Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Dziennik treningowy tenisisty

 

Proces uczenia się jakiejkolwiek nowej rzeczy składa się z wielu małych detali, które połączone w całość są w stanie przynieść zadowalające efekty. Tenis jest jednym z tych sportów, w którym jeden mały szczegół może mieć decydujący wpływ na końcowy rezultat. Wiele czynników związanych z rozwojem tenisowym wzajemnie na siebie oddziaływuje, dlatego świadomość wykonywanej pracy każdego dnia jest wartościową informacją dla zawodnika oraz trenera. Wiedząc, że człowiek to nie maszyna, a nasza pamięć jest zawodna, musimy sprawić, by informacje dotyczące naszych treningów pozostawały w łatwo dostępnym miejscu na potrzeby codziennego użytku. Dobrym rozwiązaniem jest dziennik treningowy, który dostarczy nam informacji potrzebnych do poprawienia jakości treningów i meczów tenisowych.


Dziennik treningowy to prosta droga do zbierania wartościowych informacji z dnia na dzień. By zrozumieć wartość dziennika z informacjami, należy zdać sobie sprawę z zawodności ludzkiej pamięci. Eksperci potwierdzają, że trenerzy tuż po zakończeniu meczu pamiętają tylko 70 % informacji z danego meczu, a z każdą następną godziną ta wartość systematycznie maleje. Dlatego zapisywanie informacji w postaci dziennika to niezbędna rzecz do rozwoju w każdej dziedzinie. Podczas nauki lub rozwoju danej zdolności, czynniki takie jak poświęcenie czy nieustępliwość, to niezbędne składniki potrzebne do kontynuacji zmagań. Według mnie, motywacja to jedna z tych rzeczy, bez której nie jest możliwy rozwój oparty na wieloletnich treningach tenisowych. Na początku nauki tenisa ziemnego wszystko wydaje się interesujące, dlatego zawodnicy nie mają problemów z zachowaniem chęci do gry. Wraz ze wzrostem umiejętności podnosi się też poziom intensywności treningów, co sprawia, że zawodnicy muszą spędzać więcej czasu na żmudnych ćwiczeniach opartych o regularność. Prowadzenie dziennika tenisowego to świetna okazja do motywacji w codziennej pracy, poprzez profesjonalne podejście do doskonalenia własnej osoby. Inną korzyścią codziennego zapisywania rozmaitych informacji jest pomoc w rozwiązywaniu problemów na korcie tenisowym. Jak dobrze wiemy, forehand uderzony w siatkę to nie zawsze wina techniki, lecz wpływ na dany błąd ma wiele innych czynników, takich jak stres, dieta lub zdolności mentalne. Wiedząc, że zawodnik nie dostarczył odpowiedniej ilości płynów do organizmu przez kilka ostatnich dni, łatwiej jest nam zrozumieć nagłe zmęczenie tenisisty i zaproponować skuteczne rozwiązanie problemu. Poniżej przedstawiam kilka kategorii, które powinny być uwzględnione w codziennych zapiskach, lecz osobista modyfikacja jest wskazana by osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty.

 Określ czas czynności
Każda notka w dzienniku treningowym powinna być oznaczona czasem, w jakim była wykonywana. Jeżeli trening zaczyna się o 10 rano i kończy o 12, to taka informacja musi być koniecznie zawarta. Świadomość długości treningów tenisowych pozwoli nam zrozumieć ewentualne powody szybszego rozwoju w przypadku zwiększenia ilości treningów lub regresu podczas rzadszego bywania na korcie. Ważne jest też by zawierać godziny wstawania z łóżka oraz pójścia spać, ponieważ regularne pory odpoczynku pozwolą na zachowanie potrzebnej dla organizmu równowagi.

 

Co jemy?
Nacisk na odpowiednie żywienie staje się coraz popularniejszy nie tylko w tenisie, ale także we wszystkich sportach. Novak Djokovic jest najlepszym przykładem światowego formatu, który podkreśla jak duży wpływ na jego formę tenisową miała zmiana nawyków żywieniowych. Spożywanie odpowiednich produktów ma wiele korzystnych właściwości, jak szybsza regeneracja czy większe zdolności fizyczne, dlatego zawodnicy powinni zwracać większą uwagę na to, jakiego paliwa dostarczają ciału.


Jak trenujemy / gramy mecze
Będąc zawodnikiem, ważne jest by notować krótkie opisy codziennych treningów i meczów. Takie informacje jak rodzaj wykonywanych ćwiczeń, czy osobiste odczucia na temat słabych i mocnych punktów, mogą okazać się niezbędne w niedalekiej przyszłości. Trener może skorzystać z dziennika treningowego, by porównać perspektywę zawodnika z własnym spojrzeniem na daną sprawę i wykorzystać to dla określenia bardziej efetywnego treningu.

 

Rozrywka
W tym dziale, zawodnik powinien uwzględnić aktywności, które poprawiają humor i powodują lepsze samopoczucie. Spędzenie wieczoru w kinie lub gra na konsoli to świetne propozycje rozrywki, która jest niezwykle potrzebna w zachowaniu równowagi pomiędzy ciężką pracą wymagającą ciągłego skupienia, a wolnym czasem pozwalającym się odprężyć i zapomnieć o odbijaniu piłki. Brak rozrywki przy napiętym grafiku tenisowym może spowodować „wypalenie się” tenisisty i niechęć do dalszego uprawiania tej dyscypliny.

 

Wyżej podane kategorie to podstawowe informacje, które powinny być zawarte w dzienniku treningowym. Dodatkowe działy, które często są wykorzystywane przez profesjonalistów, to np. ocena jakości pracy w podsumowaniu dnia, czy ekstra rzeczy zrobione w celu polepszenia formy i bycia lepszym niż inni. Zawodnicy muszą pamiętać, że informacje dość szybko uciekają nam z głowy, zwłaszcza po ciężkim treningu, dlatego dziennik powinien być uzupełniany zaraz po zakończeniu aktywności. Jeżeli trener ma dostęp do dziennika zawodnika, ważne jest by dany tenisista pisał w 100% prawdziwe informacje, ponieważ w innym wypadku może to przynieść negatywne efekty związane z brakiem rozwoju tenisowego.


Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X