Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Jak efektywnie returnować

 

Return to jedno z najważniejszych uderzeń w tenisie. Każdy punkt rozpoczyna się od serwisu lub returnu, więc te aspekty powinny być szczególnie uwzględnione w procesie treningowym zawodnika na każdym poziomie zaawansowania. Technika oraz zamysł taktyczny różnią się w zależności od tego, czy jest to pierwsze czy drugie podanie.


Podczas odbioru pierwszej zagrywki często głównym priorytetem będzie przebicie piłki przez siatkę oraz umiejscowienie jej w głębszej części kortu (blisko linii końcowej). Takie podejście wynika z sytuacji, że serwujący starają się podjąć większe ryzyko przy pierwszym serwisie i jego głównym celem jest as serwisowy lub trudna, zmuszająca często do błędu zagrywka. W zależności od wieku prędkości piłki mogą sięgać nawet do ponad 220 km/h, co sprawia, że kontrola, a nie siła, jest na pierwszym miejscu dla odbierającego zawodnika. Jeżeli chodzi o sprawy techniczne to musimy pamiętać, że odbicie forehandem po 1 serwisie to nie to samo co forehand w wymianie z linii końcowej. Priorytetem technicznym przy odbiorze pierwszego serwisu powinien być krótszy zamach. Po pierwsze, łatwiej jest nam kontrolować rakietę z bardziej kompaktowym odprowadzeniem, co pozytywnie wpłynie na większą ilość precyzyjnie trafionych returnów przed linią ciała. Musimy pamiętać, że dużo błędów returnowych wynika z tradycyjnego spóźnienia z uderzeniem, dlatego zawodnicy muszą nauczyć się, jak dopasować odprowadzenie rakiety do poszczególnych sytuacji na korcie. Wielu zawodników stara się regularnie odprowadzać rakietę do returnu aby otrzymać dodatkową siłę uderzenia, zapominając, że piłka leci już z wystarczającą prędkością by użyć jej przeciwko rywalowi. Dodatkowo, ważnym elementem technicznym efektywnego returnu jest tzw blok. Przy dużych prędkościach serwisu zawodnicy nie mają wystarczającej ilości czasu, by przejść przez wszystkie etapy regularnego forehandu, dlatego szybka reakcja i prosty oraz skrócony ruch rakiety to umiejętności, które mogą zagwarantować sukces. Przy bloku returnowym, zawodnik uderza piłkę bez wykończenia uderzenia. Wielu trenerów kładzie duży nacisk na „poprawne" wykończenia forehandu czy backhandu, lecz musimy pamiętać, że to co dzieje się po kontakcie z piłką to jedynie wyhamowanie rakiety, a nie czynnik mający duży wpływ na efektywność zagrania. Zatrzymanie rakiety w punkcie trafienia pozwala na zwiększenie kontroli szybko nadlatującej piłki i większą szansę na zdobycie punktów przeciwko dobrze serwującemu przeciwnikowi.


Drugi serwis w tenisie to juz historia całkiem odmienna. Technika oraz taktyka są zależne od umiejętności przeciwnika, dlatego każdy zawodnik powinien być przygotowany na różne scenariusze. Część zawodników posiada drugi serwis tylko po to by wprowadzić bezpiecznie piłkę do gry, więc daje to możliwość ofensywnego returnu odbierającemu. Inni zawodnicy, w szczególności posiadający korzystne warunki fizyczne, są w stanie serwować asy lub zmuszać przeciwnika do ciężkiej pracy przy użyciu drugiej zagrywki, więc returnujący musi przygotować się na bardziej neutralne lub nawet defensywne odpowiedzi. Technika uderzenia może mieć duży wpływ na efektywność uderzeń, dlatego zawodnicy muszą regularnie spędzać czas na ćwiczeniu różnych wariantów w pozycji returnującego. Podczas słabej drugiej zagrywki, technika returnu nie musi zbytnio odbiegać od techniki zwykłego uderzenia z końcowej linii. Mając dużo czasu i nie czując presji, zawodnik może spokojnie przygotować się na ofensywne uderzenie i zacząć dominację punktu od pierwszej piłki. Ważną informacją do zapamiętania jest to, że poprzez agresywne uderzenia kończące lub zmuszające przeciwnika do błędu, returnujący kładzie ogromną presję na serwującego. Taki stan rzeczy może powodować podjęcie większego ryzyka przez serwującego podczas drugiej zagrywki, co może się przełożyć na większą ilość podwójnych błedów serwisowych. Jeżeli chodzi o odbiór bardziej agresywnego serwisu, zawodnicy mogą śmiało wykorzystać aspekt wyćwiczony w odbiorze 1 serwisu i skrócić zamach na rzecz większej kontroli uderzenia. Ważne jest utrzymanie wysokiego procentu trafionych returnów, by serwujący nie miał komfortu psychicznego i pewności, że drugi serwis to wystarczająca broń na wygranie punktu.


Podsumowując, return to kluczowe uderzenie w tenisie, a nieznajomość priorytetów technicznych i taktycznych tego uderzenia uniemożliwia prawidłowy rozwój każdego tenisisty. Patrząc na to jak często return może zdecydować o końcowym wyniku meczu tenisowego, zawodnicy powinni zwracać wiekszą uwagę na trenowanie tego aspektu podczas zajęć treningowych.

 

Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X