Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Jak grać przeciwko wysokiemu zawodnikowi

 


Tenis to sport, w którym występują zawodnicy o zróżnicowanej budowie ciała. Będąc na każdym turnieju juniorskim możemy zauważyć niskich i bardzo zwinnych atletów, zawodników o średniej wysokości charakteryzujących się szeroką gamą zdolności, a także możemy dostrzec wysokich sportowców, którzy mają widoczne problemy koordynacyjne i szybkościowe. W tym artykule, skupimy się wyłącznie na wysokich graczach i taktyce, jaką powinniśmy obrać podczas pojedynku przeciwko takiemu zawodnikowi.


Na początku, warto wyjaśnić co oznacza „wysoki zawodnik” w tenisie ziemnym. Ogólnie przyjęło się, że mężczyzna mierzący powyżej 190 cm nosi miano wysokiego, natomiast kobieta potrzebuje więcej niż 180 cm. Jest to zasada odnosząca się do zawodników dorosłych, którzy są oceniani w porównianiu do większości graczy tenisowych. Musimy pamiętać, że to porównanie może być również użyte podczas turniejów juniorskich, więc te liczby bedą odmienne niż podane wyżej. Bycie wysokim niesie za sobą wiele korzyści w każdym sporcie, lecz mając na uwadze fakt, że nie ma perfekcyjnej budowy ciała, możemy łatwo zauważyć słabsze obszary wynikające z dużego wzrostu. Kluczem do zwycięstwa przeciwko „zawodnikowi-wieży” jest odpowiednie taktyczne podejście, mające na celu wykorzystanie słabych punktów przeciwnika.


Po pierwsze, wysocy zawodnicy mają problem z utrzymaniem niskiej pozycji na korcie tenisowym. Dłuższe oraz cięższe ciało sprawia, że wysoka pozycja jest bardziej komfortowa podczas wysiłku fizycznego, więc zawodnicy starają się spędzać większość czasu w tej wygodnej strefie. Grając przeciwko wysokiemu zawodnikowi możemy wykorzystać tą wiedzę i zmusić go do uderzenia wielu piłek w niekomfortowej, niskiej pozycji. By osiągnąć ten cel, zawodnicy powinni wprowadzić uderzenie slajs do swojego repertuaru uderzeń. Po zagraniu piłki z wsteczną rotacją, kozioł jest niższy przez co przeciwnik musi nisko ugiąć nogi by zwiększyć swoje szanse na udaną odpowiedź. Wprowadzanie slajsa w regularnej wymianie, a także defensywa oparta na niskich uderzeniach to świetna strategia by zmusić wysokiego przeciwnika do błędów.


Następnymi elementami, które są godne uwagi mając przed sobą starcie z wysokim tenisistą to cierpliwość i powtarzalność uderzeń. Budowa ciała takiego zawodnika predysponuje do gry siłowej, dlatego ciężko jest zobaczyć tenisistę o wzroście 195 cm preferującego grę głęboko poza końcową linią i czekającego na kontratak. Taka strategia sprawia, że dany zawodnik wywołuje ciągłą presję na przeciwniku, oraz ma możliwość zagrania wielu uderzeń kończących. Próbując ograć tak ofensywnego gracza, musimy uzbroić się w cierpliwość i oprzeć naszą taktykę na regularności. Czekanie na błąd przeciwnika jest często kojarzone ze strachem i tchórzliwością, lecz prawidłowe wprowadzenie takiej strategii może zwiększyć nasze szanse na wygranie meczu. Zawodnik musi zrozumieć, że krótkie i łatwe piłki nadal powinny być egzekwowane z ofensywnym nastawieniem, natomiast uderzenia neutralne i defensywne powinny się opierać na cierpliwości i większej powtarzalności niż z regularnym przeciwnikiem.


Ostatnim rozwiązaniem taktycznym, które może przynieść zamierzone rezultaty przeciwko wysokiemu graczowi jest zagrywanie piłek blisko ciała. Serwis na ciało lub uderzenie w ciało gdy zawodnik idzie na siatkę, to dobre przykłady na wykorzystanie tej strategii. Piłki uderzane na nas wymagają szybkiej reakcji i wysokich zdolności koordynacyjnych, więc jest to dobre rozwiązanie przeciwko wysokim tenisistom, którzy nie mogą pochwalić się tymi umiejętnościami fizycznymi. W wielu przypadkach, przeciwnik postrzega takie zagranie jako „atak na jego osobę” i jest żądny rewanżu, co może niekorzystnie wpłynąć na podejmowane przez niego decyzje podczas następnych wymian. W mojej opinii, uderzenie w ciało z bliskiej odległości może być określone jako „nie fair-play”, natomiast taka sama piłka kierowana z okolic linii końcowej (serwis, passing shot) to czysta zagrywka taktyczna nie mająca na celu uderzenia przeciwnika.


Podczas kariery turniejowej, każdy zawodnik ma okazję zmierzyć się z różnorodnymi przeciwnikami, dlatego powinien być przygotowany na takie batalie. Taktyka zmienia się wraz z przeciwnikiem więc musimy zdawać sobie sprawę z dobrych i złych stron danego gracza. Tenisiści wysocy to grupa, która coraz częściej widywana jest na kortach tenisowych całego świata, dlatego będziemy mieć coraz częściej okazje, by rywalizować z wyższymi niż my. Wchodząc na kort z takim zawodnikiem nie możemy obawiać się jego możliwości związanych z budową ciała, lecz prawidłowym podejściem jest zrozumienie zalet i wad danej postury i zmuszenie przeciwnika do gry w niekomfortowych dla niego warunkach.


Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X