrą sprawę szkolenie tenisowe może trwać całe życie. Nigdy nie osiągniemy takiego poziomu, żeby nie można było grać lepiej. To jest jedna z głównych zalet tej dyscypliny sportu.

 

 

 

Na co należy zwrócić uwagę, żeby poprawić swój warsztat tenisowy? Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych elementów na które należy zwrócić uwagę przy szkoleniu tenisowym.


Technika


Technika jest podstawowym elementem gry, w skrócie można ją zdefiniować jako: "sposób na uderzenie piłki na drugą stronę kortu”. Jeżeli gracz nie potrafi zagrać dokładnej piłki w kort to nie ma możliwości poczynić postępu w grze. Trener podczas nauki gry powinien wprowadzić podstawowe elementy które muszą być wykonywane przy każdym uderzeniu takie jak: punkt trafienia piłki, skręt tułowia, prowadzenie rakiety do przodu, wykończenie uderzenia.

 

Jednak podczas nauki gry nie można zapominać o tym, że każdy zawodnik powinien grać w sposób indywidualny, nie ma dwóch zawodników którzy grają identycznie forhend czy też bekhend. Podczas treningu technicznego należy ćwiczyć podstawowe uderzenia: forhend, bekhend, serwis, return, wolej.


Regularność


W czasie meczu tenisowego wygrywa ta osoba, która przebije celnie jedną piłkę więcej od przeciwnika. Podczas treningu nie można zapomnieć o tym podstawowym elemencie  - regularności.  Oprócz prostych ćwiczeń na regularność należy dodać naukę kierunków uderzeń.  Każdy gracz powinien w czasie wymiany rozprowadzać przeciwnika po korcie, nie jest to możliwe bez  umiejętności gry kierunkowej.


Sfera mentalna


Każdy z nas wielokrotnie słyszał różne komentarze na temat gry poszczególnych zawodników. Często o danych zawodnikach mówi się, że „nie mają głowy do tenisa”. Mając opanowaną technikę i regularność uderzeń musimy umieć wdrożyć te umiejętności w praktykę, czyli w czasie rozgrywanego meczu. Niestety, nie zawsze w turnieju uderzenia wychodzą tak dobrze jak na treningu. Stres meczowy, waga każdego punktu, rywal z którym nigdy nam się nie udało wygrać powodują, że na korcie gramy poniżej swoich możliwości. Trening mentalny wbrew pozorom może być wykonywany również na korcie. Zawodnicy podczas treningu muszą nauczyć się wygrywać kluczowe piłki. Jeżeli na korcie spotkają się dwaj równorzędni rywale to właśnie pojedyncze piłki będą decydowały o końcowym sukcesie.


Przygotowanie fizyczne


Przeciętny mecz tenisowy na poziomie rekreacyjnym trwa około 1,5 godziny. Czasem zdarzają się mecze, które są nawet dwukrotnie dłuższe. Żeby przez cały mecz zagrać na dobrym poziomie musimy dbać o naszą kondycję. Szybkie poruszanie się po korcie oraz wydolność organizmu często decydują o sukcesie gracza w wyrównanym meczu.


Czytanie gry


Podczas meczu kluczem do zwycięstwa jest znalezienie słabych punktów u przeciwnika. Jest to możliwe jeżeli podczas meczu obserwujemy oprócz swojej połowy kortu, również naszego rywala. Sposób poruszania się po korcie, technika uderzeń, reakcja po przegranej piłce u naszego przeciwnika pokazuje nam jak na dłoni jego wady oraz zalety. Często już po kilku gemach doświadczony zawodnik jest w stanie dobrać skuteczną taktykę. Na pierwszy rzut oka przeciwnik może grać świetnie - mocne uderzenia z głębi kortu z obu stron - wydaje się nie do pokonania. Jednak może okazać się, że słabo biega po korcie lub też nie czuje się dobrze przy siatce. Mając tak cenne informacje można wykorzystać słabe punkty przeciwnika.


Początkującym graczom radzimy skupić się na regularności i technice gry. Jednak jeżeli tenisista już posiada mocne fundamenty w tych dwóch elementach, to musi zdać sobie sprawę, że nie osiągnie zadawalającego postępu w grze bez opanowania kolejnych elementów warsztatu tenisowego.

Tenis ziemny wyniki - ranking ATP, ranking WTA

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X